Rehber Windows 10 Bilgisayarınızı kapatmak için kaydırın

• Konuyu başlatan Bir Deliden Fazlası
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 11
  • Görüntüleme 6B
B

Bir Deliden Fazlası

Ziyaretçi
img3.jpg

Bu konuda Windows 8.1 veya Windows 10 ile birlikte gelen "Bilgisayarınızı kapatmak için kaydırın" özelliğini nasıl aktif edebileceğinizi göstereceğim. Bu özelliği belki Windows Phone bir telefonunuz varsa görmüş olabilirsiniz. Bu özellik ile ekranda beliren bir resmi aşağıya çekerek bilgisayarınızı kapatmanıza olanak sağlıyor, ne artısı var derseniz bence sadece görüntüsü hoş.

img.jpg

İlk önce masaüstünde boş bir bir alana sağ tıklatın ardından Yeni > Kısayol işlemini yapın. Daha sonra bir pencere açılacak ve size "Konum" girmenizi isteyecek. O kısma "%windir%\System32\SlideToShutDown.exe" komutunu yazıyoruz ve ileri diyoruz.

img2.jpg

Şimdi kısayola istediğiniz bir ismi verin ben yukarıda ki resimde görülebileceği üzere "Bilgisayarı kapat" ismini verdim ve "Son" butonuna tıklayın, artık kısayolunuz kullanıma hazır bir biçime gelecektir. Dilerseniz bu kısayola bir klavye kısayolu atayabilirsiniz ve simgesini özelleştirebilirsiniz.
  • Resmi aşağıya çekerseniz veya tıklarsanız bilgisayar kapatılacaktır.
  • Klavyeden "Enter" tuşuna basarsanızda bilgisayarınız kapatılacaktır.
  • Resmi yukarı çekerseniz veya masaüstüne tıklarsanız bilgisayar kapatma işlemini iptal etmiş olursunuz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kısayolu bir yerlere gizleyip başlat çubuğuna ekledim. Simgeyide "%SystemRoot%\system32\SHELL32.dll" bu konumdaki dll ile seçtim. Tek tuşla kapatmayı açıyorum. Tavsiye.
Ekran Alıntısı.PNG

@Silinen üye nin dediği gibi kısayolu oluştur. Sonra kısayola sağ tıkla özelliklerden kısayol sekmesinden simge değiştire tıkla açılan pencereden bir simge seç. Ben "%SystemRoot%\System32\imageres.dll" bu konumu seçip oradan simge seçtim. Sonra kaydedip çık. Simgeyi Belgelerim içerisindeki Belgeler'e taşı. Sonra kısayolu başlat çubuğuna sürükle ve sabitle. Bu kadar. Başlat menüsündeki kısayola tıklayınca kapatmak için kaydır çıkıyor.

@Silinen üye nin dediği gibi kısayolu oluştur. Sonra kısayola sağ tıkla özelliklerden kısayol sekmesinden simge değiştire tıkla açılan pencereden bir simge seç. Ben "%SystemRoot%\System32\imageres.dll" bu konumu seçip oradan simge seçtim. Sonra kaydedip çık. Simgeyi Belgelerim içerisindeki Belgeler'e taşı. Sonra kısayolu başlat çubuğuna sürükle ve sabitle. Bu kadar. Başlat menüsündeki kısayola tıklayınca kapatmak için kaydır çıkıyor.
Direk kapatmayı sormuştum ama sonradan kendim buldum sağ ol.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı