Windows 10 Pro başlat menüsü ve arama çubuğu çalışmıyor

DarkVide121

Decapat
Daha fazla  
RAM
8 GB
Merhaba herkese. Daha yeni aldığım bilgisayarımda oyun bile yükleyemeden bunu yaşamam bayağı üzdü beni. Bilgisayarı normal olarak kapattım. 1-2 saat sonra açtığımda başlat düğmesi çalışmıyor. Basıyorum basıyorum tepki bile yok. Yanındaki arama çubuğu da aynısı. Tepki bile yok format atmak istemiyorum. Dünya para alıyorlar. Bu olayı nasıl çözebilirim? Ne yaparsam düzelir? Bilen arkadaşları etiketlerseniz yardımcı olsunlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni bir Windows profili oluştur.

1712104542820.png

Artı -1 Eksi
Merhaba herkese daha yeni aldığım bilgisayarımda oyun bile yükleyemeden bunu yaşamam bayağı üzdü beni. Bilgisayarı normal olarak kapattım 1, 2 saat sonra açtığımda başlat düğmesi çalışmıyor basıyorum basıyorum tepki bile yok. Yanındaki arama çubuğu da aynısı tepki bile yok format atmak istemiyorum dünya para alıyorlar. Bu olayı nasıl çözebilirim ne yaparsam düzelir? Bilen arkadaşları etiketlerseniz yardımcı olsunlar.
CTFMON.exe çalışmıyor sanırım. Ondan kaynaklı yapıyor genelde.

Öncelikle çalıştırdan veya başlat menüsünden regedit (kayıt defteri düzenleyicisi) yazıp aç. Daha sonrasında sırasıyla Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run yollarını izle. Run klasörüne geldikten sonra sağ tarafta başlangıçta yer alan uygulamaların listelendiğini göreceksin. Daha sonra beyaz ekrana sağ tıklayıp yeni dize değeri oluştur. Adını ne koyduğunun bir önemi yok istiyorsan ctfmon.exe verebilirsin sana kalmış. Oluşturduğun dosyaya 2 kez tıkla ve değer verisi kısmına ‪C:\Windows\System32\ctfmon.exe yazıp kaydet ve bilgisayarını yeniden başlat sorunun çözülmüş olacak.

@MB Lutz arkadaşım anlatmış. Bu adımları uygula sorun çözülür muhtemelen.

Merhaba herkese. Daha yeni aldığım bilgisayarımda oyun bile yükleyemeden bunu yaşamam bayağı üzdü beni. Bilgisayarı normal olarak kapattım. 1-2 saat sonra açtığımda başlat düğmesi çalışmıyor. Basıyorum basıyorum tepki bile yok. Yanındaki arama çubuğu da aynısı. Tepki bile yok format atmak istemiyorum. Dünya para alıyorlar. Bu olayı nasıl çözebilirim? Ne yaparsam düzelir? Bilen arkadaşları etiketlerseniz yardımcı olsunlar.
Formata gerek yok,bilgisayarınızı sıfırlayabilirsiniz.

Ne formatı ne sıfırlaması ya.
DISM ile imaj onarıp arkasından SFC ile sistem onarımı yapın.

Hazırlık: Windows​

İlk olarak Windows'umuzu optimum ve stabil bir hale getirelim. Düzgün çalışmayan OS size yararlı olmaz.
DISM aracını kullanarak ilk imajı düzeltmelisiniz. Komut İstemi'ni Yönetici yetkisiyle oluşturun ve ardından sırasıyla girin:
DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
Ardından sistem doğrulaması ve onarımı yapabiliriz.
sfc /scannow
Bunun da ardından çalışan tüm programları kapatın. Arkada açık olan programlarınız da dahil. Arkadaki şahsi açık programlarınızı ise sağ alttaki iki kenarlı ok işaretinden kapatabilirsiniz. Sonrasında güzelce Superfetch ve önbelleklemeyi bir silelim. Programları kapatmadan silme işlemi uygulamayın.
Windows Tuşu + R kombinasyonunu yapın ve sırasıyla şunları yazın her şeyi silin silinmeyenleri kutuyu tikleyerek atlayın.
prefetch
%temp%
temp
Ardından sistemde masaüstüne bir kez tıklayın ve Alt+F4 ile açılan ekrandan sistemi kapatın. (Çalışmazsa beklendiği gibi, Fn tuşu kullanmanız gerekebilir.)
Sistemi yeniden açtığınızda muhtemelen hissedersiniz.
Bir rehberimden aldım. Yazmışım.

Bir yolu var galiba Windows 10’u tekrar indirin.

Burdan indir yeniden Windows'un yeniden yüklenmesi - Microsoft Desteği

Windows'un yeniden yüklenmesi​

Windows 11 Windows 10

Ücretsiz olarak denemeniz için Microsoft 365’e davet edildiniz
Şimdi kilidini açın

Bilgisayarınızda Windows 10 ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız veya eski dosyaların veya uygulamaların yükü olmadan Windows 10'un yepyeni bir kopyasını istiyorsanız Windows 10'u yeniden yükleyip sorunlarınızı düzeltmeyi deneyebilir ve bilgisayarınızı daha temiz bir duruma getirebilirsiniz.

Disk alanınızı denetleme​

Bilgisayarınız beklendiği gibi çalışmıyorsa veya Windows 10 ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız bunun nedeni yetersiz disk alanı olabilir. Windows 10'u yeniden yüklemeden önce sorunu düzeltip düzeltmediğini görmek için disk alanını boşaltmayı deneyin. Daha fazla bilgi için bkz. Windows'ta sürücü alanı boşaltma.

Başlamadan önce​

Verilerinizi yedeklediğinizden emin olun​

Windows 10'un etkinleştirildiğinden emin olun​

Windows'u yeniden yüklemeden önce Microsoft hesabınızı dijital lisansınıza bağlamanız gerekir​

Bilgisayarınızda önemli bir donanım değişikliği yaptıysanız Windows 10'u yeniden etkinleştirmeniz gerekir​

Lisansınızla eşleşen Windows sürümünü yeniden yüklemeniz gerekir​

Windows 10 için yeniden yükleme türleri​

Aşağıdaki grafik, uygulamalarınıza, dosyalarınıza, kişisel verilerinize ne olduğu ve yeniden yükleme için ne kadar disk alanı gerektiği de dahil olmak üzere her yeniden yükleme türü için seçebileceğiniz farklı seçenekler hakkında bilgi sağlar. Windows 10 yeniden yüklemek için hangi seçeneği kullanacağınıza karar vermenize yardımcı olması için bu grafiği kullanın.
Önce "Windows 10 sıfırla"yı denemenizi ve gerekirse "Yükleme medyasını Windows 10 yenidenyükleme " denemenizi ve ardından gerekirse "Yükleme medyasını kullanarak Windows 10 temiz yüklemesini" denemenizi öneririz.
Notlar:
  • Windows 10 Mayıs 2019 Güncelleştirmesi (sürüm 1903) ile başlayarak, 'Hiçbir şeyi saklama' (temiz yükleme) seçeneğini belirlerken yükleme medyasını kullanarak Windows 10 yeniden yüklemek, Windows'u yeniden yüklediğiniz bölüm 20 GB veya daha büyükse ayrılmış depolamayı otomatik olarak etkinleştirir. Ayrılmış depolama alanı; güncelleştirmeler, uygulamalar, geçici dosyalar ve sistem önbellekleri tarafından kullanılacak disk alanını ayırır, böylece kritik işletim sistemi işlevlerinin her zaman disk alanına erişebilmesini sağlayarak bilgisayarınızın günlük işlevini iyileştirir.
  • Ayrılmış depolama alanına sahip cihazlar için sıfırlama veya yeniden yükleme başka disk alanı kullanmadan önce ayrılmış depolama alanını kullanır. Daha fazla bilgi için Windows 10'da ayrılmış depolama alanının işleyişi başlıklı makaleye bakın.
Yeniden yükleme türüSeçebileceğiniz yeniden yükleme seçenekleriUygulamalarınıza ne olur?\Users altındadepolanan kişisel verilerinize ne olur?Diğer klasörlerde veya sürücülerde depolanan verilere ne olur?Gereken disk alanı
Windows 10'u sıfırlama
Dosyalarımı koru Bilgisayarınızla gelmeyen uygulamalar kaldırılır.SaklandıSaklandıOrta
Windows 10'u sıfırlamaHer şeyi kaldır Bilgisayarınızla gelmeyen uygulamalar kaldırılır.SilindiSilindiDüşük
Windows 10'u yükleme medyası kullanarak yeniden yüklemeHer Şeyi Koru (Varsayılan)Tüm uygulamalar ve ayarlar saklanır.SaklandıSaklandıYüksek
Windows 10'u yükleme medyası kullanarak yeniden yükleme

Windows 10u yükleme medyası kullanarak indirmeyi seç chromdan ve her şeyi koru seçenekli olsun

Böyle belki olur

Ya da kendin format at

Son düzenleme:
Bir yolu var galiba Windows 10’u tekrar indirin.

Burdan indir yeniden Windows'un yeniden yüklenmesi - Microsoft Desteği

Windows'un yeniden yüklenmesi​

Windows 11 Windows 10

Ücretsiz olarak denemeniz için Microsoft 365’e davet edildiniz
Şimdi kilidini açın

Bilgisayarınızda Windows 10 ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız veya eski dosyaların veya uygulamaların yükü olmadan Windows 10'un yepyeni bir kopyasını istiyorsanız Windows 10'u yeniden yükleyip sorunlarınızı düzeltmeyi deneyebilir ve bilgisayarınızı daha temiz bir duruma getirebilirsiniz.

Disk alanınızı denetleme​

Bilgisayarınız beklendiği gibi çalışmıyorsa veya Windows 10 ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız bunun nedeni yetersiz disk alanı olabilir. Windows 10'u yeniden yüklemeden önce sorunu düzeltip düzeltmediğini görmek için disk alanını boşaltmayı deneyin. Daha fazla bilgi için bkz. Windows'ta sürücü alanı boşaltma.

Başlamadan önce​

Verilerinizi yedeklediğinizden emin olun​

Windows 10'un etkinleştirildiğinden emin olun​

Windows'u yeniden yüklemeden önce Microsoft hesabınızı dijital lisansınıza bağlamanız gerekir​

Bilgisayarınızda önemli bir donanım değişikliği yaptıysanız Windows 10'u yeniden etkinleştirmeniz gerekir​

Lisansınızla eşleşen Windows sürümünü yeniden yüklemeniz gerekir​

Windows 10 için yeniden yükleme türleri​

Aşağıdaki grafik, uygulamalarınıza, dosyalarınıza, kişisel verilerinize ne olduğu ve yeniden yükleme için ne kadar disk alanı gerektiği de dahil olmak üzere her yeniden yükleme türü için seçebileceğiniz farklı seçenekler hakkında bilgi sağlar. Windows 10 yeniden yüklemek için hangi seçeneği kullanacağınıza karar vermenize yardımcı olması için bu grafiği kullanın.
Önce "Windows 10 sıfırla"yı denemenizi ve gerekirse "Yükleme medyasını Windows 10 yenidenyükleme " denemenizi ve ardından gerekirse "Yükleme medyasını kullanarak Windows 10 temiz yüklemesini" denemenizi öneririz.
Notlar:
  • Windows 10 Mayıs 2019 Güncelleştirmesi (sürüm 1903) ile başlayarak, 'Hiçbir şeyi saklama' (temiz yükleme) seçeneğini belirlerken yükleme medyasını kullanarak Windows 10 yeniden yüklemek, Windows'u yeniden yüklediğiniz bölüm 20 GB veya daha büyükse ayrılmış depolamayı otomatik olarak etkinleştirir. Ayrılmış depolama alanı; güncelleştirmeler, uygulamalar, geçici dosyalar ve sistem önbellekleri tarafından kullanılacak disk alanını ayırır, böylece kritik işletim sistemi işlevlerinin her zaman disk alanına erişebilmesini sağlayarak bilgisayarınızın günlük işlevini iyileştirir.
  • Ayrılmış depolama alanına sahip cihazlar için sıfırlama veya yeniden yükleme başka disk alanı kullanmadan önce ayrılmış depolama alanını kullanır. Daha fazla bilgi için Windows 10'da ayrılmış depolama alanının işleyişi başlıklı makaleye bakın.
Yeniden yükleme türüSeçebileceğiniz yeniden yükleme seçenekleriUygulamalarınıza ne olur?\Users altındadepolanan kişisel verilerinize ne olur?Diğer klasörlerde veya sürücülerde depolanan verilere ne olur?Gereken disk alanı
Windows 10'u sıfırlamaDosyalarımı koruBilgisayarınızla gelmeyen uygulamalar kaldırılır.SaklandıSaklandıOrta
Windows 10'u sıfırlamaHer şeyi kaldırBilgisayarınızla gelmeyen uygulamalar kaldırılır.SilindiSilindiDüşük
Windows 10'u yükleme medyası kullanarak yeniden yüklemeHer Şeyi Koru (Varsayılan)Tüm uygulamalar ve ayarlar saklanır.SaklandıSaklandıYüksek
Windows 10'u yükleme medyası kullanarak yeniden yükleme

Windows 10u yükleme medyası kullanarak indirmeyi seç chromdan ve her şeyi koru seçenekli olsun

Böyle belki olur

Ya da kendin format at

Sıfırlamayı önermiyoruz diye kaç kere söyledik? Her şeyi koru bir işe yaramaz.

CTFMON.exe çalışmıyor sanırım. Ondan kaynaklı yapıyor genelde.

@MB Lutz arkadaşım anlatmış. Bu adımları uygula sorun çözülür muhtemelen.

Hocam üye profilini göremiyorum

Ne formatı ne sıfırlaması ya.
DISM ile imaj onarıp arkasından SFC ile sistem onarımı yapın.

Bir rehberimden aldım. Yazmışım.

Hocam her şey oluyor ama komut sistemine yazdıklarımda sürekli error yazıyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı