Windows 10 "DRIVER IRQL NOT LESS OR EQUAL" mavi ekran hatası

Kırmızı uyarılar bozuk bellek adreslerini ifade eder. Slot kaynaklı da olabilir fakat RAM'ler bozuk gibi geldi. Gerekirse tek bir RAM takın, onu test edin. Hata yok ise onunla sistemi kullanın. Mavi ekran verip vermeyeceğini test edin.

Ayrıca RAM'lerin takma sırası anakart kitapçığına göre olmalı. Eğer yanlış sıralamada taktı iseniz yine hata alırsınız.
4 slot var ve hepsi dolu. RAM'leri farklı kombinasyonlar ile deneyince sorun çıkarabiliyor. Bu normal mi? Şimdi RAM'leri teker teker deniyeceğim.
Not: HDD'i yarın biçimlendireceğim.
Güncelleme: Elimdeki 1GB'lık RAM ile tüm slotları hızlı bir şekilde Memtest86 ile test ettim. Slotlarında hiç birinde hata vermedi. Sanırım anakartta bir problem yok gibi. Şimdi RAM'leri testten geçiriyorum.
Güncelleme 2: RAM'leri tek tek denedim, slotları tek tek denedim. Ancak hata vermedi. DMP dosyasında RAM hatası vermesinin sebebi ne olabilir?
@THE_MILLER
Güncelleme 3: Tek tek denenen ve hata vermeyen RAM'ler birlikte takılınca Memtest86 da problem çıkarıyor. Şimdi 3 lü kombinasyonları deneyerek uyumsuz RAM'i bulmaya çalışacağım. İşim çok uzun sürecek yıldım artık. :(
Güncelleme 4: RAM'lerin slotlarını değiştirdim, bu şekilde uyumsuzluk problemi çıkarmadılar. Memtest86 başarıyla bitti. Umarım bir daha da uğraştırmaz. Sanırım sıra HDD'de :)

RAM'lerin farklı marka ve model olduğundan uyumsuzluk durumlarında da buna neden olabilirler. Yine RAM kaynaklı mavi ekran hatası alırsan gece yatmadan testi başlatırsın. Uyum sorunu olan veya bozuk olan RAM'leri kullanmazsın sorun tamamen çözülene kadar.
RAM ve sıkıntılı HDD yüzünden Windows dosyalarında sıkıntı olmuş sanırım, görev çubuğu ve masaüstü komple yenileniyor, 30 saniyede bir sanki ekran kartı driver'ı yüklüyor muşum gibi refresh atıyor. Dolayısı ile dosyalarımı harici bir belleğe atıp Low Level Format işlemini yapamıyorum, dosya aktarımı sırasında refresh atıyor ve aktarım iptal oluyor. Bu problemin bir çözümü var mı yoksa tekrardan Windows kurup dosyaları mı almam lazım?
Not: sfc /scannow ve dısm komutlarını denedim. Yeni kullanıcı hesabı açıp tekrar denedim ancak çözüm olmadı.
İlk önce mouse takıla takıla hareket ediyor ardından explorer.exe yeniden başlatılıyor gibi.
Bu sorunu nasıl çözeceğim? @THE_MILLER
Çözümü bulamayınca hemen Windows'u tekrar kurup dosyalarımı aldım. Low Level Format işlemine başlamadan önce HDD Regeneration işlemi yapmalı mıyım? @THE_MILLER
Güncelleme: LLF işlemi bitti. Şimdi Windows'u kurup driver'ları yükledikten sonra HD Tune testlerini tekrardan atacağım. @THE_MILLER
Error Scan testi quick seçeneği işaretli bir şekilde hata vermiyor. Normal tarama yapıyordum yarısından fazlasında sıkıntı yoktu ancak tamamlayamadım taramayı, uzun sürüyor başka zaman taratıcam. Onun dışında henüz bir mavi ekran ve ya bi aksilik yaşamadım. Her hangi bir rapor paylaşmamı istiyor musunuz_?
Adsız.jpg

@THE_MILLER Mavi yersem tekrar paylaşırım DMP dosyasını. Henüz çözüldü olarak saymıyorum, 3-5 gün test edince anlaşılır.
GÜNCELLEME: Az önce 1 saatlik Prime95 testinden hata vermeden geçti. Normalde garanti hata alırdım ancak şu an hata almadım. Şu an için her şey güzel.
GÜNCELLEME 2: Sorunum çözülmüştür. Yardımcı olan @THE_MILLER 'e teşekkür ederim. Son bir sorum daha var. Bu HDD daha ne kadar götürür beni tahmini ?
Güncelleme3: Tam her şey bitti derken neredeyse 1 hafta sonra tekrar mavi ekran hatası aldım.
minidump burada bir bakar mısınız? @THE_MILLER
Mavi ekran sorunları tekrardan başımın etini yemeye başladı. Acil yardımlarınız lazım. @THE_MILLER

Etiketlerinin hiçbiri çıkmadı. Mesajını Windows 10 bölümünü incelerken gördüm. Konunu takibe aldım şimdi.

Error Scan'ı tam olarak tamamlayın. Çünkü bir bad sector var ise dosya sayısının artmasına bağlı olarak size sorun oluşturabilir.

Fakat öncelikli olarak RAM'leri dediğim gibi tek tek veya ikili şekilde kullanıp mavi ekran hatası alıp almadığınıza bakın.

Minidump dosyasında sorun RAM olarak mı gözüküyor? Memtes86 ile tekrar test ettim bir hata vermedi, aldığım mavi ekran hatalarında da Memory Management hatası vermedi. Genellikle Service Expection ve Driver Irql Not Less Or Equal hatası aldım.
Etiketlerinin hiçbiri çıkmadı. Mesajını Windows 10 bölümünü incelerken gördüm. Konunu takibe aldım şimdi.

Error Scan'ı tam olarak tamamlayın. Çünkü bir bad sector var ise dosya sayısının artmasına bağlı olarak size sorun oluşturabilir.

Fakat öncelikli olarak RAM'leri dediğim gibi tek tek veya ikili şekilde kullanıp mavi ekran hatası alıp almadığınıza bakın.
Sistem boşta beklerken mavi ekran yemiş, DMP dosyası burada. Bir önceki DMP dosyam da yukarıdaki mesajımda bakmıştınız değil mi? @THE_MILLER
Error Scan testi temiz. @THE_MILLER

RAM'lerden kaynaklı gözüküyor bu mavi ekran da dahil. Dediğim gibi tek tek RAM'leri kullandınız mı ?
Şu anda test ediyorum, dönüş yapacağım size.
Ya bu arada bu aldığım mavi ekranlar sonrasında masaüstü ve görev çubuğu siyah ekran olup baştan başlatılıyor, sanki refresh atıyor gibi, nasıl düzeltebilirim bunu? Sağlıklı bir şekilde RAM'leri test edemiyorum çünkü. @THE_MILLER
Tamam res atınca kendi kendine düzeldi, RAM'lere bir güzellik yaptıktan sonra tekrardan sorun yaşarsam DMP dosyalarını size atarım. Tekrardan yardımlarınız için çok sağolun. Benim için önemli olan tam olarak neyin sorun çıkardığını öğrenmekti. Kalın sağlıcakla.

Geri
Yukarı