Windows 10 Atikmpag.sys Mavi Ekran Hatası

Merhabalar;
Forumda yeniyim bir süredir yaşadığım ve çözüm aradığım bir sorunum var detaylıca anlatmaya çalışacağım. Bilgisayarımı normal kullanırken bir oyuna gelen güncellemenin ardından oyuna giriş yaptım ve oyun açılır açılmaz takılma sorunları başladı ve oyun kapandı. Tekrar tekrar denemelerimin ardından, Windows 10'da, League of Legends in Grafik sürücüsüne erişimi engellendi uyarısı almaya başladım. Bunu çözmeye çalışırken, Bilgisayarım Mavi ekran hatası vermeye başladı.

Atikimpag.sys 0x0000116 hatası. Video_tdr_Failure yazıyordu.

Intel HD 3000 ve Amd Radeon 7400m Serisi ekran kartları mevcut.

Güvenli modda açıp, AMD sürücüsünü sildiğim zaman, sadece Intel sürücüsüyle bilgisayar çalışıyor. Ancak AMD sürücüsünü yüklediğim anda, bilgisayar açılır açılmaz aynı hatayı alıyorum.
Intel sürücüsünü silip, AMD sürücüsünü bıraktığımda ise bilgisayar açılıyor fakat grafik sürücüsü yokmuş gibi davranıyor. Sanırım AMD ekran kartının çalışabilmesi, Intel Grafik kartına bağlı.

*Tüm sürücü güncellemelerini denedim. Dell sitesinde önerilen sürücüler, AMD ve Intel'in kendi sitelerindeki güncel sürücüler ve Windowsun otomatik yüklediği sürücülerin hepsini denedim. Daha eski sürücü versiyonlarını denedim. Fakat her halükarda, İntel ve AMD sürücüleri bir araya gelemiyor. 2 si yüklü olduğunda oturum açılmadan belirttiğim hatayı alıyorum.
2 Ekran kartından 1 tanesinin sürücüsünü sildiğimde bilgisayar açılıyor. AMD sürücüsünü sildiğimde, İntel sürücüsüyle bilgisayar çalışıyor, Fakat Intel surucusunu silip AMD sürücüsünü yüklediğimde, AMD aygıtıda başlatılamıyor.

Windows 10 64 bit kullanıyordum. Sorunun çözüleceği umuduyla, Windows 7 64 bit yükledim fakat sonuç aynı. Harddiske Low Level Format atıp sonra Windows 7 x64 yükledim yine aynı sorun devam ediyor. Yardımcı olabilecek var ise sevinirim.

Minidump dosyalarım;

Desktop.rar

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
atikmpag.sys Ekran kartı sürücü hatasıdır. Eğer sürücüyü kurar kurmaz mavi ekran alıyorsanız ekran kartınız arızalı demektir. Servise göndermeniz gerekiyor.
atikmpag.sys Ekran kartı sürücü hatasıdır. Eğer sürücüyü kurar kurmaz mavi ekran alıyorsanız ekran kartınız arızalı demektir. Servise göndermeniz gerekiyor.

Tüm sürücü varyasyonlarına rağmen bu hatayı aldığım için, donanım arızası olduğunu düşünüyorum ben de. Bu yüzden laptopu sökerek GPU çipini fön makinasıyla bir süre ısıtıp işlemci ve GPU'nun termal macunlarını yenileyip tekrar denedim.

Bu işlemden sonra Video TDR Failure hatası, video scheduler internal error hatasına dönüştü. Daha sonra tekrar Video Tdr Failure hatası olarak karşıma çıkmaya başladı, halen böyle devam ediyor.

Donanım arızası için deneyebileceğim çözümler önerecek var mıdır? Elektronik tecrübem en azından çözüm denemeye yetecek kadar var.

Nihayetinde çözemezsem elbette teknik servise vereceğim, fakat vermeden önce yapabileceğim her şeyi yapmak istiyorum. Servise ver kardeşim şeklinde sitem muhabbetleri dönsün istemiyorum, öğrenciyim 100-200 TL benim için büyük para olabiliyor zaten ucu ucuna yetiştiriyorum.

Fön makinası ile ısıttınız mı? Bu çok hatalı bir işlem, şayet daha fazla zarar vermiş olabilirsiniz.
Yeni minidump dosyalarınızı paylaşın, ardından Aida64 HTML raporu paylaşın.
AIDA64 HTML Raporu Oluşturma Rehberi

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.
Murphy kanunları ilkesi ile hareket ettim :)
- Olmuyorsa zorlayın, kırılsa bile zaten değişmesi gerekiyordu...

GPU çipset arızalarında servisler çipseti değiştirme yoluna gidiyorlar. Hali hazırda çalışmayan GPU, daha çalışmaz hale gelmiş olabilir ama bir umuttu...

Önceki mesajımda yüklediğim minidump dosyaları mesajımda bahsettiğim bütün denemelerin ardından aldığım en son dosyalar. Yani günceller. Şuan AMD grafik sürücüsünü sistemden kaldırdığım için mavi ekran almıyorum. Sürücüyü yüklediğimde ise bilgisayar güvenli mod haricinde açılmıyor.

Aida64 raporunu ekliyorum.
Report Aida.htm

Son düzenleyen: Moderatör:
Arızayı çözdüm. Benzer sorunu yaşayacak arkadaşlar için;
Yazılımsal tüm çözüm önerilerini deneyip sonuç alamazsanız benim uyguladığım çözümü deneyebilirsiniz.

Anakart üzerindeki GPU çipini yaklaşık 30 dakika boyunca fön makinası ile ısıttım. Termal macunları yeniledim. 1 gündür sorunsuz çalışıyor.

"Olmuyorsa zorlayın, kırılsa bile zaten değişmesi gerekiyordu..."

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı