Çözüldü Windows 10 kurulum USB'si boot edemiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

349398

Hectopat
Makaleler
7
Yer
Türkiye
Windows 10 temiz kurulum yapmak için Rufus ile USB'ye Windows 10 20H2 ISO'su yazdırdım ancak USB'yi boot ettiğim zaman HP logosunda takılı kalıyor. Bu sırada bazen ekran pembe, mor renklerde karıncalanabiliyor. Bir süre sonra kendi kendine yeniden başlatıyor ve tekrar USB'den boot ediyor. Bu şekilde bir döngüye girdi. Bilgisayarımın boot ile ilgili bir problemi var ancak çözemedim bir türlü. Yardımcı olursanız sevinirim. @Enes3078 @Bora Dere

NOT: Secure Boot kapalı ve BIOS'u varsayılan ayarlara sıfırlamayı denedim. İşe yaramadı.

Çözüm
Ekranda bozulmalar olduğunu söylemişsiniz. Ekran kartı sağlam mı? Onu da kontrol edin bence.
Nasıl kontrol edebilirim? Laptop kullanıyorum.
Merhaba arkadaşlar. Sorunu çözdüm.

Öncelikle şu aracı kullanarak Windows 10 1909 ISO dosyasını edindim. Bunu USB'ye yazdırdım ve boot edebildim. Ardından Windows kurulum ekranı gelince bilgisayarımı onar seçeneğine bastım. Sonrasında Sorun gider > Gelişmiş seçenekler > Komut istemi yoluyla komut istemini açtım. Sırasıyla şu komutları girdim:

BOOTREC/ FIXMBR
BOOTREC/ FIXBOOT
BOOTREC/ scanos
BOOTREC/ rebuildbcd

Sonrasında 20H2 yazılı USB'im ile sistemi boot edebildim ve temiz kurulum yaptım.

Kısacası, benzer bir sorun yaşarsanız eski bir ISO dosyası edinip onunla bilgisayarı onarıp ardından güncel ISO dosyasıyla temiz kurulum yapmayı deneyebilirsiniz.

Bu komutların tam olarak ne işe yaradığı hakkında bir fikrim yok, bu nedenle herhangi bir mesuliyet kabul etmiyorum. Ancak sisteme zarar verebilecek komutlar değiller, merak etmeyin.

Yardımcı olan tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim, sağ olun var olun.
Hocam, PC çalışıyorsa arama yerine msinfo32 yazıp kontrol edin. BIOS modu yazar.
UEFI yazıyor hocam.
ISO dosyasının HASH değerlerini kontrol ettiniz mi?
Ettim, herhangi bir problem yok.

@Enes3078 şimdi farklı bir USB ile tekrar denedim, maalesef yine aynı. Ekran karıncalanıyor ve boot edemiyor, bir türlü kurulum aşamasına geçemiyorum...

Sizlere olayı şöyle anlatayım. Geçenlerde sistemi 1909'dan 20H2'ye güncellemeye çalıştım. Güncelleme bittikten sonra yeniden başlattı ve uzun bir süre HP logosunda takılı kaldı. Ben de bu nedenden dolayı elle bilgisayarı kapattım ve tekrar açtım, güncellemeyi yapmamıştı. Güncellemeyi yapmayı tekrar denesem de hep son aşamada, yeniden başlattıktan sonra boot etmeyi başaramıyor, bu nedenle güncelleyemiyor. Bu sorun adına bir konu açtım ve temiz kurulum önerildi, şimdi onu yapmaya çalışıyorum ancak kurulum USB'sini de aynı şekilde boot edemiyorum...

Son düzenleme:
UEFI yazıyor hocam.

Ettim, herhangi bir problem yok.

@Enes3078 şimdi farklı bir USB ile tekrar denedim, maalesef yine aynı. Ekran karıncalanıyor ve boot edemiyor, bir türlü kurulum aşamasına geçemiyorum...

Sizlere olayı şöyle anlatayım. Geçenlerde sistemi 1909'dan 20H2'ye güncellemeye çalıştım. Güncelleme bittikten sonra yeniden başlattı ve uzun bir süre HP logosunda takılı kaldı. Ben de bu nedenden dolayı elle bilgisayarı kapattım ve tekrar açtım, güncellemeyi yapmamıştı. Güncellemeyi yapmayı tekrar denesem de hep son aşamada, yeniden başlattıktan sonra boot etmeyi başaramıyor, bu nedenle güncelleyemiyor. Bu sorun adına bir konu açtım ve temiz kurulum önerildi, şimdi onu yapmaya çalışıyorum ancak kurulum USB'sini de aynı şekilde boot edemiyorum...
Ekran karıncalanırken herhangi bir hata mesajı veriyor mu?

Ekran karıncalanırken herhangi bir hata mesajı veriyor mu?
Hayır. Ancak şimdi fark etiim, USB'den boot ederken ilk başta şu yazılar çıkıyor.
F2BC3F3C-4F8A-4306-9F6C-3F4DB924C046.jpeg

Ek olarak, Rufus ile yazdırdıktan sonra böyle bir not geliyor. Daha önce hiç karşıma çıkmamıştı.
53137191-7546-4F8C-81B1-2C5D8451D8E4.jpeg

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı