Windows 10 çok yavaş açılıyor

Victor Auditore

Hectopat
Herkese iyi günler dilerim bilgisayarımı yaklaşık 1 yıl önce Windows 10'a yükselttim fakat bilgisayarı açtığımda kendine gelmesi zaman alıyor takılmalar, donmalar yaşıyorum bu normal midir acaba? Teşekkür ederim.
Sistemim:
-NVIDIA GT 740M ekran kartı.
-i5 4200U 2.30 GHz Max.
-8 GB RAM.

HDD ile kullandığınızdan kaynaklı, şeklinde doğrudan net bir çıkarım yapmak yanlış olur. Ama Windows 10'un 2004 hariç her sürümünde aşırı disk kullanımı var. Eğer temiz kurulum yaparsanız sisteminiz yine bilgisayarı ilk aldığınız zamanlardaki hızına benzer hız sergileyecektir.
Am temiz kurulum yapamam diyorsanız önce Technopat'ın rehberindeki* ayarlamaları yapmanızı, sonra da en kısa süre içerisinde laptopunuzu SSD'ye terfi ettirmenizi öneririm.

* Windows 10 Hızlandırma Rehberi - Technopat

HDD ile kullandığınızdan kaynaklı, şeklinde doğrudan net bir çıkarım yapmak yanlış olur. Ama Windows 10'un 2004 hariç her sürümünde aşırı disk kullanımı var. Eğer temiz kurulum yaparsanız sisteminiz yine bilgisayarı ilk aldığınız zamanlardaki hızına benzer hız sergileyecektir.
Am temiz kurulum yapamam diyorsanız önce Technopat'ın rehberindeki* ayarlamaları yapmanızı, sonra da en kısa süre içerisinde laptopunuzu SSD'ye terfi ettirmenizi öneririm.

* Windows 10 Hızlandırma Rehberi - Technopat

2004'ü kullanmaktayım ve ne yazık ki temiz kurulum yapamam, SSD'ye terfi ettirmem çok zor, hızlandırma rehberine bakacağım çok teşekkür ederim.
İyi bir SSD işinize yarayacaktır.

Ne yazık ki yükseltemem.

2004'ü kullanmaktayım ve ne yazık ki temiz kurulum yapamam, SSD'ye terfi ettirmem çok zor, hızlandırma rehberine bakacağım çok teşekkür ederim.
Temiz kurulum yapmaktan önceden ben de çekinirdim ama fotoğraf, belge ve dokümanlarınızı yedekledikten sonra gerisi kolaymış, ilk formatımda bunu anlamıştım :)

SSD olmadığı için normal denebilir. Benim sistem de HDD'ye kuruluyken eskiden 1 dakikada açılıyor, 25 saniyede de masaüstü uygulamaları hazır hale geliyordu. Toplam 1 dakika 25 saniye. Şu an SSD kullanıyorum. Açılış süresi 10-15 saniye ancak sürüyor. Masaüstü uygulamalarının açılışı da 5 saniye. Bakın ben SATA SSD kullanıyorum üstelik. M.2 NVMe bir SSD olsa bundan daha da hızlı olurdu.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı