Windows 10 Sıfırlama %48'de takılma sorunu

Vrank

Decapat
Arkadaşlar selamlar.

Windows 10 laptopuma bugün saat öğlen 12'de sıfırlama işlemi (Windows 10'daki kolay format işlemi, "bu bilgisayarı sıfırla" bölümünden) uyguladım. "Bütün dosyaları sil" seçeneğini seçtim. Şu an saat 17:35, yaklaşık 5 buçuk saat oldu ve 48%'de. Bu şekilde giderse işlemin tamamlanması gece 11-12'yi bulacak gibi. Bu süre normal midir? Daha önce resetleme yapan arkadaşlarım bu işlemin ortalama 1-2 saatte bitmekte olduğunu söylemişti.

Not: Yaklaşık 1 saattir 48% ilerlemiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu durum sanırım normal. Arkadaşlarım aynı işlemi yaptığında saatlerini hatta neredeyse günlerinin yarılarını çeyreğini almıştı. Temiz kurulum en sağlıklısıdır. Sıfırlamayı tavsiye etmiyorum.

O kadar sürenin geçmesinin ardından ilerlemediyse, daha da devam etmez. Format at.

Format nasıl atılıyor bilgim yok. Bilgisayarımda yaşadığım teknik bir aksaklıktan ötürü bu işlemi uyguladım. Çözebileceğini düşündüm. Ve basit bir işlem olduğunu söylüyordu herkes. Niye böyle oldu ki?

Bu durum sanırım normal. Arkadaşlarım aynı işlemi yaptığında saatlerini hatta neredeyse günlerinin yarılarını çeyreğini almıştı. Temiz kurulum en sağlıklısıdır. Sıfırlamayı tavsiye etmiyorum.

Sıfırlamayı tam olarak niye tavsiye etmiyorsunuz, ve temiz kurulum ile sıfırlama arasında tam olarak ne fark var?

Format nasıl atılıyor bilgim yok. Bilgisayarımda yaşadığım teknik bir aksaklıktan ötürü bu işlemi uyguladım. Çözebileceğini düşündüm. Ve basit bir işlem olduğunu söylüyordu herkes. Niye böyle oldu ki?

Sıfırlamayı tam olarak niye tavsiye etmiyorsunuz, ve temiz kurulum ile sıfırlama arasında tam olarak ne fark var?
Temiz kurulumda var olan siliniyor yenisi kuruluyor. Kısacası ilk güne dönüyorsun. Sıfırlama ikiye ayrılmış ayarlar kısmında. Sıfırlama ile zaman kaybı yaşarsın. Temiz kurulumda kat kat daha iyi performans alırsın.

Temiz kurulumda var olan siliniyor yenisi kuruluyor. Kısacası ilk güne dönüyorsun. Sıfırlama ikiye ayrılmış ayarlar kısmında. Sıfırlama ile zaman kaybı yaşarsın. Temiz kurulumda kat kat daha iyi performans alırsın.

Tek sıkıntımız yaşadığımız zaman kaybı olacaksa hiç sıkıntı yok. Ben bilgisayara bir şey olmasından korkuyorum. Hala %48'de bekliyor. Bir şey yapmalı mıyım?
Sıfırlamayı iptal etme ya da durdurma gibi bir seçeneğimiz var mıdır?

Tek sıkıntımız yaşadığımız zaman kaybı olacaksa hiç sıkıntı yok. Ben bilgisayara bir şey olmasından korkuyorum. Hala %48'de bekliyor. Bir şey yapmalı mıyım?
Sıfırlamayı iptal etme ya da durdurma gibi bir seçeneğimiz var mıdır?
Biraz daha bekle. Bu çok uzun sürecek.

yaklaşık 2 saattir 48% olduğu için artık beklemekten sıkılıp laptop güç tuşuna uzunca bastım. şimdi tekrar açmaya tıkladım. şuan ekranda şu yazıyor;

windows yükleniyor 1%
bilgisayarı kapatmayın. bu biraz zaman alacak.
bilgisayarınız birkaç daha yeniden başlatılacak.

şuan napıyor? bilgisayarı açmaya mı çalışıyor eski halinde yoksa sıfırlama işlemi baştan mı başladı?

yaklaşık 2 saattir 48% olduğu için artık beklemekten sıkılıp laptop güç tuşuna uzunca bastım. şimdi tekrar açmaya tıkladım. şuan ekranda şu yazıyor;

windows yükleniyor 1%
bilgisayarı kapatmayın. bu biraz zaman alacak.
bilgisayarınız birkaç daha yeniden başlatılacak.

şuan napıyor? bilgisayarı açmaya mı çalışıyor eski halinde yoksa sıfırlama işlemi baştan mı başladı?
Bunu bilemiyorum. Bir hata çıkabilir sonuçta sabretmemiş bilgisayarı kapatıp tekrar açmışsın. Hata çıkarsa ya da bilgisayar açılmazsa direk temiz kurulum yap.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı