Windows 10 %100 disk kullanımı

AesgAziz

Hectopat
Şu son 2 gündür PC aşırı yavaşladı, sebebi tabii ki disk kullanımı. Daha önce de bu sorunu yaşıyordum, internette bazı çözümler işe yaradı ama geçici olarak, sonra tekrardan disk kullanımı artmaya başladı. Bilgisayarı açtıktan sonra 2 dk disk kullanımı %100, bunu anlarım ama sonra disk kullanımı %0'a iniyor. PC gayet hızlı ama bir oyun açtığımda veya Opera'yı açtığımda disk kullanımı aniden %100 oluyor, açılması için 1 saat bekliyorum. Sırasıyla şunları yaptım:

HD Tune programından disk taraması yaptım; gayet sağlıklıydı, hiçbir hasar kaydı yok.
Kapatmadığım Windows hizmeti kalmadı; SysMain, Update, Defender vs çoğunu kapattım. Geçici olarak işe yaradı ama sonra tekrar disk kullanımı arttı.
SATA portlarını değiştirdim belki arızalıdır diye, hiçbir şey değişmedi.
Windows'un kurulu olduğu diski en iyi duruma getirdim, işe yaramadı.
Sanal belleği sıfırladım, işe yaramadı.

Komik olan da şu, hiçbir şekilde yazma/okuma işlemi olmamasına rağmen yine disk kullanımı %100.
Sistem:
AMD Athlon X2 250 3.55 GHz
6 GB RAM
GTX 750 1GB
500 GB Samsung HDD

0ms100kullanım.png

bencmark.png

boşta100kullanım.png

healt degeri.png

steam100.png

5400RPM, veya 5900RPM ise böyle olması çok normal. Windows 10 HDD'lerde çok kötü optimize edilmiş. Mümkünse 120GB SSD alın ve ona Windows'u kurun. HDD'ye de oyunları kurarsınız. Bir de HDD ne kadar boş yer var ?

Ben de bu sorun ile ilgili daha önce çok uğraştım farklı laptop ve PC'lerde fakat ne yaptıysam hepsi geçici bir süreliğine biraz işe yaradı... Kısacası net bir çözümünün olduğunu düşünmüyorum.

Ben de biliyorum SSD en kolay çözüm...

O zaman bildiğiniz halde konu açıp yardım ediyorsunuz madem bu kadar bilgilisin Windows 10 harddiskler için çok uyumlu bir işletim sistemi değil ki disk kullanımının %100 olması da gayet normal bir durum HDD için.
Windows 10 için mucizevi kalıcı bir çözüm yok harddisk için 8.1 kurarsanız veya SSD alırsanız rahata kavuşursunuz.

Hddniz kaç RPM?

O zaman bildiğiniz halde konu açıp yardım ediyorsunuz madem bu kadar bilgilisin Windows 10 harddiskler için çok uyumlu bir işletim sistemi değil ki disk kullanımının %100 olması da gayet normal bir durum HDD için.

Çok agresifsin sakinleş. Ben bile edebiyat, din matematikten 20 aldım. Senin kadar agresif değilim.

Hddniz kaç RPM?

Çok agresifsin sakinleş. Ben bile edebiyat, din matematikten 20 aldım. Senin kadar agresif değilim.

Adınıza üzüldüm :) ancak arkadaşla sanki dalga geçer gibi konuşmuş konuyu açan kişi ve zaten dediğim gibi YouTube'daki hızlandırma rehberlerini deneyebilir ama bir sürü test bile yapmışken arkadaşın SSD almayı ya da 8.1'e geçmeyi düşündüğünü varsayıyorum. Yani çok garip bir konu.
Öte yandan Windows 10'u daha büyük bir alana kurmalısınız 73 GB yeterli olduğunu düşünmüyorum ya da kuracaksınız oraya bir şey kurmayın bu da etkenlerden biri.

Windows 10 için mucizevi kalıcı bir çözüm yok harddisk için 8.1 kurarsanız veya SSD alırsanız rahata kavuşursunuz.
?

Yeni konular

Geri
Yukarı