Windows 10 Home için key önerisi

Yüksek ihtimalle. Bu konuyu biraz araştırdım. Okuduğum kadarıyla bir anakarta OEM key tanımlı ise farklı bir OEM key tanımlayamıyormuşuz.

Anlatacağım bu yol ile mevcut lisansınızı kaldırıp satın aldığınız lisansı aktifleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Öncelikle CMD'yi açarak şu komutu girin:
PowerShell "(get-wmiobject -query ‘select * from softwarelicensingservice').OA3xoriginalproductkey"
Bu komut mevcut lisansınızın keyini görüntüler. Bu keyi bir yere not edin. İşler ters giderse tekrar bu keyi kullanabilirsiniz.

Tekrar CMD'yi açarak sırasıyla şu komutları girin:
Slmgr /upk
Slmgr /cpky

Bu komutlar mevcut lisansınızı bilgisayarınızdan kaldırır. Eğer satın aldığın lisans Retail key ise oem key hala aktiftir.

Ardından arama yerine etkinleştirme yazıp etkinleştirme sayfasına girin. İşlemleri düzgün yaptıysanız üst tarafta lisansınızın olmadığına dair bir uyarı olması gerekir. Etkinleştirme sayfasından elinizdeki lisansı girin ve etkinleşmesini bekleyin.

Olası bir aksilikte lisans silme işlemini tekrar yapıp ilk başta not aldığınız lisansı kullanın.

Bu işlemler okuduğum kaynağa göre OEM keyi de kaldırıyor bilgisayarınızdan (Windows 7 lisansından bahsediyorum). Fakat çok bilgim olmadığı için kesin bir şey diyemem. Sadece araştırmamda bulduklarımı aktarıyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı