Windows 10 Bootable USB Sorunu

turhan balcık

Hectopat
Daha fazla  
Microsoft'un sitesinden indirdiğim orijinal Win 10 Pro iso dosyasını Rufus programıyla 16GB'lık USB belleğime bootable USB olarak oluşturuyorum. Bu USB ile bilgisayarı boot etmeye çalıştığımda ( f8 ile açılış seçme ekranında USB'yi görüyor ve seçiyorum) USB'yi sistem diski olarak görmüyor. Aynı USB ile Win 8.1 üzerinden USB'nin içindeki setup'tan Win 10'a yükseltme yaptım. Şu an Win 10 sorunsuz çalışıyor. Denetim masası/yedekleme'den harici diskime sistem görüntüsünü de aldım, yedekledim. Bu USB'yi nasıl bootable disk haline getirebilirim? Teşekkürler.
Bu arada anakartım Asus P5Q. (2007'de almıştım.) BIOS'um eski ama son versiyonuna güncellemiştim.

Bir diğer problemim de bilgisayarımda optik sürücüyü göremiyorum. Technopat forum ve nette ne kadar çözüm yolu varsa denedim göremiyorum. BIOS'ta ve bootable 1.seçenek olarak seçtiğimde bilgisayar optik sürücüyü görüyor. Windows bilgisayarımda görünmüyor. USB'yi bootable yapamadığımdan kurtarma CD'si hazırlayacaktım. Optik sürücü olmadığından onu da yapamadım. Yardım lütfen.

rufus ile usb.PNG
bootable usb hazır hali.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Optik sürücünüz aygıt yöneticisinde görünüyor mu?
Windows 10 temiz kurulum yaptım. Optik sürücüm şu an görünüyor. Fakat usb bootable sorunum devam ediyor. Rufus programı ile oirjinal iso dosyasıyla yaptığım bootable usb diskim açılışta sistem usb olarak görünmüyor. Ne yapmalıyım?

USB'den BOOT için farklı programlar deneyin.

Optik sürücü için ise Bilgisayarıma sağ tıklayıp Yönet'e tıkladıkdan sonra disk yönetimini açın. Buradan 1. resimde gösterdiğim gibi "Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir" seçeneğine girin. Buradan sürücünüzde bir isim var mı yok mu olduğunu kontrol edin. 2. resimde benim sürücü yolumu görebilirsiniz. Yol yoksa bir yol eklemelisiniz.
1.png

2.png

Ayni sorunu bende yasiyorum, Windows 7 download tool ile bootable usb olusturmak istedigimde de boot file bulunamadi filan diyor.

Ayni sorunu bende yasiyorum, Windows 7 download tool ile bootable usb olusturmak istedigimde de boot file bulunamadi filan diyor.
O zaman yanlış iso'yu veya iso olmayan bir şeyi seçiyorsunuz. Doğru indirdiğine emin ol.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı