Windows 10 İçin UEFI

FinalKenpachi

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Yakın zamanda çıkacak olan Windows 10'u, daha yeni bir sistem olduğu için UEFI GPT kurmaya karar verdim. Ama aklıma takılan bir kaç soru var. Öncelikle şuanda W7 kullanıyorum ve sistem diskim GPT ve UEFI değil. (Disk SSD bu arada)

1- Rufus ile hazırladığım UEFI disk ile, kurulum esnasında, şuan kullandığım diski silip, Yeniye basmam yeterli mi sadece UEFI GPT windows kurulumu için? Yoksa başka bir diske windows kurup, eski diski, disk yönetiminden silip, yeni birim oluştururken GPT'yi seçmek mi gerekiyor?

Ekstra Sorular

1- SSD'deki verileri biçimlendirmek veya diski silmek ve bundan sonra diski MBR'den GPT'ye çevirmek SSD'ye zarar verir mi?
2-Sistemdeki diğer diskleri kısa zaman önce yedekledim ve hepsini silip yeni birim oluştururken GPT seçeneğini seçtim. Bu herhangi bir sıkıntı oluşturur mu? Ve dosya sistemleri NTFS olarak görünmekte. Bunun bir sakıncası var mı? Varsayılan ayarlar bu şekildeydi ellemedim bende.

Cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler şimdiden.

Son düzenleme:
Rufus ile hazırladığım UEFI disk ile, kurulum esnasında, şuan kullandığım diski silip, Yeniye basmam yeterli mi sadece UEFI GPT windows kurulumu için? Yoksa başka bir diske windows kurup, eski diski, disk yönetiminden silip, yeni birim oluştururken GPT'yi seçmek mi gerekiyor?
Disk GPT ise silmene gerek yok. MBR ise kurulumda tamamen siler yoluna devam edersin. MBR'den GPT'ye geçişi diski sildiğinde Windows yapıyor zaten.

SSD'deki verileri biçimlendirmek veya diski silmek ve bundan sonra diski MBR'den GPT'ye çevirmek SSD'ye zarar verir mi?
Hayır.
-Sistemdeki diğer diskleri kısa zaman önce yedekledim ve hepsini silip yeni birim oluştururken GPT seçeneğini seçtim. Bu herhangi bir sıkıntı oluşturur mu? Ve dosya sistemleri NTFS olarak görünmekte. Bunun bir sakıncası var mı? Varsayılan ayarlar bu şekildeydi ellemedim bende.
Oluşturmaz. Sakıncası da yok.

Aynı konuda sıkıntım var. ISO yu USB ye yazdım. Fat32 yaptım ama alelade bir USB ye yazma programı ile yaptım. Rufus gibi UEFI için yaz seçeneği olmayan bişeyle yazdım.
Ama boot seçeneklerinde "Her hangi bi USB diskten UEFI olarak aç" seçeneği var. Bunu seçerek kurdum. Kuruldu ama Windows sistem diski yine MBR oldu. Setup ayarlarını da yapmıştım. Yalnız "sadece UEFI" değil de "önce UEFI" dedim. Bu partition a kurulmaz. GPT olması lazım diyor.

SSD olan sistem diskim GPT değil. Kurulumun UEFI olarak gerçekleşmesi için burada önemli kriter USB nin UEFI modda GPT olarak hazırlanması mı? Gerçi Recep Baltaş, bir başka konuda GPT olması şart değil demiş. Bana da garip geliyor zaten meselenin USB de değil sistem kurulacak diskte olması lazım - kaynağın ne önemi olabilir? SSD yi bi şekilde GPT yapmak lazım.

Diskpart ile denedim pek sallamadı. GPT convert komutu yemedi Clean komutundan sonra oldu dedi ama yine mbr kurdu. Diskpart'ta Gpt sistem partition oluştur falan gibi seçenekler var ama boyut soruyor. Bunu kullanıcıya bırakmaması lazım. 500 mü diyeceğiz 100 mü? Ne bileceğiz bunu? Önce o küçük partition'ı sonra büyük kısmı mı oluşturmak lazım?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı