Windows 10 Microsoft Hesabı İle Etkinleştirme

22metehan22

Hectopat
Daha fazla  
Benim bi konu hakkında sorum olacaktı. Ben 3 yıl önce Windows 8 retail versiyon windows aldım ve gel zaman git zaman Windows 10 güncellemesi geldi onu indirdim ve sonra windows 10 kullanmaya başladım birkaç kez temiz format attım ve lisans yerinde ürün anahtarım yok seçeneğini işaretledim ve kendi kendine otomatikmen etkinleştirdi. Sonra bu Retail lisansım sanırım microsoft hesabıma iliştirilmiş diye gördüm internette ve gerçekten de öyle olmuş bu çok iyi bir şey de fotoğrafınıda atacam windows update e girdiğimde etkinleştirme kısmında; Windows, Microsoft hesabınıza bağlı bir dijital lisans ile etkinleştirildi yazıyor. Sorum şu; İlerleyen zamanda bilgisayarımı yenilediğimde yani yeni bir bilgisayar topladığımda Windows 10'u microsoft hesabımla etkinleştirebilir miyim? (Eski bilgisayardakini sildikten sonra.)

technopat soru.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Etkinleştirebilirsiniz diye düşünüyorum. Microsoft Windows 10 hakkında biraz esnek davranıyor. O yüzden şu yöntemle yeni bilgisayarda etkinleştirmeyi deneyebilirsiniz: How to re-activate Windows 10 after a hardware change
Arkadaşım cevabın için teşşekkür ederim, ama geçen microsoft türkiyeyi aradım ve durumu anlattım bana lisansımın hesabıma eklendiğini fakat başka bilgisayara kuramıyacağımı söyledi ama 8 i sorunsuz olarak kurarsın dedi ama benim windows 10 lisansımda retail gösteriyor microsoft ürünümü oem mi sandı anlamadım resimde atacam retail demek başka bilgisayara aynı anda olmamak kaydı ile kurarsın demek sencede öyle değilmi senin konu hakkındaki yorumun nedir ?

Dosya Ekleri

• sdasda.PNG
    sdasda.PNG
    9,9 KB · Görüntüleme: 697
Orada Retail yazdığının farkındayım. Ama biraz daha aşağıya bakarsanız ürün anahtarınız 3V66T ile bitiyor. Bu genel bir ürün anahtarıdır, Windows 10 indirme konusunda görebilirsiniz. Bu anahtar normalde Windows'u etkinleştirmez, ama Microsoft hesabınıza bağlı lisansın sürümünü tanımlamak için bir lisans anahtarı gerekli sonuçta (Home, Pro gibi). Microsoft da bu anahtarı kullanıyor. Retail yazmasının sebebi bu. Bu anahtar sadece sürümünüzü tanımlamak için. Windows'u etkinleştiren asıl şey sunucularında bulunan bilgisayarınıza özel bir kod (Bir hash değeri).
Durumun genel özeti şu; sizin OEM lisansınız Microsoft hesabınıza bağlı olduğundan Retail gibi görünüyor. Ama yeni bilgisayarlarda gelen OEM lisanslar ise hesaba değil anakarta bağlı olurlar. Bu nedenle direk OEM yazar Windows'ta.

Orada Retail yazdığının farkındayım. Ama biraz daha aşağıya bakarsanız ürün anahtarınız 3V66T ile bitiyor. Bu genel bir ürün anahtarıdır, Windows 10 indirme konusunda görebilirsiniz. Bu anahtar normalde Windows'u etkinleştirmez, ama Microsoft hesabınıza bağlı lisansın sürümünü tanımlamak için bir lisans anahtarı gerekli sonuçta (Home, Pro gibi). Microsoft da bu anahtarı kullanıyor. Retail yazmasının sebebi bu. Bu anahtar sadece sürümünüzü tanımlamak için. Windows'u etkinleştiren asıl şey sunucularında bulunan bilgisayarınıza özel bir kod (Bir hash değeri).
Durumun genel özeti şu; sizin OEM lisansınız Microsoft hesabınıza bağlı olduğundan Retail gibi görünüyor. Ama yeni bilgisayarlarda gelen OEM lisanslar ise hesaba değil anakarta bağlı olurlar. Bu nedenle direk OEM yazar Windows'ta.
Hocam benim lisans retail oem değil bide yeni bir bilgisayara yüklediğimde microsoft hesabımı girince etkinleşecek mi windows direkt 10 olarak?:) Yoksa yeni bilgisayarımda 8 den mi başlamam gerekecek? o zaman neden 10 lisanslarını microsoft hesabımızla iliştiriyor microsoft ? 3V66T ile bitiyor çünki win 10 anahtarım yok yükseltme sürümü, asıl anahtar microsoft hesabına bağlı imiş.Bide hocam son bir şey bu hash değeri sadece bilgisayarıma mı atalı bie şey mi yoksa farklı bişey mi eğer bu bilgisayara atalı bir şey ise tabi yenisinde etkinleşmez değerler uyuşmadığından.

Son düzenleme:
Bahsettiğimiz hash değeri bir tür kimlik oluyor. Windows 10 etkinleşirken Microsoft hesabınızı kullanırken bu kod ile etkinleştiriyor aslında. Evet, oluşturulan her bir hash değeri her bilgisayarda aynı değil. Ama Microsoft dediğim gibi bu konuda esnek davranıyor. Verdiğim linkteki rehberi takip ederseniz Microsoft hesabınızla girip etkinleştirmeyle ilgili sorun gidermeyi kullanınca Windows, size hangi bilgisayarı kullandığınızı soruyor. Burada siz yeni bilgisayarınızı Microsoft'a tanıtarak "Yeni bilgisayarım bu. Bu bilgisayarda hesabımı kullanarak Windows'u etkinleştir." demiş oluyorsunuz kısaca.
Retail Windows 8 lisansınıza gelince, eğer bu lisansı yeni bilgisayarda kullanmak istiyorsanız Windows 8/8.1 kurmalısınız. Windows 8 lisansı direkt Windows 10'da geçerli olmuyor, Windows 7 ve 8.1 lisansları geçerli.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı