Windows 10 kasıyor

Mr. Shankly

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. Bilgisayarımda Windows 7 kuruluydu ve hiçbir sıkıntı yoktu. Sonra Windows 10'a yükseltmem gerekti ve hiç verim alamadım, özel ayarları yapmama rağmen kurduğumdan beri kasmalar devam ediyor. Bu sorunu çözmek için yükseltme yapmak istiyorum. RAM'i yükseltmek sorunu çözer mi, çözerse RAM önerebilir misiniz? SSD taksam daha hızlı bir kullanım sağlar mı(açılış hızı olarak değil kullanım hızı olarak)?

Not: Bilgisayar iş yerinde kullanılan bir bilgisayar, oyun amaçlı değil. Windows 10 kullanmam zorunlu.

Dosya Ekleri

• IMG-20220427-WA0010.jpg
    IMG-20220427-WA0010.jpg
    37,2 KB · Görüntüleme: 83
  • IMG-20220427-WA0009.jpg
    IMG-20220427-WA0009.jpg
    46,7 KB · Görüntüleme: 83
  • IMG-20220427-WA0008.jpg
    IMG-20220427-WA0008.jpg
    37,4 KB · Görüntüleme: 83
  • IMG-20220427-WA0007.jpg
    IMG-20220427-WA0007.jpg
    31 KB · Görüntüleme: 79
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Bilgisayarımda Windows 7 kuruluydu ve hiçbir sıkıntı yoktu. Sonra Windows 10'a yükseltmem gerekti ve hiç verim alamadım, özel ayarları yapmama rağmen kurduğumdan beri kasmalar devam ediyor. Bu sorunu çözmek için yükseltme yapmak istiyorum. RAM'i yükseltmek sorunu çözer mi, çözerse RAM önerebilir misiniz? SSD taksam daha hızlı bir kullanım sağlar mı(açılış hızı olarak değil kullanım hızı olarak)?

Not: Bilgisayar iş yerinde kullanılan bir bilgisayar, oyun amaçlı değil. Windows 10 kullanmam zorunlu.

Aynı işlemci 1600 MHz 4 GB RAM ile rahat kullanıyordum RAM ve SSD sorunu çözecektir.

Anakartınızın Max RAM desteğini kontrol edin destekliyorsa RAM takviyesi yapın. Bir de Windows 10 HDD üzerinde kasıntı yaşatacaktır SSD takiviyesi atarsanız sisteminiz fazlasıyla stabilleşecektir.

İlk önce SSD sonra RAM soketlerine dikkat et ve anakartın hangi RAM soketi ve hangi MHz en destekliyor öğren.

SSD almanızı tavsiye ederim çok büyük etkisi olur zaten Windows 10 RAM yönetimini çok iyi ayarlıyor. Geçen SSD'li 2 GB'lık makineye kurdum ortalama 1 GB kullanıyor tabii bazı gereksiz şeyleri kapattıktan sonra. Kapatmadan önce de 1.3 GB gibiydi. İsterseniz SSD almışken 4 GB'lık RAM daha alın içiniz rahat olsun UEFI kurulumla beraber çok rahat kullanırsınız.

Cevap verenlere çok teşekkür ederim. Bir kaç daha sorum var:
1- SSD için açılış hızları dışında çok etki etmez diyenler var. Ayrıca fiyatına bakınca, genel kullanımı çok etkilemeyecekse o fiyatı vermenin anlamı yok. O yüzden ilk başta RAM deneyeceğim.
2- RAM yükseltirken, MHZ mi önemli yoksa boyut mu? Bazılarınız MHZ yükseltmesi yazmış bazılarınız ise GB yükseltmesi yazmış.
3- CPU-Z'den anakartın modeline baktım HP 3397 yazıyor. İnternetten bilgilerine baktığımda PC3-10600 ve PC3-12800 destekler yazıyor. Şu an aktif kullandıklarım ise PC3-8500F, bu anakatt bilgisinin yanlış olduğu anlamına gelmez değil mi? Yani mantıken uyumsuz şimdiki RAM ile anakart.

Bundan 3 tane almayı planlıyorum, uyumlu mudur?
Fırsat: Longline LNGDDR31600DT/2GB 2GB DDR3 1600MHz Masaüstü PC Bellek CL9 PC3-12800 Longline LNGDDR31600DT/2GB 2GB DDR3 1600MHz Masaüstü PC Bellek CL9 PC3-12800 : Amazon.com.tr: Bilgisayar

Yeni konular

Geri
Yukarı