Windows 10 Ses ayarları çalışmıyor

Riddikuluss01

Kilopat
Yer
Seyhan
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel Core i5-12400F
ASUS PRIME B660-PLUS D4
ADATA XPG 16GB DDR4 3200 Mhz Ram
İnno3d 4070 Super
Samsung 980 PRO NVMe 1 TB
Kingston NV2 1TB NVMe M.2 SSD
Cooler Master I70C ARGB LGA1700 120mm Hava Soğutucu
ASUS TUF GAMING GT301 Mid Tower Kasa
Oyun oynarken ya da video izlerken sesi kısmak ya da yükseltmek istiyorum ama çalışmıyor. Bu sorun son birkaç gündür oluyor ve yeniden başlatmadan düzelmiyor. Windows'ta ses açma ibaresi gözüküyor ama çalışmıyor. İlla video kaynağından kısmam gerekiyor. Bu sorunu nasıl düzeltebilirim?

Peki ses dışında diğer simgelere tıklayınca onlar açılıyor mu? Mesela bildirimler, internet ya da Wi-Fi.

Onlar çalışıyor. Sadece kablolu kulaklığımı seçtiğimde ses ayarı yapamıyorum. Sesi kısıyorum görsel çıkıyor ama çalışmıyor. Kablosuz kulaklığı Bluetooth ile bağladığımda çalışıyor.

Ses sürücüsünü tekrar kur. Ses sürücüsü Windows’tan gelen ses açma isteğine yanıt veremiyor ve bu yüzden de sürücüyü silip tekrar kurmak gerekiyor.

Ses sürücüsünü tekrar kur. Ses sürücüsü Windows'tan gelen ses açma isteğine yanıt veremiyor ve bu yüzden de sürücüyü silip tekrar kurmak gerekiyor.

DDU ile ses sürücülerini kaldırdım ama hala aynı. Aşağıda resimdeki gibi 7.1 kısmında seçiliydi hep. Şu an 7.1 seçiliyken sese müdahale edemiyorum. Realtek Audşo kısmını seçtiğimde ise ses ayarlanabiliyor. Bu bu sefer de 7.1 özelliği çalışmıyor kulaklığın(Razer BlackShark V2 X).

Acaba sürücüleri tam kaldıramadı mı DDU. Bir türlü çözemedim bu sorunu.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-09-29 222306.png
    Ekran görüntüsü 2023-09-29 222306.png
    19,5 KB · Görüntüleme: 14
Oyun oynarken ya da video izlerken sesi kısmak ya da yükseltmek istiyorum ama çalışmıyor. Bu sorun son birkaç gündür oluyor ve yeniden başlatmadan düzelmiyor. Windows'ta ses açma ibaresi gözüküyor ama çalışmıyor. İlla video kaynağından kısmam gerekiyor. Bu sorunu nasıl düzeltebilirim?
Windows 10 ses ayarlarının çalışmaması sorununu çözmek için aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz:
  1. Windows'u yeniden başlatın. Bu, basit bir çözüm olabilir, ancak çoğu sorunu çözecektir.
  2. Ses sürücülerini güncelleyin. Ses sürücüleriniz güncel değilse, bu soruna neden olabilir. Ses sürücülerinizi güncellemek için, ses aygıtınızın üreticisinin web sitesini ziyaret edin ve en son sürücüleri indirin.
  3. Ses ayarlarını sıfırlayın. Ses ayarlarınız bozulmuş olabilir. Ses ayarlarını sıfırlamak için, aşağıdaki adımları izleyin:
    1. Başlat'a tıklayın ve Ayarlar'ı seçin.
    2. Sistem > Ses'e gidin.
    3. Ses ayarları'nın altında, Ses ayarlarını sıfırla'ya tıklayın.
    4. Evet'e tıklayın.
  4. Ses sorunlarını giderin. Windows'ta yerleşik bir ses sorun gidericisi vardır. Bu sorun gidericiyi çalıştırmak için, aşağıdaki adımları izleyin:
    1. Başlat'a tıklayın ve Ayarlar'ı seçin.
    2. Sistem > Sorun Giderme'ye gidin.
    3. Ek sorun gidericiler'e tıklayın.
    4. Ses Çalma'ya tıklayın.
    5. Sorun gidericiyi çalıştır'a tıklayın.
Bu adımlar sorunu çözmezse, ses aygıtınızın fiziksel olarak arızalı olabileceğinden şüphelenebilirsiniz. Bu durumda, aygıtı değiştirmeniz gerekebilir.
İşte sorunu çözmenize yardımcı olabilecek bazı ek ipuçları:
  • Ses aygıtınızın kablolarını ve bağlantılarını kontrol edin. Kabloların hasarlı veya gevşek olduğundan şüpheleniyorsanız, bunları değiştirin.
  • Ses aygıtınızı başka bir bilgisayara bağlayarak test edin. Ses aygıtı başka bir bilgisayarda çalışıyorsa, sorunun bilgisayarınızdaki bir yazılım sorunundan kaynaklanıyor olması muhtemeldir.
  • Ses aygıtınızın üreticisine destek isteyin. Üretici, sorunu çözmenize yardımcı olabilecek özel bilgilere sahip olabilir.

Windows 10 ses ayarlarının çalışmaması sorununu çözmek için aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz:
  1. Windows'u yeniden başlatın. bu, basit bir çözüm olabilir, ancak çoğu sorunu çözecektir.
  2. ses sürücülerini güncelleyin. ses sürücüleriniz güncel değilse, bu soruna neden olabilir? Ses sürücülerinizi güncellemek için, ses aygıtınızın üreticisinin web sitesini ziyaret edin ve en son sürücüleri indirin.
  3. ses ayarlarını sıfırlayın.ses ayarlarınız bozulmuş olabilir. Ses ayarlarını sıfırlamak için, aşağıdaki adımları izleyin:
    1. Başlat'a tıklayın ve ayarlar'ı seçin.
    2. sistem > ses'e gidin.
    3. ses ayarları'nın altında, ses ayarlarını sıfırla'ya tıklayın.
    4. evet'e tıklayın.
  4. ses sorunlarını giderin.Windows'ta yerleşik bir ses sorun gidericisi vardır. Bu sorun gidericiyi çalıştırmak için, aşağıdaki adımları izleyin:
    1. Başlat'a tıklayın ve ayarlar'ı seçin.
    2. sistem > sorun giderme'ye gidin.
    3. ek sorun gidericiler'e tıklayın.
    4. ses çalma'ya tıklayın.
    5. sorun gidericiyi çalıştır'a tıklayın.
Bu adımlar sorunu çözmezse, ses aygıtınızın fiziksel olarak arızalı olabileceğinden şüphelenebilirsiniz. Bu durumda, aygıtı değiştirmeniz gerekebilir.
İşte sorunu çözmenize yardımcı olabilecek bazı ek ipuçları:
  • Ses aygıtınızın kablolarını ve bağlantılarını kontrol edin. Kabloların hasarlı veya gevşek olduğundan şüpheleniyorsanız, bunları değiştirin.
  • Ses aygıtınızı başka bir bilgisayara bağlayarak test edin. Ses aygıtı başka bir bilgisayarda çalışıyorsa, sorunun bilgisayarınızdaki bir yazılım sorunundan kaynaklanıyor olması muhtemeldir.
  • Ses aygıtınızın üreticisine destek isteyin. Üretici, sorunu çözmenize yardımcı olabilecek özel bilgilere sahip olabilir.

Maalesef olmadı. Hoparlör (7.1 Surround sound) seçiliyken sesi ayarlayamıyorum. Realtek'i seçtiğimde ise çalışıyor. Bu sorun yeni oldu böyle bir şey olmamıştı hiç.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-09-30 131417.png
    Ekran görüntüsü 2023-09-30 131417.png
    27,6 KB · Görüntüleme: 23
Ses aygıtının özellikler kısmına gelip geliştirmeler kısmına gelip ekran görüntüsü atabilir misiniz?

Ses aygıtının özellikler kısmına gelip geliştirmeler kısmına gelip ekran görüntüsü atabilir misiniz?

Geliştirmeler kısmı diye bir yer bulmadım ben maalesef ya

Geri
Yukarı