Windows 10 "DRIVER IRQL NOT LESS OR EQUAL" mavi ekran hatası

2. DMP açılmıyor.
İlk dmp yeterli değil mi? En azından ufakta olsa bir sebep söyleyemez misiniz bana şu şu yüzden mavi ekran alıyorsunuz diye? Biraz araştırdım bu mavi ekran hatalarının sebebinin 1803 yapı olabileceğini öğrendim. Çoğu kişi bu tip saçma hatalar yüzünden 1709 a ya da 1603 e geri dönmüşler...
Bugün ciddi ciddi sabahtan akşama kadar oyun oynandı sistemimde, Rust gibi sistemi zorlayan oyunlar dahil. 1-2 saat önce 1 el CS attım son olarak, oyunu kapatır kapatmaz mavi ekran hatası aldım. Hala devam ediyor mavi ekran sorunlarım anlayacağınız kadarıyla. Donanımsal olsa aralıksız 8 saattir açık olan bilgisayarda neden ağır oyunlar oynarken hata almadım da, CS gibi sistem istemeyen bir oyundan çıkış yaparken sorun yaşadım anlamış değilim...

Not: Sistemime dün akşam temiz kurulum yapıp tüm güncel driverları indirdim. Ellerimle teker teker, hiç bir oto sürücü bulucu kullanmadım.
@THE_MILLER

HD Tune 5.70 yükle. Health bölümünden disk sağlığına bak. Error Scan'ı yap. Sabit disk arızası olabilir.

Diğer .dmp dosyasını yükleyememişsin, onu da ekle.

Minidump2

HD Tune sonuçları geliyor.
Error Scan testi bitince atacağım.
Health sonuçları bunlar. Sabit disk den dolayı olacağını zannetmiyorum, eski sistemimde hiç bir sorun olmadan kullanıyordum bu HDD'yi.
@THE_MILLER
hd tune1.jpg

Az önce nolur ne olmaz tekrardan bir prime95 testine tabii tuttum bilgisayarımı,
FATAL ERROR: Rounding was 0.5, expected less than 0.4 hatası aldım.
Bundan önce güvenli modda 45 dakikaya yakın bir süre test etmiştim ve bir sorun çıkarmamıştı. Bu hatanın açıklaması nedir? Şu an voltaj vermiyorum hiç bir şeye.
Not: Güvenli modda stress test sıkıntı çıkarmıyor, normal modda bu hatayı veriyor. Windows dan dolayı mıdır?
Memtest86 sonuçları temiz.
@THE_MILLER

Minidump ve gösterdiğin HD Tune'den HDD kaynaklı olduğunu belirtirim. HDD'yi biçimlendirin. Temiz Windows kurulumu yapın. Biçimlendirmeye rağmen aynı ise yeni bir SSD/HDD alın.

Ek olarak güç kaynağın sistemin için yeterli mi onu da kontrol et.

Güç kaynağından şüphelenmiyor değilim.
Gigabyte P35 S3 anakart üzerine 4x2GB 1.8v DDR2 RAM ile Xeon X5460 işlemci ve Asus GT640 ekran kartını kullanıyorum.
PSU yaklaşık 10 senelik Cooler Master'ın 350W olanından. Ayrıntılı bilgisini vermeli miyim PSU nun? Ona göre kasayı açıp fotoğrafını atayım size.
Not: HDD' nin Windows yüklü C partını zaten biçimlendirip temiz Windows kurulumu yapmıştım. D sürücüsü 1,5 belkide 2 seneden beri biçimlendirilmedi. Bu yüzden olabilir mi?

HDD fiziksel olarak 1 tanedir. C: ve D: diye ayırmanız yazılımsaldır. HDD'yi biçimlendirmek tüm parçalarını biçimlendirerek gerçekleştir. Hiren's Boot CD üzerindeki HDD Low Level Format ile diski biçimlendirin. Hiren's BootCD PE

Bu kesin HDD sorunuzu çözecek anlamına da gelmez, bunu tekrardan belirteyim.

Diğer belirttiğiniz durum ise yeterli güç gelmediğinde oluşur. O yüzden kontrol etmenizi istedim. Mümkünse deneme amaçlı çevrenizden kaliteli ve güçlü bir PSU takıp test etmeniz gerekir.

Yeni konular

Geri
Yukarı