Windows 10 kullanıcı hesabı nasıl devre dışı bırakılır?

flowcuoffical

Decapat
Daha fazla  
Windows 10 iki tane kullanıcı hesabım var arkadaşlar. Diğer kullanmadığım yönetici hesabı olduğu için her yönetici olarak çalıştırılan programda şifre istiyor. Ayarlardan şifre istediği için yönetici hesabını devredemiyorum veya silemiyorum. Yardım eder misiniz?

a9b11ee3-36e7-41c4-9f7d-1f670edf340a.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Komut İstemi’ni kullanarak Windows 10 hesabını devre dışı bırakma:

Windows 10 Home kullanıyorsanız bu yöntem ile Windows 10 hesabını devre dışı bırakabilirsiniz.

1. Başlat’a sağ tıklayın yada arama kutusuna tıklayın.
2. Arama kutusuna “Komut istemi” yazıp arayın. Yada “Windows tuşu + x” kısayoluna tıklayın.
3. Arama sonuçlarında sonuca sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin yada menüden “Komut İstemi (Yönetici)” seçeneğine tıklayın.

windows-10da-komut-istemi.jpg

4. Bilgisayarınıza eklenen tüm hesapları görmek için aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın:

net user

5. Hesabı devre dışı bırakmak için aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın:

NOT: Yukarıdaki komut içindeki “username” alanına devre dışı bırakmak istediğiniz kullanıcı adını yazın.

komut-istemi-kullan%C4%B1c%C4%B1-devre-d%C4%B1%C5%9F%C4%B1-b%C4%B1rakma.jpg

Adımları tamamladıktan sonra, devre dışı bıraktığınız hesap erişilebilir olmayacak ve oturum açma ekranında görülmeyecektir.
Aynı talimatları kullanarak Windows 10 hesabını istediğiniz zaman tekrar etkinleştirebilirsiniz, ancak adım 5’de şu komutu kullanın;

net user username /active:yes

Bu şekilde sadece Windows 10 üzerinde değil, aynı talimatları kullanarak Windows 8.1 ve Windows 7’de bir hesabı devre dışı bırakabilir veya etkinleştirebilirsiniz.

Komut İstemi’ni kullanarak Windows 10 hesabını devre dışı bırakma:

Windows 10 Home kullanıyorsanız bu yöntem ile Windows 10 hesabını devre dışı bırakabilirsiniz.

1. Başlat’a sağ tıklayın yada arama kutusuna tıklayın.
2. Arama kutusuna “Komut istemi” yazıp arayın. Yada “Windows tuşu + x” kısayoluna tıklayın.
3. Arama sonuçlarında sonuca sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin yada menüden “Komut İstemi (Yönetici)” seçeneğine tıklayın.

windows-10da-komut-istemi.jpg

4. Bilgisayarınıza eklenen tüm hesapları görmek için aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın:

net user

5. Hesabı devre dışı bırakmak için aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın:

NOT: Yukarıdaki komut içindeki “username” alanına devre dışı bırakmak istediğiniz kullanıcı adını yazın.

komut-istemi-kullan%C4%B1c%C4%B1-devre-d%C4%B1%C5%9F%C4%B1-b%C4%B1rakma.jpg

Adımları tamamladıktan sonra, devre dışı bıraktığınız hesap erişilebilir olmayacak ve oturum açma ekranında görülmeyecektir.
Aynı talimatları kullanarak Windows 10 hesabını istediğiniz zaman tekrar etkinleştirebilirsiniz, ancak adım 5’de şu komutu kullanın;

net user username /active:yes

Bu şekilde sadece Windows 10 üzerinde değil, aynı talimatları kullanarak Windows 8.1 ve Windows 7’de bir hesabı devre dışı bırakabilir veya etkinleştirebilirsiniz.
Yönetici olarak çalıştırmama izin vermedi komut istemini ve en son kısımda erişimi engelledi.

Son kısımda parola istiyor.

önemli olan parolayı bilmiyorum :/

O zaman şöyle bir şey yapman gerek.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bilgisayar açıkken yapabilir misin bilmiyorum. Ayrıca Administrator hesabını etkinleştirip onunla oturum açarsan belki şifre sormadan değiştirebilirsin. (Denemedim)

Bir de şu mesaj var ki bu daha kolay gibi. Geri dönüt de var çalıştığına yönelik.

shutdown /r /o //Bu komutu yazdığında bilgisayarın yeniden başlayacak ve başlarken sana başlatma seçeneği sunacak oradan "Güvenli Mod" seç

Sonrasında yine CMD'yi aç ve;

call c:\windows\system32\cmd //Yazarak dizin içerisinden istemciyi çağır.
net user //kullanıcı adın :/setx --prevset -o c:\users\kullaniciadi\desktop\pcsifre.txt //komutuyla güncel kullanıcı şifresinin masaüstün de bulunan dosyada bulablirsin.

O zaman şöyle bir şey yapman gerek.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bilgisayar açıkken yapabilir misin bilmiyorum. Ayrıca Administrator hesabını etkinleştirip onunla oturum açarsan belki şifre sormadan değiştirebilirsin. (Denemedim)

Bir de şu mesaj var ki bu daha kolay gibi. Geri dönüt de var çalıştığına yönelik.

Teşekkürler.

Yardımcı olabildiysek çözüm olarak işaretleyebilirsiniz @flowcuoffical

Geri
Yukarı