Windows 10 hızlı başlat nedir?

Bilgisayarın kapatıldıktan sonra daha hızlı başlatılmasına yardımcı olan ayardır.

Sistem kapanırken aslında hazırda beklet fonksiyonu gibi bazı verileri bir dosyaya yazıp başlangıçta oradan okuyor. Bu da bir miktar hızlı açılmasını sağlayabiliyor sistemin.

Yeniden başlat dediğinizde hızlı başlatma devreye girmez. Süre farkını oradan hissedebilirsiniz.

Bazen problem yaratabiliyor bu özellik, sistem kapanamayabiliyor mesela. Bu tarz bir problem yaşıyorsanız kapatabilirsiniz. Kapatmanın bir zararı olmaz.

Windows'a her türlü zararı olan ve stabil bir Windows deneyimi için kapatılması gereken özellik.
Hızlı başlatma ayarının Windows'ta yaşattığı sorunlar:
  • Sistemi ne yapsanız da kapatamazsınız.
  • Sistem güç tuşuna ilk basışta açılmaz.
  • Oyunlarda bir süre vakit geçirdikten sonra kasmaya başlar ve frekans düşer. Sistem yeniden başlatıldığında bu yaşanmaz.(Her ne kadar thermal throttling gibi gözükse de 2 kere "Hızlı Başlatma" yüzünden bunun yaşandığını gördüm.)
  • Sistem 3875643 gündür açık gözükür.
  • Boot menüsü üzerinden USB'yi seçmenize rağmen diskteki Windows boot edilir.
  • Kısacası normal açılışta sorun yaşatıp da yeniden başlattığınızda sorun yaşatmayan her şey "Hızlı Başlatma"dan kaynaklanabilir.
Hızlı başlatma ayarının GNU/Linux ile dual boot'ta yaşattığı sorunlar:
  • GRUB bootloaderi Windows'u görmez.
  • Üstteki USB'den boot edememe sorunu burada da geçerli.
Birkaç tane sebep olduğu hata da vardı ama aklıma gelmedi. :D

Hala önerir misiniz? Kapatılmasını.
Bu kadar fazla hataya sebep olduğu için her Windows kurduğumda ilk iş kapatıyorum. Hataların da düzeltildiğini hiç sanmıyorum.

SSD kullanıyorsanız açılış hızına neredeyse hiç etkisi olmuyor zaten, kapatabilirsiniz. Windows'u HDD'ye kurduysanız ve sorun çıkarmıyorsa, ayarı açmanız açılış hızına katkı sağlayabilir.

Geri
Yukarı