Windows 10, SSD olmasına rağmen yavaş

Değerli Technopat ailesi iyi akşamlar. Sistemimde Samsung 860 EVO SSD var. Güç düğmesine bastığımda şifre ekranına kadar 3 saniyede açılıyor. Fakat şifremi girdikten sonra noktalar 5 6 saniye kadar bekletiyor. Normal mi? Yoksa sistemimde sıkıntı mı var?
C diskini dolduracak bir program yükledin mi? Değerler normal zaten.

C diskini dolduracak bir program yükledin mi? Değerler normal zaten.

295 GB diskin 80 GB'si dolu. Ama içinde Visual Studio Node gibi yazılım uygulamaları var.
Ben böyle bir sorun yaşamadım. Defrag işlemini devre dışı bırakıp Windows.old klasörünü silip yer açabilirsiniz.

Windows.old yok temiz kurulum. Ama diğerini nasıl yapacağımı bilmiyorum.
Peki Opera tarayıcı açılırken biraz kasması normal mi? Ayrıca arad sırada internet bağlantısı kesildi hatası alıyorum. Ama diğer cihazlarda sorun olmuyor. Virüs olabilir mi? Kaspersky ile taradım bir şey çıkmadı.
Defrag işlemini devre dışı bırakıp Windows.old klasörünü silip yer açabilirsiniz.

Defrag işlemini devre dışı bıraktım ve sorunum çözüldü. Artık güç tuşuna bastıktan 20 saniye sonra Opera tarayıcıya gelebiliyorum. Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
295 GB diskin 80 GB'si dolu. Ama içinde Visual Studio Node gibi yazılım uygulamaları var.

Windows.old yok temiz kurulum. Ama diğerini nasıl yapacağımı bilmiyorum.
Peki Opera tarayıcı açılırken biraz kasması normal mi? Ayrıca arad sırada internet bağlantısı kesildi hatası alıyorum. Ama diğer cihazlarda sorun olmuyor. Virüs olabilir mi? Kaspersky ile taradım bir şey çıkmadı.

Defrag işlemini devre dışı bıraktım ve sorunum çözüldü. Artık güç tuşuna bastıktan 20 saniye sonra Opera tarayıcıya gelebiliyorum. Teşekkür ederim.

Temiz kurulumdan sonra uzun süre geçmediyse virüs olduğunu düşünmüyorum. Yine de Malwarebytes ile bir tarama yapmanı öneririm. Defrag işlemini devre dışı bırakmak için şunları yap.
1. Bu Bilgisayar'a gir.
2. Yerel disk c/d hangisine Windows kuruluysa (ya da hangisi SSD ise) sağ tık özellikler.
3. Araçlar bölümüne basıp. Sürücüyü en iyi duruma getir ve birleştir ve en iyi duruma getire bas.
4. oradaki bölümden kolayca devre dışı bırakabilirsin.
Eğer devre dışı bırakmaz isen Windows bunu ayda/haftada/günde bir yapar ve SSD'nin ömrünü feci bir şekilde tüketir aksi takdirde harddisk (HDD)ler için faydalıdır.

Screenshot_1.png

Kısaca ayarları yaptıktan sonra böyle gözükmesi gerekmektedir.

Değerli Technopat ailesi iyi akşamlar. Sistemimde Samsung 860 EVO SSD var. Güç düğmesine bastığımda şifre ekranına kadar 3 saniyede açılıyor. Fakat şifremi girdikten sonra noktalar 5 6 saniye kadar bekletiyor. Normal mi? Yoksa sistemimde sıkıntı mı var?

Gayet normal hatta mükemmel bile tereddüt etmenize gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı