Windows 10 hizmetlerinin disk kullanımı kısıtlanabilir mi?

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
Windows 10'da güncelleme yapılırken veya bazı hizmetler kullanılırken disk %100'e ulaşıyor. Bu da uygulamaların yavaşlamasına yol açıyor. Windows 10, arka planda işlem yaparken disk kısıtlaması uygulamak mümkün mü?

ASUS Prime H310M-F R2.0.
Intel Core i3-9100F.
16 GB RAM.
Radeon RX 560.
Güncel Windows 10 sürümü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hangi Disk türünü kullanıyorsunuz?
İşletim sistemi SSD üzerine kurulu ama gecikme yüksek gözüküyor. Bazen 15.000 ms, bazen 7.000 ms, bazen 1.000 ms altı oluyor. Güncel olarak 240 GB SSD'de yaklaşık 30 GB boş alan var. SSD 2020 yılında alındı.

HDD 2014 yılında alındı fakat SSD'ye göre daha düşük gecikmeye sahip ve daha hızlı.

1646492008141.png

Bu testten önce uyguladığım bir diğer teste göre SSD saniyede 550 MB ile dosya aktarımı yapıyor. Yani hızı normal. Gecikme ise düşük. Microsoft hizmetleri çalışırken gecikme oluyor ve aşırı yavaşlık meydana geliyor. Bu arada bu testi uygularken bazı sektörlerde tarama hızında büyük düşüş oldu.

Sadece ana hizmetler ve Windows'un çalışması için temel hizmetler çalışıyor. Bilgisayarı şifreli kullanıyorsanız yapmayın, şifre girme hizmetini kapatıyor. Ve bildirim paneli falan kapanıyor, Windows Update gibi hizmetlerde kapanıyor. Ciddi derece performans arttıran bir şey. Disk kullanımı, rank kullanımını azalıyor.

Sadece ana hizmetler ve Windows'un çalışması için temel hizmetler çalışıyor. Bilgisayarı şifreli kullanıyorsanız yapmayın, şifre girme hizmetini kapatıyor. Ve bildirim paneli falan kapanıyor, Windows Update gibi hizmetlerde kapanıyor. Ciddi derece performans arttıran bir şey. Disk kullanımı, rank kullanımını azalıyor.

Konunun bununla ne ilgisi var ki? Ben hizmetleri kapatmaktan değil tüketimi kısıtlamaktan bahsediyorum. Yani %100 olunca yavaşlıyor, %90 olsa yavaşlamaz. Böyle bir şey lazım.

Ayrıca daha önce hizmetleri kapatmayı denedim. Eskisinden daha hızlı oldu. Bu konuda bir daha düşünmen gerekiyor. Ek olarak temel hizmetlerden bahsetmişsin. Raporlayıcı, güncelleme ve oyun hizmeti gibi hizmetler bana göre temel hizmetler değil. Kullanmadığım Microsoft hizmetleri bile açık.

Yeni konular

Geri
Yukarı