Windows 10 Arka Plan Güncelleştirmelerini Kontrol Etme

277726

Hectopat
Makaleler
4
Arkadaşlar kötü bir internet kullanıyorum. Çoğu sorunumun modem yüzünden yaşanıldığını biliyorum ama bazen Windows 10 arkada her uygulamaya güncelleme yapıyor gibi donmalar yaşıyorum. Çünkü normalde asla yaşamayacağım yerlerde oluyor. Bir süre sonra güncelleme bitince düzeliyor. Windows 10 arka planda çalışan bütün internet ile alakalı şeyleri öğrenmek istiyorum. Bunlar nelerdir?

Bu sorun benim epey canımı sıkıyor hali ile, bu sorunu kökten çözen bir yazılım projesi yapıyorum şu aralar zaten kendim yazdığım program ile şuan sorunu çözdüm, programı paylaşılabilir hale getirmeye çalışıyorum.

1. Regeditten servisleri devre dışı bırakacaksın.
  2. Services.msc den devre dışı bırakacaksın.
  3. gpeditten ayar yapman gerekli.
  4. Powershell ile de kaldırman gereken programlar mevcut.
  5. Ana bilgisayarı eşitlemeyi tamamen kaldıran -ana bilgisayar eşitle aynı Microsoft ürünü kullanan iki bilgisayarı bir birine bağlayıp aralarında veri aktarımı ve dosya bütünlüğü testi yapıyor.

Tabi dikkat etmen gereken hususlar var örneğin services.msc den 'yetenek erişim yöneticisi' bir anlam ifade etmiyor olabilir, ama devre dışı bırakırsan online ses iletimi gibi birçok husus devre dışı kalıyor ve en basitinden online oyuna girince mikrofon çalışmıyor.
------------------
Sadece internet için değil, oyunlarda arka planda çalışan bilmium araç var hepsi Microsoft için feedback veriyor. APU sistem ile CS:GO da 120-130 FPS alıyorum. Programların bir çoğu kendi yazımım en kısa sürede forumlarda paylaşacağım.

Windows güncellemelerinden bende şikayetçiyim şöyle bir çözüm buldum;

Ağı tarifeli bağlantılı olarak seçiyorum ve orada windows arkaplan da yaptıklarını sınırla seçeneği var. Daha sonra windows 10 da çok deneyip araştırmama rağmen tamamen kapatamadım, belli bir süre sonra kendini tekrar başka servisle açıyor.

Servislere gelip update devre dışı bırakıp durdurun.
Update sağ tık bağlı servisler de bir servis vardı şuan ismini hatırlayamıyorum eğer o çalışıyorsa update servisini etkinleştiriyordu, o çalışıyorsa durdur(devre dışı bırakılamıyor zaten).

Diğer yol ve en güvendiğim;
Görev yöneticisi > Performans > Kaynak izleyicisi yolunu izlersen internet kullanan her servis,uygulama vs görebilirsin. Ne kadar internet harcıyor gibi veriler var internete yazınca ne işe yaradığını öğreniyorsun. Güncelleme ise sağ tık kapat veya devre dışı bırak hatırlamıyorum yapıyorsun.

Ağı tarifeli bağlantılı olarak seçiyorum ve orada windows arkaplan da yaptıklarını sınırla seçeneği var. Daha sonra windows 10 da çok deneyip araştırmama rağmen tamamen kapatamadım, belli bir süre sonra kendini tekrar başka servisle açıyor.

Servislere gelip update devre dışı bırakıp durdurun.
Update sağ tık bağlı servisler de bir servis vardı şuan ismini hatırlayamıyorum eğer o çalışıyorsa update servisini etkinleştiriyordu, o çalışıyorsa durdur(devre dışı bırakılamıyor zaten).

Görev yöneticisi > Performans > Kaynak izleyicisi yolunu izlersen internet kullanan her servis,uygulama vs görebilirsin. Ne kadar internet harcıyor gibi veriler var internete yazınca ne işe yaradığını öğreniyorsun. Güncelleme ise sağ tık kapat veya devre dışı bırak hatırlamıyorum yapıyorsun.
Devre dışı bırakmak sistemin belirsiz kalmasına sebebiyet verebiliyor, 'Askıya almak' daha güzel bir yöntem hocam.

Devre dışı bırakmak sistemin belirsiz kalmasına sebebiyet verebiliyor, 'Askıya almak' daha güzel bir yöntem hocam.
Sadece güncelleme yapacak sabit internet olduğu zaman açıyorum ve elle ben yönetiyorum. Daha sonra tekrar devre dışı bırakıyorum, herhangi bir sıkıntı yaşamadım şuana kadar.

Devredışı harici seçenekleri denemiştim bir kere sabit internetim yok mobil cihazımı modem olarak kullanıyorum. Bana 5 gb gibi bir veri kullanımı ile merhabalar demişti 😂 .
O zamandan beri devredışı bırakırım,wifi bulunca açarım.

Bu sorun benim epey canımı sıkıyor hali ile, bu sorunu kökten çözen bir yazılım projesi yapıyorum şu aralar zaten kendim yazdığım program ile şu an sorunu çözdüm, programı paylaşılabilir hale getirmeye çalışıyorum.

1. Regeditten servisleri devre dışı bırakacaksın.
  2. Services.mscden devre dışı bırakacaksın.
  3. Gpeditten ayar yapman gerekli.
  4. PowerShell ile de kaldırman gereken programlar mevcut.
  5. Ana bilgisayarı eşitlemeyi tamamen kaldıran -ana bilgisayar eşitle aynı Microsoft ürünü kullanan iki bilgisayarı bir birine bağlayıp aralarında veri aktarımı ve dosya bütünlüğü testi yapıyor.

Tabi dikkat etmen gereken hususlar var örneğin services.mscden 'yetenek erişim yöneticisi' bir anlam ifade etmiyor olabilir, ama devre dışı bırakırsan Online ses iletimi gibi birçok husus devre dışı kalıyor ve en basitinden Online oyuna girince mikrofon çalışmıyor.
------------------
Sadece internet için değil, oyunlarda arka planda çalışan bilmium araç var hepsi Microsoft için feedback veriyor. APU sistem ile CS:GO'da 120-130 FPS alıyorum. Programların bir çoğu kendi yazımım en kısa sürede forumlarda paylaşacağım.

Peki bu devredışı bırakacağım şeyleri de ayrıntılı bir şekilde anlatabilme şansınız var mı? PowerShell ile bazı gereksiz uygulamaları kaldırdım hatta hizmetler bölümünü Technopat'ın Win 10 hızlandırma makalesinden bakarak gereksiz olanları kapattım. Çoğu yararlı Win 10 hızlandırma ayarlarına baktım ve.
Güvendiklerimi uyguladım. Ama görev zamanlayıcısana girdiğimde gördüğüm manzara beni hayal kırıklığına uğrattı :) çok fazla güncelleme ayarlanmıştı. Her gün olacak şekilde ayarlanan güncellemeleri Cumartesi/Pazar/Pazartesiye attım. Görev zamanlayıcısında ki çoğu şeyi tam olarak bilmiyorum. Sadece kullandığım uygulamalar üzerinde ayarlamalar yaptım. Şimdi sizce başka yapabileceğim neler olabilir?

Ağı tarifeli bağlantılı olarak seçiyorum ve orada Windows arkaplan da yaptıklarını sınırla seçeneği var. Daha sonra Windows 10'da çok deneyip araştırmama rağmen tamamen kapatamadım, belli bir süre sonra kendini tekrar başka servisle açıyor.

Servislere gelip Update devre dışı bırakıp durdurun.
Update sağ tık bağlı servisler de bir servis vardı şu an ismini hatırlayamıyorum eğer o çalışıyorsa Update servisini etkinleştiriyordu, o çalışıyorsa durdur(devre dışı bırakılamıyor zaten).

Görev yöneticisi > performans > kaynak izleyicisi yolunu izlersen internet kullanan her servis, uygulama vs görebilirsin. Ne kadar internet harcıyor gibi veriler var internete yazınca ne işe yaradığını öğreniyorsun. Güncelleme ise sağ tık kapat veya devre dışı bırak hatırlamıyorum yapıyorsun.

Kaynak yöneticisinden bakılabilir biliyorum ama arkada çalışan güncellemeler sürekli çalışan ve yüksek internet kullanan şeyler olmuyor. O yüzden kaynak izleyicisi ile hepsini bulmam çok zor.

Peki bu devredışı bırakacağım şeyleri de ayrıntılı bir şekilde anlatabilme şansınız var mı? PowerShell ile bazı gereksiz uygulamaları kaldırdım hatta hizmetler bölümünü Technopat'ın Win 10 hızlandırma makalesinden bakarak gereksiz olanları kapattım. Çoğu yararlı Win 10 hızlandırma ayarlarına baktım ve.
Güvendiklerimi uyguladım. Ama görev zamanlayıcısana girdiğimde gördüğüm manzara beni hayal kırıklığına uğrattı :) çok fazla güncelleme ayarlanmıştı. Her gün olacak şekilde ayarlanan güncellemeleri Cumartesi/Pazar/Pazartesiye attım. Görev zamanlayıcısında ki çoğu şeyi tam olarak bilmiyorum. Sadece kullandığım uygulamalar üzerinde ayarlamalar yaptım. Şimdi sizce başka yapabileceğim neler olabilir?

Kaynak yöneticisinden bakılabilir biliyorum ama arkada çalışan güncellemeler sürekli çalışan ve yüksek internet kullanan şeyler olmuyor. O yüzden kaynak izleyicisi ile hepsini bulmam çok zor.
Bilinçsiz devre dışı bırakma ve kaldırmaya bağlı olarak bilgisayar açılırken kaldırına ve devre dışı bırakılanlar geri yüklenir. İnternette bir çok safsata mevcut malesef.

Bilinçsiz devre dışı bırakma ve kaldırmaya bağlı olarak bilgisayar açılırken kaldırına ve devre dışı bırakılanlar geri yüklenir. İnternette birçok safsata mevcut maalesef.

Ne gibi şeyler geri yükleniyor. Ben Update harici geri açılan hizmet görmedim. Diğer görev zamanlayıcısı hakkında pek bilgim yok ama zaten kendi uygulamalarımla alakalı ayar yaptığım için hala geçerli duruyorlar. Hem zaten öyle her önüme gelenden bilgi alıp yapmıyorum tabii ki :)

Ne gibi şeyler geri yükleniyor. Ben Update harici geri açılan hizmet görmedim. Diğer görev zamanlayıcısı hakkında pek bilgim yok ama zaten kendi uygulamalarımla alakalı ayar yaptığım için hala geçerli duruyorlar. Hem zaten öyle her önüme gelenden bilgi alıp yapmıyorum tabii ki :)
Pek fazla buraya yazmak istemiyorum, teslim en iyileştirme, akıllı aktarım gibi hizmetler update servisine bağlıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı