Çözüldü Windows 10 Kullanılabilir RAM 3.95 GB Sorunu

• Konuyu başlatan Femto
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 29
  • Görüntüleme 64B
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Femto

Kilopat
Makaleler
12
Daha fazla  
Böyle lanet bir sorundan muzdaribim. Aşağıdaki resimlerde DxDiag görselleri mevcut. BIOS üzerinden de 8GB gözüküyor. RAM slotlarından hiçbiri de bozuk değil. (2 x 4GB ) Eskiden Windows 7 yüklüydü, onda da böyle bir sorun vardı orjinal Windows 10'a geçmeme rağmen hala bu sorun var. Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için :)

1 (960 x 540).jpg
2 (960 x 540).jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Onunla bir bilgisi olduğunu sanmıyorum.

Bu ayarları dener misin:

• DRAM Frequency - > DDR3-1600MHz
  • DRAM Voltage -> 1.55v
  • CPU NB Voltage -> 1.30v

Advanced DRAM Configuration / Enter
  • Command Rate -> 2
  • tCL -> 9
  • tRCD -> 9
  • tRP -> 9
  • tRAS -> 24
Normalde sorun düzelmişti, ancak bilgisayarı yeniden başlatınca yine aynı sorun oldu.
Aslında sadece şu görseli tam ekran alsan her şey daha kolay belli olacak. Sağ alt köşede yazan Donanıma ayrılmış kısım olarak gözüken miktarın denir?

Örnek görsel:
Eki Görüntüle 255487
Donanıma ayrılmış bellek şuan tam olarak 4147 MB.

Resim olarak da şöyle atayım.

Bellek.png

Normalde sorun düzelmişti, ancak bilgisayarı yeniden başlatınca yine aynı sorun oldu.

Donanıma ayrılmış bellek şuan tam olarak 4147 MB.

Resim olarak da şöyle atayım.
O kadar fanteziye gerek yokmuş yani. Windows zaten 8GB olan belleği 8GB olarak görüyor ve kullanıyor. Fakat BIOS ya da donanımlarınızdan biri kaynaklı olarak 4GB belleği ona ayırmış durumda.

Anakartınızın modeli MSI 990FXA-GD65. Onboard bir ekran kartı yok, bu sebeple ona ayırmış olma ihtimali ortadan kalkıyor. nVidia Kontrol Paneli altından Sistem Bilgisi'ne girip vRAM durumuyla ilgili olan kısımdan SS atabilir misiniz?

Birde anakarta bağlı olan donanımlar neler? Tüm sistemin özelliklerini madde madde sıralarsanız daha kolay yardımcı olabiliriz.

O kadar fanteziye gerek yokmuş yani. Windows zaten 8GB olan belleği 8GB olarak görüyor ve kullanıyor. Fakat BIOS ya da donanımlarınızdan biri kaynaklı olarak 4GB belleği ona ayırmış durumda.

Anakartınızın modeli MSI 990FXA-GD65. Onboard bir ekran kartı yok, bu sebeple ona ayırmış olma ihtimali ortadan kalkıyor. nVidia Kontrol Paneli altından Sistem Bilgisi'ne girip vRAM durumuyla ilgili olan kısımdan SS atabilir misiniz?

Birde anakarta bağlı olan donanımlar neler? Tüm sistemin özelliklerini madde madde sıralarsanız daha kolay yardımcı olabiliriz.

Sistem Bilgileri :
  • AMD FX8320
  • GTX760
  • Zalman işlemci soğutucu
  • 1 TB WD Blue HDD
  • 120 GB Kingston SSD
  • 2x4 Ram
Takılı olanlar bunlar.
upload_2017-8-23_0-11-9.png

Sistem Bilgileri :
AMD FX8320
GTX760
Zalman işlemci soğutucu
1 TB WD Blue HDD
120 GB Kingston SSD
2x4 Ram
Takılı olanlar bunlar.
Eki Görüntüle 255597
nVidia ayarları altında paylaşımlı belleği kapatma seçeneğinin olması lazımdı. GTX 770'imi sattığım için menü söyleyemiyorum maalesef.

Eğer o ayarı kapatabilirsen sadece 2GB belleğin ekran kartına gitmesi yerine sistem için yeniden kullanılabilir olacak.

Peki SSD için Cache kısım ayırdın mı hiç RAM üzerinden?

nVidia ayarları altında paylaşımlı belleği kapatma seçeneğinin olması lazımdı. GTX 770'imi sattığım için menü söyleyemiyorum maalesef.

Eğer o ayarı kapatabilirsen sadece 2GB belleğin ekran kartına gitmesi yerine sistem için yeniden kullanılabilir olacak.

Peki SSD için Cache kısım ayırdın mı hiç RAM üzerinden?
Ayarı bulmaya çalışırım ama hiç görmedim malesef. Ancak Cache ayırdığımı hatırlamıyorum. Problem çok uzun zamandır var yani yapmış olabilirim :/

Sorunun çözüldü mü acaba aynı sorun bende de var da deneme fırsatım olmadı henüz?

Birebir aynı sorun şuan bendede var fakat ne kadar çabaladıysamda farketmiyor.
Bilgisayara bir yerden bulup 2 GB RAM taktım diğer dual RAM'leri çıkardım öyle denedim bu sefer donanıma ayrılmış bir RAM yoktu ancak yeniden RAM'leri yerine takınca aynı sorunla yeniden karşılaştım. Denemediğim yol kalmadı düzelttiysen nasıl düzeltiğini yazar mısın?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı