Windows 10 RAM 16 GB Yerine 8 GB Görüyor

Sukru0021

Hectopat
Daha fazla  
Başlıkta da belirttiğim gibi bilgisayarımda 16 GB RAM var fakat Windows'tan özellikler kısmında 8 GB gözüküyor. BIOS'ta iki RAM de gozukuyor sorun yok RAM'leri teker teker takıyorum yine sorun yok açılıyor. Slotları deniyorum yine sorun yok açılıyor kısacası her şeyi denedim ve bir sorun bulamadım yazılımsal olduğunu düşünüyorum. Sorun bugün ortaya cıktı öncesinde kullanıyordum sorun yoktu. Bugün bilgisayarı temizleyim diye açtım RAM'leri söktüm işlemciyi söktük yeni macun sıktım bilgisayarcıya geri taktırdım.

Sistemim:

AMD A10 7890k
8*2 16 GB 2400 MHZ RAM
Gigabyte GAF2A-88XM-D3HP anakart

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistemin 32 bit olması kuvvetle muhtemel. Bilgisayarıma sağ tıklayıp görebilirsiniz. "Sistem Türü : " başlığı altında yazar.

Bilgisayarın elektiriğini kesip BIOS pilini sökün güç tuşuna 10 sn. kadar basılı tutun. Ardından BIOS pilini takıp bilgisayarı açın. Sistem 32bit olsaydı RAM 3GB kullanılabilir yazardı. Önceden de kullandığını belirtmiş.

Diğer 2 RAM slotunun arızalı olduğunu fark ettim ve garantisi devam ettiği için Teknobiyotik'ten almıstım. Garantiye yolladım sizce ne yaparlar ve tahminen kaç gün sürer? Bir de sistem APU. Ben RAM'leri yan yana takmıstım 2 RAM slotu bozulunca öyle cok buyuk bi düşüş olmustu performansta. CS:GO'da bile en yuksekten düşüğe cekmek zorunda kalmıstım. Bunun RAM'lerin yeriyle alakası var mıdır yani dual olmamasıyla?

Diğer 2 ram slotunun arzalı olduğunu farkettim ve garantisi devam ettiği için teknobiyotikten almıstım gramtiye yolladım sizce ne yaparlar ve tahminen kaç gün sürer bide sistem apu ben ramleri yan yana takmıstım 2 ram slotu bozulunca öyle cok buyuk bi düşüş olmustu performansta cs go da bile en yuksekten düşüğe cekmek zorunda kalmıstım bunun ramlerin yeriyle alakası varmıdır yani dual olmamaısyla

Bilen yokmu
Anakartının kullanma klavuzuna bak, hangi sırada takman gerektiğini gösteriyor. Örneğin bende msi z270 gaming m7 anakart var ve ikinci ve dördüncü slota takmam gerektiğini gösteriyor dual kullanmam için. Kullanma klavuzunda herşey mevcut

Ben ztn nereye takcamı biliyom performans düşmesi dual takmadığım için mi diyorum cünkü dual taktığımda sorun yoktu gayet performans iyiydi şimdi slot bozulunca takamadım dual

bide sistem apu ben ramleri yan yana takmıstım 2 ram slotu bozulunca öyle cok buyuk bi düşüş olmustu performansta cs go da bile en yuksekten düşüğe cekmek zorunda kalmıstım bunun ramlerin yeriyle alakası varmıdır yani dual olmamaısyla
Dual Channel bellekler APU'da performansı etkiler.

Sağ olun bende işlemciye bir şey oldu sandım.

İşlemcide sorun var mıdır temizlerken birkaç dişi yamuldu düzeltirdim bilgisayarcıya. Onla alakası var mıdır?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı