Windows 10 sistem yavaşlaması

bafralifatih55

Hectopat
RAM
16GB
Anakart
B450 Tomahawk Max
İşlemci
Ryzen7
Merhaba arkadaşlar.
Yaklaşık 2,5 yıl önce sistemi ilk topladığımda Windows 10 yükledim ve halen kullanıyorum. Ancak bilgisayarım biraz yavaşlamaya başladı. Pencereler artık biraz daha yavaş açılıyor. Özellikle Chrome tarayıcısında bunu fark ettim. Bilgisayarımı formatlamak istemiyorum. Böyle bir senaryoda benim için epey zahmetli olacak. Windows10 disk temizleme aracıyla disk temizliği yaptım sadece. Sistemin bakımı için neler yapabilirim?
Teşekkürler.

Merhaba arkadaşlar.
Yaklaşık 2,5 yıl önce sistemi ilk topladığımda Windows 10 yükledim ve halen kullanıyorum. Ancak bilgisayarım biraz yavaşlamaya başladı. Pencereler artık biraz daha yavaş açılıyor. Özellikle Chrome tarayıcısında bunu fark ettim. Bilgisayarımı formatlamak istemiyorum. Böyle bir senaryoda benim için epey zahmetli olacak. Windows10 disk temizleme aracıyla disk temizliği yaptım sadece. Sistemin bakımı için neler yapabilirim?
Teşekkürler.

Windows 8.1 geç

SSD kullandığınız halde yavaş ise sağlığını kontrol edin. Sağlığında sorun yok ise temiz kurulum yapın. Zamanla gelen güncellemeler ve biriken sistem dosyaları yavaşlamanın en büyük sebepleri. Bir de üstüne uzun süre kullanılmış Windows olunca yavaşlaması normal. Yerinizde olsam önce sistemi ve ekipmanları temizler daha sonra da sisteme temiz güncel bir Windows kurarım.

İstediğin kadar disk temizleme yap. C: 'de illaki kalıntı dosyalar olacak. 2 gün önce format attım ve bilgisayarımın nasıl rahatladığını anlatamam. 😀 Yaklaşık 20 gblık fazladan alan açıldı. Sürekli disk temizleme yapan biri olarak söylüyorum bunu. Önce fiziksel bir temizleme yap, sonra da temiz bir kurulum. Artı olarak Chrome kullanma. Edge kullanmaya başladım ve bilgisayarımı yormadığını farkettim.

Yeni konular

Geri
Yukarı