Windows 10 format nasıl atılır?

Kagandoskiv1

Decapat
Daha fazla  
Ekran kartı
RX 570 8GB
Anakart
EX-H310M-V3 R2.0
İşlemci
İntel i5-9400f
Merhaba, bilgisayarıma format atmak istiyorum. Şu anda bu videoyu kullanarak format atacağım, şu anlık flash belleğe videodaki program ile Windows'u kuruyorum.

Ancak format atmadan önce yapmam gereken neler olduğu hakkında pek bir bilgim yok bazı verilerimi OneDrive üzerinden buluta kaydettim başka neler yapmam gerekli acaba?

Bir de format sonrasında BIOS'a güncelleme ve benzeri şeyler yapmam gerekiyor mu? (bunun içinde driverlerda var (neyin driverini kurmam gerektiği gibi) bu konuları hiç bilmiyorum mala anlatır gibi anlatırsanız sevinirim.

Bir de sormak istediğim diğer şey videonun 9:15 ve sonrasında yaptığı şeyi anlamadım, orada tam olarak ne yapmam gerekiyor? Bende iki adet disk var bir adet 110 GB SSD ve bir adet 1 TB HDD. Ne ve nasıl yapmamı önerirsiniz?

[Önerebileceğiniz daha detaylı bir video var ise eğer söylerseniz sevinirim iyi forumlar.]

Bilgisayarı sıfırlatmayan virüs yok ise USB ile atmanıza gerek yok Windows arama çubuğuna bu bilgisayarı sıfırla yazın her şeyi kendi yapacaktır.

9:15'te yaptığı şey şu: Bilgisayarda bir tane depolama aygıtı var. Bu depolama aygıtına Windows kurulduğu zaman depolama aygıtı bölümlere ayrılıyor. Şu an sen de Disk Yönetimi'ne girip baksan işletim sisteminin kurulu olduğu diskin 3-4 parçaya bölündüğünü görebilirsin. Videoda bu parçaları tek tek biçimlendirmek suretiyle içini temizleyip sonra silerek diski tek bir parça haline getiriyor. Yani sanki hiç Windows kurulmamış gibi tertemiz yapıyor. Bu kadar özenmeye gerek var mı bilemiyorum. Ben format atacağım her seferinde işletim sisteminin disk görüntüsü dosyasını DAEMON Tools benzeri bir programla açıp Setup.exe'yi çalıştırıp İleri yapıp yüklerdim. Yeni işletim sisteminin kurulup masaüstü açıldığı zaman da eski windows dosyaları olan Windows.old klasörünü de elle silerdim. Pratik ve işlevseldi. Hiç de sorun yaşamadım. Öneririm. Bu arada Windows 10'da disk görüntüsü dosyalarını dosya gezgini ile programsız bir şekilde açabiliyor olman lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı