Windows 10 Kullanılabilir RAM 3.90 GB Sorunu

nopatich

Hectopat
Merhabalar, M5A97 R2 anakart üzerinde 2x4 GB RAM var. Windows 10 64 bit, BIOS güncel, msconfig'de bellek üst sınır kısıtlanmamış durumda artı olarak kanalları değiştirerek denedim ve son olarak MemTest86 7.4 ile test ettim. Sonucun ekran görüntüsünü paylaştım ne yapmamı önerirsiniz ?

mem2.jpg

Windows 10 UEFI 64 bit kurulum yaptıktan sonra yine görmedi 8 GB'ı fakat Windows güncellemelerini yaptıktan sonra 8 GB olarak gördü nedense 2 hafta sonra yine 4 GB oldu.

Öncelikle görsele göre Memtest86+ 7.5 sürümüyle değil 4 sürümüyle test etmişsiniz. RAM'lerinizi tek modül tek modül olarak ayrı ayrı test edeceksiniz ve sabırla testin bitmesini bekleyeceksiniz. Ayrıca rapora göre şuan RAM'ler DIMM_A2 ve DIMM_B2 slotlarında görünmüyor.

Bu şekildeyken rapor oluşturdum hocam. Raporda DIMM3 ve DIMM4'de takılı gözüküyor sanırım.

Dosya Ekleri

• tttt.jpg
    tttt.jpg
    48,7 KB · Görüntüleme: 88
BIOS ve Aida64 raporunda 8GB olarak gözükmekte. Sadece tek RAM kullanarak ayrı ayrı sistemi çalıştırmışsın anladığım kadarıyla. 4GB olarak gözükmüş bir problem olmamış. A1 B1 ve A2 B2 modüllerine ayrı ayrı RAM'leri takıp denemişsin. RAM testini tamamen bitirdiğini de kabul edersek aklıma gelen ilk şey yeterli güç sağlanıyor mu ?

PSU marka modeli nedir, kaç Watt ?

B1 ve B2'ye taktım 8 GB olarak gördü fakat açtığım uygulamalar kendi kendini kapatmaya başladı 10 saniye ile 1 dakika arası sürüyor. Güç kaynağı 750 W xigmatek'in Vector S modeli
Mesaj otomatik birleştirildi:

BIOS pilini çıkartıp taktıktan sonra A2 ve B2'ye taktım 8 GB olarak gördü fakat görev çubuğu donmuş vaziyette, görev yöneticisinde explorer.exe yanıt vermiyor olarak gözükmekte. Buna çözüm olarak

-.Bat dosyası hazırladım çalıştırdım fakat zaten bunu el ile yapmıştım yine de denedim olmadı.
Taskkill /f /IM explorer.exe
start explorer.exe
exit
-Powershell denedim, başarısız oldu.
-CMD'den Scannow'u yaptım, başarısız oldu.
-CMD'den DISM.exe ile başlayan komutları denedim, yine explorer.exe yanıt vermiyor hatasını çözemedim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı