Çözüldü Windows 10 Format atarken Fast Boot ve Secure Boot açık olmalı mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

asliara

Hectopat
Yer
İstanbul
Merhabalar.

Forumunuzdan ve YouTube'daki videolarınızdan yaralanmaya başlayınca, dün sitenize üye oldum ve bu da ilk konum/mesajım. öncelikle hiçbir teknik bilgim olmadan, her şeyi araştırıp uygulayarak öğrenmeye çalışan biriyim. Bu yüzden cevaplarınızı, basit bir dille ancak mantığını da kavramama yardımcı olacak şekilde yazarsanız çok sevinirim. Ayrıca, lütfen buradaki arkadaşlarım kırılmasın ancak yalnızca yönetici arkadaşlar tarafından cevaplandırma yapılmasını rica edeceğim. Burada kimseyi tanımadığım ve çelişen bilgileri ayrıştırma şansım olmadığı için, bunu özellikle rica ediyorum. Şimdi, sorularıma geçeceğim:

Windows 10'un, araştırdığım kadarıyla sıfırlama yöntemleri;

- Sıfırlama (ayarlar > güncelleştirme ve güvenlik > kurtarma )
- Kurtarma sürücüsü.
- Sistem imajı alma.
- Sistem geri yükleme.
- Sistem yedekleme ve geri yükleme.
- Temiz kurulum.

Öncelikle, bunlardan başka Windows'ta dahili bir yöntem var ise paylaşmanızı rica ederim.

Sonrasında,

Dördüncü sorum;

Yine netten araştırarak birkaç temiz kurulum yapmıştım. Ancak UEFI diye bir olaydan hiç haberim olmadığı için, GPT yapılanması olan bilgisayarımı eski BIOS ile kurmuş olduğumu fark ettim. UEFI'nin ne olduğunu ve kurulumunu da öğrendim ve bir sonraki formatımı, bu şekilde yapacağım. Yalnız sitenizdeki bir bilgiyi teyit etmek istiyorum.

"USB belleğinizi hazırladıktan sonra Secure Boot ayarını kapamanız gerekiyor" denilmiş ancak farklı kaynaklarda Secure Boot ve Fast Boot seçeneklerinin aktif edilmesi gerektiği yazıyor. Benim BIOS'umda da default olarak ikisi de açık. Ben bunları, eski BIOS üzerinden format atarken pasif hale getirmiştim sadece.

Aynı makalede,

"Modern sistemlerde AHCI zaten devrede olduğundan BIOS’ta böyle bir ayarı bulmaya çalışarak vakit kaybetmeyin. Zaten AHCI ayarı olan bir sisteme de UEFI değil, legacy kurulum yapabilirsiniz ancak." Denilmiş. Bende AHCI seçili ve yine farklı kaynaklarda, bu şekilde UEFI format atabileceğimin bilgisi var. Ancak siz ancak eski BIOS kurulur demişsiniz.

Alıntıladığım yazınız, 5 sene önceye ait. Belki ben yanlış yorumluyorumdur belki de sistem değişmiştir ve güncellemek istersiniz diye, bu bilgileri teyit etmek istiyorum.
Bir de sistem bilgisi kısmında ben BIOS modunu UEFI olarak görüyorum. Ancak ben hiçbir zaman başında UEFI olan USB ile kurulum yapmadım. Hatta söylediğim gibi, ne olduğunu bile bilmiyordum. Bu arada kurulum ekranında da bilgisayar değil, Windows logosunu aldım hep.

Bir de bilgisayarın Recovery bölümü var. Acaba buradan format atsam, yine ilk hali ile UEFI haline döner mi ben hiçbir ayar yapmadan? Hatta içinde default gelen kısıtlı da olsa Office ve Office 365'de vardı.

Yoksa buradaki Windows sürümü 2004 öncesi olduğundan (tam hatırlamıyorum ama 1909 olabilir) bu alanı artık tamamen silmem daha mı faydalıdır? Kastettiğim; şu an değil, format atarken kurulum sırasında dokunmadığım EFI ve Recovery bölümlerini tamamen silmek, C ile birleştirerek, ayrılmamış tek alan üzerine Windows kurmak. Bununla; bilgisayar için sakınca doğuracak bir durum oluşur mu, içlerinde bilmediğim önemli başka işe yarayan dosyalar var mıdır?

Ve bunları silip, ileride Windows'un son sürümünü atabileceğim aynı alanları oluşturabilir miyim?

Değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim. Sizi zorlamayacak şekilde, ara ara, kısım kısım da yazsanız olur. Yeter ki, kafamdaki bulanıklıklar gitsin.

Kolaylıklar dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Attığım konudaki "UEFI'nin Avantajları" başlığını okuyabilirsin. Senin için şu anki durumdan memnunsan gerek yok, format gerektiren bir durumda yaparsın.
Hangi menüler tam olarak? O videoları bırakıp saniyesini de bırakır mısın?

Medya aracıyla direkt flashdiski seçip bekliyorsun, hazır oluyor. Kendisi otomatik olarak GPT şeklinde yazdırıyor fakat NTFS olarak mı biçimlendirme yapıyor yoksa FAT32 mi onu bilmiyorum. Güncel Windows 10 sürümünde yapılması gereken biçimlendirme ise NTFS.

Rufus ile ise birkaç seçenek değiştirerek hazır hale getirebiliyorsun. Yazdırma biçimi vs. seçebildiğin için Rufus'un kullanılması daha iyi olacaktır. Rufus'ta seçenek değiştirmenin olduğu da bir zorluk olduğu anlamına gelmiyor, gayet basit.

Açılışta Casper logosu gördüğünü söylemiştin üstteki iletinde, UEFI kurulum yapılmış, sorun yok. Windows'u da sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorsan endişelenmene gerek yok.
İnanin ben de anlamadim.. Yani aslinda Uefi secmeden nasil ayni sekilde kurulum yaptigimi.

Cunku ben tamamen diger kuruluma gore yapmistim.

Kastettigim arayuzdu. Uefi videolarindaki arayuz farkliydi.

Acaba suradan tespit edebilir miyiz; uefi olmayanlar, mavi ekran mi oluyor?

Arayüzden kastettiğini tam anlamadım maalesef. Daha detaylı açıklar mısın veya o videoyu atıp kaçıncı saniyesinde olduğunu belirtir misin?

Acaba suradan tespit edebilir miyiz; uefi olmayanlar, mavi ekran mi oluyor?
Mavi ekrandan kastettiğin bilgisayar açılırken çıkan mavi Windows logosu mu? Eğer bu ise, buna eski tip kurulum yani UEFI olmayan kurulum yapılmış diyebiliriz, evet. Fakat UEFI kurulum yapılmışsa bu mavi Windows logosu yerine laptopun markası veya masaüstü bilgisayar ise anakartın markası çıkar. Casper yazıyorsa endişelenmene gerek yok dediğim gibi.

Hangi menüler tam olarak? O videoları bırakıp saniyesini de bırakır mısın?

Medya aracıyla direkt flashdiski seçip bekliyorsun, hazır oluyor. Kendisi otomatik olarak GPT şeklinde yazdırıyor fakat NTFS olarak mı biçimlendirme yapıyor yoksa FAT32 mi onu bilmiyorum. Güncel Windows 10 sürümünde yapılması gereken biçimlendirme ise NTFS.

Rufus ile ise birkaç seçenek değiştirerek hazır hale getirebiliyorsun. Yazdırma biçimi vs. seçebildiğin için Rufus'un kullanılması daha iyi olacaktır. Rufus'ta seçenek değiştirmenin olduğu da bir zorluk olduğu anlamına gelmiyor, gayet basit.

Açılışta Casper logosu gördüğünü söylemiştin üstteki iletinde, UEFI kurulum yapılmış, sorun yok. Windows'u da sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorsan endişelenmene gerek yok.
Videoyu bulamiyorum bir turlu. Mavi eski ekrandan degil ama videodaki de degildi. Videoda gorunen altalta menuler olan ve arada renklilikler de olan bir ekrandi.

Ben de zaten uefi usb secmedigim ve usb sectigim icin, olmadigini dusundum.

Videoda gorunen altalta menuler olan ve arada renklilikler de olan bir ekrandi.
Bu videodan gösterebilir misin? Göstereceğin şey kurulum adımları ile ilgili olacağı için 2:34'ten başlatabilirsin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben de zaten uefi usb secmedigim ve usb sectigim icin, olmadigini dusundum.
Media Creation Tool ile Windows 10 kurarken UEFI ibaresi çıkıyor mu çıkmıyor mu bilmiyorum maalesef.

Bu videodan gösterebilir misin? Göstereceğin şey kurulum adımları ile ilgili olacağı için 2:34'ten başlatabilirsin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Media Creation Tool ile Windows 10 kurarken UEFI ibaresi çıkıyor mu çıkmıyor mu bilmiyorum maalesef.
1.23 teki gibi bir gorsel yok oncelikle bende.
2.34 ten sonra, bir kac secenek icinde Uefili olani secin diyor ya, iste Medya aracinin tanimasi icin ben onu Bios menusu icinden yapiyorum, sonra yeniden baslat (yada kaydet, tam hatirlamiyorum) diyince otomatik kurulum basliyor. Ancak ben bu alanda, basinda Uefi olmayani sectim aslinda. Uefi nedir bilmiyordum zaten. Secmis olmam mumkun degil. Bir de hep yaptiklarimi yazmistim, ilerde gerekir diye

1.23 teki gibi bir gorsel yok oncelikle bende.
1:23'te BIOS'ta kendisi. BIOS arayüzleri farklılık gösterebiliyor, sorun yok. Bilgisayarın Casper olduğu için muhtemelen seninki mavili beyazlı olandır.

2.34 ten sonra, bir kac secenek icinde Uefili olani secin diyor ya, iste Medya aracinin tanimasi icin ben onu Bios menusu icinden yapiyorum, sonra yeniden baslat/yada kaydetti diyince otomatik kurulum basliyor. Ancak ben bu alanda, basinda Uefi olmayani sectim aslinda. Uefi nedir bilmiyordum zaten.
Önünde UEFI değil de EFI yazıyor muydu peki BIOS'ta?

1:23'te BIOS'ta kendisi. BIOS arayüzleri farklılık gösterebiliyor, sorun yok. Bilgisayarın Casper olduğu için muhtemelen seninki mavili beyazlı olandır.

Önünde UEFI değil de EFI yazıyor muydu peki BIOS'ta?
Size tum menulerin resmini cektim. Suan elimde medya araci olmadigi icin gosteremiyorum. Ama o Boot menudeki siralamada 3 sey vardi. İkisinde Usb bellegimin markasi ve birinin basinda Uefi yaziyordu ancak ben yazmayanla format attim.

Ben ekrani siyah hatirliyordum ancak maviymis.

Tum menuleri emin olmak icin attim. Bir de mouse ile menulere giremiyorum. Sanirim uefide giriliyormus.

Dosya Ekleri

• 20201225_202931.jpg
    20201225_202931.jpg
    166,6 KB · Görüntüleme: 46
  • 20201225_202950.jpg
    20201225_202950.jpg
    216,9 KB · Görüntüleme: 53
  • 20201225_203000.jpg
    20201225_203000.jpg
    181,7 KB · Görüntüleme: 48
  • 20201225_203010.jpg
    20201225_203010.jpg
    173,6 KB · Görüntüleme: 58
  • 20201225_203026.jpg
    20201225_203026.jpg
    147 KB · Görüntüleme: 44
İkisinde Usb bellegimin markasi ve birinin basinda Uefi yaziyordu ancak ben yazmayanla format attim.
Bu olay biraz aklımı karıştırdı açıkçası. Bilgisayar açılırken Casper logosu çıkması UEFI olarak kurulum yapıldığına işaret ediyor. Başında UEFI olmayan USB bellekle format atmak da eski tip kurulumu işaret ediyor.

Bilgisayar açılırken Casper logosu çıktığında altında yuvarlak dönüyor mu yoksa Casper logosundan sonra Windows logosu gelip onun altında mı yuvarlak dönüyor?

Bu olay biraz aklımı karıştırdı açıkçası. Bilgisayar açılırken Casper logosu çıkması UEFI olarak kurulum yapıldığına işaret ediyor. Başında UEFI olmayan USB bellekle format atmak da eski tip kurulumu işaret ediyor.

Bilgisayar açılırken Casper logosu çıktığında altında yuvarlak dönüyor mu yoksa Casper logosundan sonra Windows logosu gelip onun altında mı yuvarlak dönüyor?
Baktim.

1.Siyah ekran ortasinda Casper yazisi(sol altta bios vb ekrani icin basilacak tuslar) ve bir sure sonra altinda donen yuvarlak

2. Ekran simsiyah (bu sekilde kaliyor bir sure)

3. Saat cikan karanlik ekran ve oturum acma sifre isteme ekrani

Yeni konular

Geri
Yukarı