Windows 10 Sisteme Ayrılan kısmı çok büyük

deathbat

Kilopat
Merhaba arkadaşlar. Başlıkta da belirttiğim üzere Windows'un sisteme ayırdığı bölümü çok fazla buluyorum. Neden mi? Buyurunuz...

1621712994257.png

Bu benim 240 GB'lik, sistemimin içine kurulu olduğu Adata marka SSD'm. Daha 2 gün önce tam şuradaki sistem ve ayrılan bölümüne tıklayıp neyin ne kadar yer kapladığına bakmıştım.

1621713067707.png

Evet bundan 2 gün önce "sistem dosyaları" adındaki yer 31 GB idi. Yalan söylemiyorum. Düzenli olarak C'ye sağ tıklar özellikler der ve diski temizleme işlemi yaparım işte Update'den kalan dosyaları falan temizlerim. Bu sefer o bolümde hiçbir şey yoktu çünkü daha yeni temizledim. 2 gün önce C diskimde 144 GB boş alan görmüştüm bu temizlemeler sonrası. Şimdi bu da şimdiki hali.

1621713184514.png

Bunun üzerine C'nin içinde ne bu kadar yer kaplıyor diye bakayım dedim ve klasörlere tek tek baktım. Özellikle Windows klasörüne baktım acaba kaç yiyor diye. Buyurun.

1621713290686.png

En çok yer kaplayan buydu ve o da ona rağmen 19 GB kaplıyormuş. Arkadaşlar, ben yemin ederim anlamıyorum, bazı zamanlar Türkçem yetmiyor. Benzer konulara baktım internet üzerinden, insanlar "20 GB/40 GB vs. yer kaplıyor, neden bu kadar çok kaplıyor?" diye konular açmışlar. Burada benim 78 GB'ımı yiyor. Bunun olayı nedir böyle? Yardımcı olabilir misiniz? SSD'ye hiçbir şey kurmuyorum oysaki. Her şeyim HDD'ye kurulu. Sadece sistem SSD'ye kurulu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hangi Windows sürümünü kullanıyorsunuz? Daha önce yükseltme falan yaptınız mı?

Bu konuya bir göz atabilirsiniz.
Windows 10 kullanıyorum, bilgisayarımı geçen sene ağustosta almıştım o zamandan bu zamana öyle. Güncelleştirmelerimi de düzenli olarak yaparım. Ama artık diskte temizleyecek bir şey kalmadı elim kolum bağlandı gitgide boyutu küçülüyor. Bu yüzden yardım almam gerektiğini düşündüm.

Sürüm numarasını kast etmiştim de neyse.

O zamandan gelen süreçte sürekli yükseltme yaptıysanız, yükseltme dosyalarının kalıntıları kalmış olabilir. Yukarıdaki konudaki işlemleri deneyin. Aldığınız günden beri hiç temiz kurulum yapmadıysanız benim tavsiyem bir güncel temiz kurulum yapın sistem kendine gelsin. Sürekli yükseltme yapmak her zaman optimal çalışmayabiliyor.

Bunlar da disk temizleme ekranından görüntüler. En fazla 300 mb lik yer açılabiliyor.

1621714736395.png
1621714768163.png

Sürüm numarasını kast etmiştim de neyse.

O zamandan gelen süreçte sürekli yükseltme yaptıysanız, yükseltme dosyalarının kalıntıları kalmış olabilir. Yukarıdaki konudaki işlemleri deneyin. Aldığınız günden beri hiç temiz kurulum yapmadıysanız benim tavsiyem bir güncel temiz kurulum yapın sistem kendine gelsin. Sürekli yükseltme yapmak her zaman optimal çalışmayabiliyor.
1621714856516.png

Bu arada 21H1 geldi ama şimdilik isteğe bağlı olduğu için yapmadım daha. Zorunlu olanı geldiğinde yapmak istemiştim. Ama bunun disk boyutu ile bir alakası olur mu onu bilmiyorum işte.

@misty rosetta 15 yaşındasın, bilgin yoksa benim konularıma mümkünse yazma! Bu sana ilk ve son uyarım.

Sürüm numarası nedir? Bak burada yer alıyor. Öğrenmek için "Başlat çubuğına winver yazabilirsin...".

1621716209128.png

Mesajın sonradan düzenlendiğinden haberin yoksa o benim sorunum değil.

@misty rosetta 15 yaşındasın, bilgin yoksa benim konularıma mümkünse yazma! Bu sana ilk ve son uyarım.

Sürüm numarası nedir? Bak burada yer alıyor. Öğrenmek için "Başlat çubuğına winver yazabilirsin...".

Eki Görüntüle 1036316

Mesajın sonradan düzenlendiğinden haberin yoksa o benim sorunum değil.
Hocam mesajı silme tuşu yok, kendimi raporlasam ban yiyeceğim bu yüzden öyle bıraktım.

Yeni konular

Geri
Yukarı