Windows 10 ISO Dosyasında Bölüm Düzeni Ne Olmalı?

Berkay ERTÜRK

Hectopat
ISO dosyasını indirip Rufus ile USB belleğime yazdırdım, yazdırırken UEFI için GPT Bölüm Düzeni ayarını seçtim böyle temiz kurulum yapacağım. Önceden yaptığımda BIOS yada MBR için UEFI Bölüm Düzeni ayarını seçmiştim tüm driverlar düzgün çalışıyordu peki UEFI için GPT Bölüm Düzeni seçtiğimde de sıkıntısız çalışır mı? Anakartım P8H61-M PRO UEFI destekliyor fakat BIOS'tan UEFI modunu açmadım.

Eğer anakartınızın UEFI desteği varsa UEFI Windows kurulumu yapmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Zira eski tip BIOS kurulumu yaparsanız 64 Bit Yapı ile 2TB+ Desteği , Hazırda Beklet , Uyku Modundan Daha Hızlı Uyanma , Fast Boot gibi birçok özellikten mahrum kalacaksınız.

UEFI Windows kurulumu hazırlamanız için Rufus ayarlarının şu şekilde olması gerekiyor;
Rufus UEFI Windows.png

UEFI kurulum yapmanız için sabit diskini MBR bölüm düzeninde ise GPT bölüm düzenine çevrilmesi gerekiyor. Bunun için üçüncü parti yazılım olan MiniTool Partition Wizard programını öneririm. Sabit diskiniz GPT bölüm düzeninde ise herhangi bir işleme gerek yok.

Diskinizi MiniTool Partition Wizard ile GPT bölüm düzenine çevirmek için;
1. Çevirilecek diski seçiyoruz.
2. Sol düzen bağlamından "Convert MBR Disk to GPT Disk" yazısına basıyoruz.
Eğer sizde "Convert GPT Disk to MBR Disk" yazıyor ise bir işlem yapmanıza gerek yok.
3. "Apply" ile yaptığımız değişiklikleri onaylıyoruz.
GPT Bölüm Düzeni Hazırlama.png

Hocam benim bilgisayarım zaten hızlı açanıp kapanıyor Windows 10 sayesinde, Windows 7'de bu çok yavaştı şu anlık memnunum ben bilgisayarım 64 bit zaten 64 bit format atacağım. Peki UEFI yaparsam driverların çalışmama durumu var mı?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı