Windows 10 hizmetler menüsünden yazılım kapatmak

QepXaTOm

Hectopat
Evet arkadaşlar, Windows 10 yenı yukledım ve eskı yazılım Wındows 7 kalan programları yukledım. Gorev yönetıcısınden baslangıc baslatılanların hepsını devre dısı bıraktım kendı sectıklerım harıc. Bu hızmetler kısmından yukledıgım programların hızmetlerını kapatmak ıstıyorum. Mesela Skype gozukuyor normalde acık degıl ama service olarak acık gozukuyor. Hızmetelerde bunun gıbı problramları kapatmak ıstıyorum. Bana yardım edebılecek var mı? Hızmetler kısmı bıraz kabarık lıste bazı seylerı kapattıp baslat kısmının yok olmasını ıstemıyorum. Şımdıden tessekurler! :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hizmetler menüsüne bir virüs müdahalesi gibi acil durumlar hariç dokunmanı önermem. Zira, oradan bir yazılımı kapattığın zaman programa tıklasan bile açılmayabilir. Başlangıç sekmesi yeterli olacaktır.

Hizmetler bölümünü dikkatlice kullanabilirsiniz. Microsoft hizmetini kapatmazsanız sorun çıkmaz. En fazla çalıştırmak istediğiniz program çalışmaz. Kapattığınız hizmetleri tekrar açarsınız olur biter.

Görev yöneticisinden hizmetler sekmesinden hizmetleri aç diyerek, çalıştır ve ya komut satırına services.msc yazarak hizmetleri açabilirsiniz. Hizmetlerden Microsoft hizmeti olmadığından emin olduğunuz hizmetlere çift tıklayıp durdur dedikten sonra başlangıç tipini manuel (elle) olarak ayarlayabilirsiniz. Böylece hizmet tetiklenmeden otomatik olarak çalışmaz. Kapalı yaparsanız hiç bir şekilde çalışmaz. Programlar manuel olan hizmetleri kendisi başlatabiliyor. Ama kapalı olanlar açılmadığı için programın çalışma düzeni bozulabilir. O yüzden çok rahatsızlık vermeyen hizmetleri manuel konuma getirmenizi tavsiye ederim.

Hizmetler bölümü yerine çalıştıra msconfig yazarak da hizmetleri kapatabilirsiniz. Msconfig Hizmetler sekmesinden Microsoft olmayanları gizleyip istediğiniz hizmetleri kaldırabilirsiniz. Yalnız burada işaretini kaldırdığınız hizmetler kapalı konuma geçecek ve tetiklenmeyle de çalışmayacak. O nedenle bu menüden Microsoft olmayan hizmetlerin adlarını öğrenip Hizmetler (services.msc) bölümünden öğrendiğiniz hizmetleri manuel konuma getirmenizi tavsiye ederim.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı