Windows 10 eksik sürücüler nasıl yüklenir?

GeneralZod

Centipat
Daha fazla  
RAM
8
SSD veya HDD modeli
120 GB SSD 300 GB HDD
Ekran kartı
GT 210 1 GB
İşlemci
i5-520M
Bilgisayarcıdan parça topladım. Kurdular. Bilgisayar bana geldiğinde bir sürü sorun vardı. Ses açılmıyor, internet bağlanmıyor, oyun yükleyip açmaya çalışıyorum bir şeyler eksik diyor. Yardımcı olun.

Son düzenleme:
Ses açılmıyor
O kadar eski bir sistemin ses sürücüleri otomatik olarak kurulamamıştır haliyle.

Windows bağlanmıyor
Yine aynı şey ağ sürücüleri için de geçerli.

Oyun yükleyip açmaya çalışıyorum bir şeyler eksik diyor
Konuda belirttiğin GT 210 ekran kartının desteklediği en son sürüm 342.01 yanlış hatırlamıyorsam. O sürücü sürümüyle de güncel oyunlar açılmayabilir, daha üst sürümler gerekebilir. Sürücüyü geçtim, direkt donanım olarak da desteklenmiyordur tahminimce.

Genel olarak sistem çok eski bir sistem. Windows 10 kurduysan da haliyle bir sürü sürücü ve yazılım eksik olacaktır. Bir sürü sorun olması normal yani. Windows Update çalıştırmayı deneyebilirsin. Bunun dışında sürücüsü kurulmayan bileşenlerin donanım kimliklerini gönderirsen belki bazı sürücüler bulunabilir.

Donanım kimliği nasıl gönderilir?
Aygıt yöneticisine girip ünlemli aygıtlara sağ tıkla ve "Özellikler > Ayrıntılar" kısmına gel. Seçeneklerden "Donanım kimlikleri"ni seç ve listelenen tüm kimlikleri mouse ile kopyalayarak buraya gönder. Her ünlemli aygıtın kimliğini gönder.

O kadar eski bir sistemin ses sürücüleri otomatik olarak kurulamamıştır haliyle.

Yine aynı şey ağ sürücüleri için de geçerli.

Konuda belirttiğin GT 210 ekran kartının desteklediği en son sürüm 342.01 yanlış hatırlamıyorsam. O sürücü sürümüyle de güncel oyunlar açılmayabilir, daha üst sürümler gerekebilir. Sürücüyü geçtim, direkt donanım olarak da desteklenmiyordur tahminimce.

Genel olarak sistem çok eski bir sistem. Windows 10 kurduysan da haliyle bir sürü sürücü ve yazılım eksik olacaktır. Bir sürü sorun olması normal yani. Windows Update çalıştırmayı deneyebilirsin. Bunun dışında sürücüsü kurulmayan bileşenlerin donanım kimliklerini gönderirsen belki bazı sürücüler bulunabilir.

Donanım kimliği nasıl gönderilir?
Aygıt yöneticisine girip ünlemli aygıtlara sağ tıkla ve "Özellikler > Ayrıntılar" kısmına gel. Seçeneklerden "Donanım kimlikleri"ni seç ve listelenen tüm kimlikleri mouse ile kopyalayarak buraya gönder. Her ünlemli aygıtın kimliğini gönder.

High Definition Audio Aygıtı
HDAUDIO\FUNC_01&VEN_8086&DEV_2804&SUBSYS_80860101&REV_1000
HDAUDIO\FUNC_01&VEN_8086&DEV_2804&SUBSYS_80860101
Sadece bunda ünlem vardı

High Definition Audio Aygıtı
HDAUDIO\FUNC_01&VEN_8086&DEV_2804&SUBSYS_80860101&REV_1000
HDAUDIO\FUNC_01&VEN_8086&DEV_2804&SUBSYS_80860101
Bu bileşen Intel Display Audio olarak geçmekte. Sürücüsünü indirmek için Intel grafik sürücüsü kurmak gerekiyor. Aşağıya dosya koyacağım fakat bunu setup dosyasıyla değil, aygıt yöneticisi üzerinden kurman gerekiyor. Çünkü setup dosyasıyla birlikte hem grafik hem ses sürücüsü kurulacak fakat grafik sürücüsü desteklenmeyecektir büyük ihtimalle ve kurulum gerçekleşmeyecektir.

Bu linkten dosyayı indirebilirsin. Kurulum adımları spoiler içerisinde.
1- Bir klasör oluştur ve indirdiğin ZIP dosyasının içerisindekileri oluşturduğun klasöre at.

2- Aygıt yöneticisine girip donanım kimliğini gönderdiğin aygıta sağ tıkla ve aşağıdaki yolu izle.
"Sürücüyü güncelleştir > Bilgisayarımdaki sürücülere göz at > Bilgisayarımdaki kullanılabilir sürücülerin bir listesinden seçmeme izin ver > Disketi Var... > Gözat..."

3- Açılan dosya seçme ekranından oluşturduğun klasördeki DisplayAudio\6.16 dizinine git ve IntcDAud.inf dosyasını seçerek "Aç > Tamam > Sonraki" diyerek kurulumu başlat.

4- Kurulum bittikten sonra bilgisayarını yeniden başlat.

İnternet için ağ bileşenlerinin donanım kimliklerini gönder. Direkt "Ağ bağdaştırıcıları" sekmesinde bulunan tüm aygıtların donanım kimliğini gönder bakalım. Ek olarak oyun açmaya çalışırken aldığın hata nedir daha detaylı belirtirsen iyi olur. Fakat yine en başta dediğim gibi bu tür sorunlar yaşaman gayet olası.

Ek olarak "Görüntü bağdaştırıcıları" kısmının da ekran görüntüsünü gönder.

Bu bileşen Intel Display Audio olarak geçmekte. Sürücüsünü indirmek için Intel grafik sürücüsü kurmak gerekiyor. Aşağıya dosya koyacağım fakat bunu setup dosyasıyla değil, Aygıt Yöneticisi üzerinden kurman gerekiyor. Çünkü setup dosyasıyla birlikte hem grafik hem ses sürücüsü kurulacak fakat grafik sürücüsü desteklenmeyecektir büyük ihtimalle ve kurulum gerçekleşmeyecektir.

1- Bir klasör oluştur ve indirdiğin ZIP dosyasının içerisindekileri oluşturduğun klasöre at.

2- Aygıt yöneticisine girip donanım kimliğini gönderdiğin aygıta sağ tıkla ve aşağıdaki yolu izle.
"Sürücüyü güncelleştir > bilgisayarımdaki sürücülere göz at > bilgisayarımdaki kullanılabilir sürücülerin bir listesinden seçmeme izin ver > Disketi Var... > göz at..."

3- Açılan dosya seçme ekranından oluşturduğun klasördeki DisplayAudio\6.16 dizinine git ve IntcDAud. İnf dosyasını seçerek "Aç > Tamam > Sonraki" diyerek kurulumu başlat.

İnternet için ağ bileşenlerinin donanım kimliklerini gönder. Direkt "Ağ bağdaştırıcıları" sekmesinde bulunan tüm aygıtların donanım kimliğini gönder bakalım. Ek olarak oyun açmaya çalışırken aldığın hata nedir daha detaylı belirtirsen iyi olur. Fakat yine en başta dediğim gibi bu tür sorunlar yaşaman gayet olası.

Ağ bağdaştırıcılarından en baştaki aygıtın kimliği bu

Bu bileşen Intel Display Audio olarak geçmekte. Sürücüsünü indirmek için Intel grafik sürücüsü kurmak gerekiyor. Aşağıya dosya koyacağım fakat bunu setup dosyasıyla değil, Aygıt Yöneticisi üzerinden kurman gerekiyor. Çünkü setup dosyasıyla birlikte hem grafik hem ses sürücüsü kurulacak fakat grafik sürücüsü desteklenmeyecektir büyük ihtimalle ve kurulum gerçekleşmeyecektir.

"Sürücüyü güncelleştir > bilgisayarımdaki sürücülere göz at > bilgisayarımdaki kullanılabilir sürücülerin bir listesinden seçmeme izin ver > Disketi Var... > göz at..."

3- Açılan dosya seçme ekranından oluşturduğun klasördeki DisplayAudio\6.16 dizinine git ve IntcDAud. İnf dosyasını seçerek "Aç > Tamam > Sonraki" diyerek kurulumu başlat.

Ses sorunu için dediğin şeyleri kurdum ses aygıtındaki ünlem gitti bilgisayarı yeniden başlattım fakan sağ alt çubukta hala seste çarpı var

Dosya Ekleri

• 1668252014172.png
    1668252014172.png
    15,5 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:
Ağ sorunu için bu linkteki sürücüyü indir. Windows başlığı altından hangi sürümü kullanıyorsan ona ait olan Auto Installation Program dosyasını indir ve kur.

Ses sorunu için dediğin şeyleri kurdum ses aygıtındaki ünlem gitti bilgisayarı yeniden başlattım fakan sağ alt çubukta hala seste çarpı var
Ses sorunu için aygıt yöneticisinde "Ses, video ve oyun denetleyicileri" başlığı altındaki tüm aygıtların donanım kimliğini gönder bakalım.

Ağ sorunu için bu linkteki sürücüyü indir. Windows başlığı altından hangi sürümü kullanıyorsan ona ait olan Auto Installation Program dosyasını indir ve kur.

Ses sorunu için aygıt yöneticisinde "Ses, video ve oyun denetleyicileri" başlığı altındaki tüm aygıtların donanım kimliğini gönder bakalım.
indirdim kurdum ama düzelmedi

Aşağıdaki sürücüyü kurmaya çalış bakalım. ZIP içerisindekileri bir klasöre çıkart ve Setup.exe dosyasıyla kurulum gerçekleştir.
ses dorunu düzeldi

Son düzenleme:
İndirdim kurdum ama düzelmedi
Nasıl bir sorun var tam olarak? Bana gönderdiğin aygıt ethernet aygıtıydı ve sürücüsü doğru. Yani sorun olmaması lazım. Ethernet değil de Wi-Fi bileşeninin sürücüsünü mü istiyorsun acaba? Eğer onun sürücüsünü istiyorsan onun donanım kimliğini gönder.

Geri
Yukarı