Windows 10 mu yoksa Windows 11 mi daha iyi?

Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba ben şu an Windows 10 Pro kullanıyorum, sizce Windows 11'e geçmek mantıklı mı ve mantıklıysa cihazım uyumlu değil nasıl uyumlu yapabilirim, sağlıklı olur mu?

W11 yüklemişim ve hiç bir sorun olmuyor. Her zaman yeni sürüm yükledim başıma hiç bir şey gelmedi. Bence en iyi windows, en yeni windows'tur.

Ama işlemcim uyumsuz oda var.

İşlemcinizin uyumsuz olması da neredeyse hiç önemli değil. Windows 10 64-bit ile hemen hemen aynı teknolojilere sahip olan Windows 11'in desteklediği işlemciler sadece 2018 ve sonrası çıkmış Intel işlemciler, bana göre daha eski işlemcilerin sorunsuz çalıştırmaması için hiçbir gerekçe yok ki sorunsuz da çalıştırıyor. Bana göre bu da ticari sebeplerle ve donanım üreticilerinin baskısıyla konulmuş sistem gereksinimleridir.

Windows 11 şu an sorunlu diye düşünüyorum, yani benim sistemim de öyle. Bir günceleme gelir bi bakarsın bilgisayarın ters takla atıyor, son güncelleme ile Bluetooth bağlantım bozuldu, zorunlu olarak ögene w10 indirdim yanii.

Ben N550JV Laptop üzerine kurdum. Anlayacağınız üzere bu makina desteklemiyor. Hatta Windows 8 kendisi. 10 a kadar güncelleme ile geldi.

Gerekli mi derseniz sadece gitgide güzelleşiyor, bence bunun için de değer. Eminim ki artıları da vardır ancak her zaman olduğu gibi hala Windows 10 olarak görünüyor bazı noktalarda. Hala eski ikonlar, arayüz unsurları karşınıza çıkabiliyor. Yani 10'da kalmak kayıp mı? Sanki pek değil, ama arayüzün modernliği için kesinlikle geçin. "Performans düşük olur" gibi ifadeleri Microsoft da söylüyor. Bu, biraz yeni makina aldırmak için bana sorarsanız. Şayet bir donanımını olması gerektiği gibi tanıtamıyorsanız elbette performans sorunları olabilir. Bende USB böyle mesela -yavaştı çünkü cihaz Windows 8 geliyor. Windows 10 sürücüleri bile yok. Bu sebeple Windows 10'da da böyleydi. Daha bugün foruma "ne yapabilirim?" diye soru yazmıştım. Bir yandan da ararken daha önce göremediğim 3 sürücüsünü daha buldum. Bunlarda Windows 10 yazıyor. Express Cache ve ATK sürücüleri. Bunları kurunca düzeldi.

Windows 10 sürücülerinizi bulabiliyorsanız kuvvetle muhtemel tertemiz, full performans çalışır. Şu an hiç sıkıntı yok.

Kurulum sırasında makinanız uyumlu değil dediği anda
Shift+F10 basıp komut istemi açarak buraya da Regedit yazmak suretiyle Registry Editor çalıştırıyoruz. (Kurulumdan çıkmadan bir şekilde komut satırına ulaşmalısınız.)
Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup
Registry bölümünü açıp buraya LabConfig adında bir Key yaratıp, içine BypassTPMCheck, BypassRAMCheck ve BypassSecureBootCheck adlı üç tane de 32Bit DWORD yaratıyoruz. Ben BypassRamCheck eklemedim hiç. Ardından bunlara değer olarak da 1 atıyoruz. (İster hex ister Decimal atayın sorun değil - iki düzende de 1 = 1)
Komut satırına EXIT yazarak çıkarsanız kurulumu yapabilir hale geliyor.
1648505803316.png

İşletim sistemimi değiştireceğim bilgisayar eski bir de buna göre öneri verir misiniz?

Ben N550jv laptop üzerine kurdum. Anlayacağınız üzere bu makine desteklemiyor. Hatta Windows 8 kendisi. 10'a kadar güncelleme ile geldi.

Gerekli mi derseniz sadece gitgide güzelleşiyor, bence bunun için de değer. Eminim ki artıları da vardır ancak her zaman olduğu gibi hala Windows 10 olarak görünüyor bazı noktalarda. Hala eski ikonlar, arayüz unsurları karşınıza çıkabiliyor. Yani 10'da kalmak kayıp mı? Sanki pek değil, ama arayüzün modernliği için kesinlikle geçin. "performans düşük olur" gibi ifadeleri Microsoft da söylüyor. Bu, biraz yeni makine aldırmak için bana sorarsanız. Şayet bir donanımını olması gerektiği gibi tanıtamıyorsanız elbette performans sorunları olabilir. Bende USB böyle mesela -yavaştı çünkü cihaz Windows 8 geliyor. Windows 10 sürücüleri bile yok. Bu sebeple Windows 10'da da böyleydi. Daha bugün foruma "ne yapabilirim?" diye soru yazmıştım. Bir yandan da ararken daha önce göremediğim 3 sürücüsünü daha buldum. Bunlarda Windows 10 yazıyor. Express cache ve atk sürücüleri. Bunları kurunca düzeldi.

Windows 10 sürücülerinizi bulabiliyorsanız kuvvetle muhtemel tertemiz, Full performans çalışır. Şu an hiç sıkıntı yok.

Kurulum sırasında makinenız uyumlu değil dediği anda.
Shift+F10 basıp komut istemi açarak buraya da Regedit yazmak suretiyle registry editor çalıştırıyoruz. (kurulumdan çıkmadan bir şekilde komut satırına ulaşmalısınız.)
Registry bölümünü açıp buraya labconfig adında bir key yaratıp, içine bypasstpmcheck, bypassramcheck ve bypasssecurebootcheck adlı üç tane de 32 Bit dword yaratıyoruz. Ben bypassramcheck eklemedim hiç. Ardından bunlara değer olarak da 1 atıyoruz. (ister hex ister decimal atayın sorun değil - iki düzende de 1 = 1)
Komut satırına exıt yazarak çıkarsanız kurulumu yapabilir hale geliyor.
Eki Görüntüle 1345133

Evet bunu yaptım ama BIOS UEFI olması lazım bir o kaldı.
İşletim sistemimi değiştireceğim bilgisayar eski bir de buna göre öneri verir misiniz?

Evet bunu yaptım ama BIOS UEFI olması lazım bir o kaldı.

Ben bir Windows 11 deneyeceğim olmazsa dönerim Windows 10'a.
Ben N550jv laptop üzerine kurdum. Anlayacağınız üzere bu makine desteklemiyor. Hatta Windows 8 kendisi. 10'a kadar güncelleme ile geldi.

Gerekli mi derseniz sadece gitgide güzelleşiyor, bence bunun için de değer. Eminim ki artıları da vardır ancak her zaman olduğu gibi hala Windows 10 olarak görünüyor bazı noktalarda. Hala eski ikonlar, arayüz unsurları karşınıza çıkabiliyor. Yani 10'da kalmak kayıp mı? Sanki pek değil, ama arayüzün modernliği için kesinlikle geçin. "performans düşük olur" gibi ifadeleri Microsoft da söylüyor. Bu, biraz yeni makine aldırmak için bana sorarsanız. Şayet bir donanımını olması gerektiği gibi tanıtamıyorsanız elbette performans sorunları olabilir. Bende USB böyle mesela -yavaştı çünkü cihaz Windows 8 geliyor. Windows 10 sürücüleri bile yok. Bu sebeple Windows 10'da da böyleydi. Daha bugün foruma "ne yapabilirim?" diye soru yazmıştım. Bir yandan da ararken daha önce göremediğim 3 sürücüsünü daha buldum. Bunlarda Windows 10 yazıyor. Express cache ve atk sürücüleri. Bunları kurunca düzeldi.

Windows 10 sürücülerinizi bulabiliyorsanız kuvvetle muhtemel tertemiz, Full performans çalışır. Şu an hiç sıkıntı yok.

Kurulum sırasında makinenız uyumlu değil dediği anda.
Shift+F10 basıp komut istemi açarak buraya da Regedit yazmak suretiyle registry editor çalıştırıyoruz. (kurulumdan çıkmadan bir şekilde komut satırına ulaşmalısınız.)
Registry bölümünü açıp buraya labconfig adında bir key yaratıp, içine bypasstpmcheck, bypassramcheck ve bypasssecurebootcheck adlı üç tane de 32 Bit dword yaratıyoruz. Ben bypassramcheck eklemedim hiç. Ardından bunlara değer olarak da 1 atıyoruz. (ister hex ister decimal atayın sorun değil - iki düzende de 1 = 1)
Komut satırına exıt yazarak çıkarsanız kurulumu yapabilir hale geliyor.
Eki Görüntüle 1345133

Ben başka bir yerden yardım aldım aynı şekilden buradan ama 1 tane dosya oluşturdum ve aynı değerini 1 yaptım oldu.
Şu an sadece TPM 2.0 yapacağım ve UEFI yapacağım bundan sonra hazır sadece illa UEFI olması için format mı gerekiyor?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı