Windows 10 SSD Olmasına Rağmen Uzun Boot Süresi

brrk talya

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar.

Windows 10 Professional kurdum fakat SSD'm olmasina ragmen 40 saniyeye varan boot süreleri oluyor. UEFI GPT olarak kurdum sistemi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha önce kaç saniyede açılıyordu sistem? Yüksek ihtimalle driver kaynaklı problem. Bunu ben Windows 8'den 8.1'e geçişte yaşamıştım geçen ay.

Resmi sitesinden 8.1 driveri olmayan donanımları üretici sitelerine girerek tek tek bulup yüklemiştim ve anında sistem açılmaya başlamıştı.

%90 ihtimal sorununuz bu.

Daha önce maksimum 13 saniyede açılan sistem şu an minimum 17 bazı açılışlarda çoğunlukla 30 maksimum 35 saniyeyi gördüm. Tüm driverler kurulu bulunmaktadır.

Temiz kurulum mu yaptınız ? Özellikle açılışta açılan uygulamalar güncel ve Windows 10 uyumlu mu ?

Evet temiz kurulum yaptım ayrıca indirdiğim driverler ve uygulamalar Windows 10 uyumludur.

3334.jpg

Şu işlemlerden sonra tekrar dene;

Windows Tuşu + R ardından "msconfig" yazıp "Tamam" butonuna tıkla.
msconfig.png

Gelen ekranda "Önyükleme" sekmesine gel ve "Gelişmiş Seçenekler..." yazan sekmeye tıkla;

önyükleme.png

"İşlemci Sayısı" ve "Bellek üst sınırı" yazan kısımları aktif hale getir.
"İşlemci Sayısı" yazan yere işlemcinin çekirdek sayısını gir, (HT dahil)
"Bellek üst sınırı" yazan yere de RAM miktarını gir. (Örneğin 8 GB; 8192)

önyükleme2.png

"Tamam" butonuna bastıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatabilirsin.

Ayrıca "Görev Yöneticisi"ndeki "Başlangıç" sekmesinden, başlangıçta açılmasını istemediğin programların üstüne sağ tıklayıp "Devre dışı bırak" seçeneğini seçebilirsin.

İlginç, SSD marka model nedir? HD Tune Pro ile health ve error scan taraması yaptır ve görsel ekle.

Kingston HyperX 3K serisinden bir SSD.

Dediğiniz gibi ekledim sonuçları umarım başarılı bir şey çıkarabiliriz yaklaşık 2 kere daha format attım belki kurarken bir hata oluşmuştur diye bir de Windows 8.1'e geri döndüm ve böyle bir sorun yaşamadım.
İlginç, SSD marka model nedir? HD Tune Pro ile health ve error scan taraması yaptır ve görsel ekle.

cet2.png

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı