Windows 10 Format Sonrası Sistemin Donması

Aethxiis

Decapat
Merhabalar arkadaşlar, öncelikle bazı teknik detaylardan başlayayım. Arkadaşımın Asus K55VD-SX022R isimli bir laptop var, 6 GB RAM'e, Intel [email protected] işlemcisine, Nvidia GT610M grafik kartı ve yaklaşık olarak da 680 GB HDD'si olan bir donanıma sahip, 2011 yılı BIOS'una sahiptir. Windows 7 ile beraber gelmiş ilk alındığında (yaklaşık 5-6 yıl önce) ve bir süre önce de Windows 10 kurulmuş ancak sebebini bilmediğim bir nedenden dolayı hata vermiş. Bilgisayar bunan yaklaşık 6 ay kadar önce son kez açılmış ancak onda da daha önce olan hata olmuş ve açılışta Windows logosundan sonra ekrana görüntü gelmemiş. Bugün bilgisayarı açtığımda ışık bile gelmedi ama daha sonra reboot yaparak BIOS ekrarnına girebildim. BIOS ekranında takılı USB kurulum medyasını bulamadım, tekrar başlatıp açtıktan sonra buldum ve Windows 10'u yükledim (Mediacreationtool'dan hem 64 bit hem 32 bit olarak kurulum medyası oluşturdum) ancak ilk kurulumda (64 bit) hata verdi ve tekrar yapmak zorunda kaldım, bu sefer 32 bit yükledim. Sistem x64 bir sistem. Saatlerdir deniyorum ancak sorunu çözebilmiş değilim.

Bilgisayar çok yavaş açılıyor, parola ekranına girerken donmalar yaşanıyor, açıldıktan sonra yaklaşık bir 3 dk sonra kısayollar geliyor (sadece Windows 10 ile gelen uygulamalar, Edge, Microsoft Store vs vs.) ancak bu sefer de edge çalışmıyor. Windows gezgini kısayolu boi belge simgesinde ve o da çalışmıyor, diğer kısayollar ise (Windows menü, ara, microsoft store, mail) yaklaşık 3-4 dk sonrasında açılıyor ve ya hiç açılmıyor, bazen de bu kısayollardan birine tıkladığımda görev çubuğu donuyor ve gelmesi uzun sürüyor. Henüz bilgisayarda hiçbir şey yapabilmiş değilim, sadece ekranı dakikalar boyunca izleyip geri dönüşüm kutusundan bilgisayar hala yaşıyor mu diye bakıyorum ama o çalışıyor (geri dönüşüm kutusu masaüstü kısayolu var.) Bilgisayara tekrar format atmak için BIOS açıyorum bu sefer de USB'yi görmüyor. Boot kısmında sadece p0 ve p2 var. USB'yi kendi bilgisayarımdan formatladım ve tekrar bu sefer sadece 64 bit olmak üzere Windows 10 kurulum medyası oluşturdum. Tekrar BIOS denedim ama nafile, yine USB yok. Ben bu soruyu buraya yazdıktan sonra başka bir USB'ye Mediacreationtool yükleyip Asus'tan açıp (USB görüyor Windows'da iken) o program üzerinden deneyeceğim. Bu sırada sizden isteğim bu problemin nedenini bileniniz varsa söylemeniz ve eğer ben mediacreationtool üzerinden açarak da yapamazsam nasıl halledebileceğimdir. Şimdiden bunu okuduğununuz için teşekkür eder cevaplarınız bekliyor olacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bana sorun HDD'de gibi geliyor. Oksitlenme olma ihtimali çok yüksek. Benzer bir sorun birkaç yıl önce arkadaşımın başına geldi aşırı yavaş şekilde format atmaya çalıştık. Sorun HDD kaynaklıydı.

Belirtiler HDD'den kaynaklı. Benim de elime öyle bir laptop gelmişti sıkıntılıydı. Açılmıyordu donuyordu kapanıyordu vesaire.. Formatladım 10 yükledim ve pek çok servisi devre dışı bıraktım da ancak işte ufak tefek word işleri görülüyor. Sizin HDD daha çok yorulmuş belli ki. Eğer çok lazımsa bilgsayarın açılması bir tane harici HDD'ye Windows kurup bilgisayarı hariciden açabilirsin. Uzun süreli kullanım için marka modele uygun HDD satın almanda fayda var.

Bilgisayarı açınca pek çok işine yaramayan ve HDD'yi yoran servisi devre dışı bırakmalısın faydası dokunacaktır. Onların ne olduğu aklımda değil ama aratırsan kolaylıkla bulabilirsin.

Merhabalar arkadaşlar, cevaplarınız için teşekkür ederim. Öncelikle sürücüleri yüklemek için bilgisayarı açmaya çalıştım ancak windows logosunda yükleniyor işareti ile beraber yaklaşık 10-15 dk kadar bekledim ancak açılmadı, tekrar eski duruma döndü belliki, hdd'yi çıkarıp benimkini takmaya çalıştım ancak uygun yerleştirme alanı yoktu. Şuan mecburen yapabileceğim şey teknik servis gibi. Ben bi götüreyim baktırmak için sorun kesin olarak hdd'de tespit edildiğinde buraya çözümü yazarım, iyi günler

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı