Çözüldü IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

IbrhmCan

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Öncelikle merhaba. Sorunum şu; elimde bulunan cihaz Casper Nirvana NB F650. ben bu cihazda "IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL" hatasını alıyorum. İşin garip tarafı aynı cihaz kardeşimde de var fakat onda bu sorunlar meydana gelmiyor. Bu sorun donanımsal mı yoksa yazılımsal bir sorun mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle merhaba. Sorunum şu; elimde bulunan cihaz Casper Nirvana NB F650. ben bu cihazda "IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL" hatasını alıyorum. İşin garip tarafı aynı cihaz kardeşimde de var fakat onda bu sorunlar meydana gelmiyor. Bu sorun donanımsal mı yoksa yazılımsal bir sorun mu?
Minidump dosyası paylaşırmısın?

Bu hata genellikle sürücü uyumsuzluğu yüzünden kaynaklanıyor. Aynı sorunu yaşamıştım.

Benim sorunu yaşamamda ki sebep masaüstü bilgisayardan dizüstü bilgisayara yeni geçmiştim. Sürücüleri kurarken masaüstü bilgisayardan alışmışım ekran kartı sürücüsünü notebook versiyonu var mı yok mu diye sorgulamadan indirmiştim. Çok uzun bir süre bu mavi ekran hatasını aldım. Sonrasında ise tekrar sürücüleri kurarken ekran kartlarının notebook sürücülerinin ayrı olduğunu fark ettim. Düzgün bir şekilde kurdum ve düzeldi.

Yani anlayacağınız uyumsuz sürücülerin yol açtığı bir sorun bu %90. Bir gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

MiniDump linki.
Bu hata genellikle sürücü uyumsuzluğu yüzünden kaynaklanıyor. Aynı sorunu yaşamıştım.

Benim sorunu yaşamamda ki sebep masaüstü bilgisayardan dizüstü bilgisayara yeni geçmiştim. Sürücüleri kurarken masaüstü bilgisayardan alışmışım ekran kartı sürücüsünü notebook versiyonu var mı yok mu diye sorgulamadan indirmiştim. Çok uzun bir süre bu mavi ekran hatasını aldım. Sonrasında ise tekrar sürücüleri kurarken ekran kartlarının notebook sürücülerinin ayrı olduğunu fark ettim. Düzgün bir şekilde kurdum ve düzeldi.

Yani anlayacağınız uyumsuz sürücülerin yol açtığı bir sorun bu %90. Bir gözden geçirmenizi tavsiye ederim.
Dediğiniz gibi kontrol ettim. Cihazı aldığım yerde kurulum yapıldı. Bunun yanı sıra tavsiyeniz üzere cihazın içinden çıkan kendi driver cd si ile de kontrol ettim. Herhangi bir sorun bulamadım. Bunlar dışında yapmam gerekipte bilmediğim birşey var mı ? Şimdiden teşekkürler.
Minidump dosyası paylaşırmısın?
Minidump Dosyası şimdiden teşekkürler.

MiniDump linki.

Dediğiniz gibi kontrol ettim. Cihazı aldığım yerde kurulum yapıldı. Bunun yanı sıra tavsiyeniz üzere cihazın içinden çıkan kendi driver cd si ile de kontrol ettim. Herhangi bir sorun bulamadım. Bunlar dışında yapmam gerekipte bilmediğim birşey var mı ? Şimdiden teşekkürler.

Minidump Dosyası şimdiden teşekkürler.
Sürücülerini elle güncellemeyi dene. Sürücüleri kendi sitesinden indir. Sürücü bulucu program kullanma.

Sürücülerini elle güncellemeyi dene. Sürücüleri kendi sitesinden indir. Sürücü bulucu program kullanma.
Elle güncellemeden kastınız nedir ? Sürücü güncelleme gibi konularda pek fazla bilgim yok. Direkt google den indirip mi kurayım ?

Sorunu galiba çözdüm. McAfee isimli anti-virüs proğramını devre dışı bırakınca herhangi bir sorun vermedi bilgisayar. Normalde 1 saat içinde yeniden başlardı, Şu anda 2 saate yakındır açık herhangi bir yeniden başlama veya kapanma söz konusu değil.
Sorun hala devam ediyor çok nadir de olsa yine de aynı hatayı veriyor. Ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldırıp kendi sitesinden kurmayı deneyeceğim sonucu buraya yazarım.

Sürücüleri kontrol ettim sorun çözüldü teşekkür ederim katkılarınızdan dolayı
DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp kendi sitesinden en güncel olanını kurdum sorun çözüldü katkılarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı