Windows 10 Sürüm 1903'e Yükselterek Geçmek

yika38

Gigapat
Makaleler
11
Yer
Kayseri
Toshiba P50-B-116 model bilgisayar kullanıyorum, Windows 10 860 EVO 500 GB SSD'de yüklü. AMD GPU arızalı, şu anda Intel HD Graphics kullanıyorum.

Şu anda Windows 10 sürüm 1809 kullanıyorum ve memnunum.

Normalde bu tür özellik güncelleştirmelerini sıfırdan kurulumla yaparım. Ancak şu anda SSD'de çok fazla verim bulunduğundan (yaklaşık 200 GB) ve bu verileri internetimizden dolayı yüklemek uzun süreceğinden yükseltme yapmak istiyorum.
  1. Yükseltme yapmamı önerir misiniz?
  2. Yükseltme yaparsam bir sorunla karşılaşır mıyım?
  3. Yükseltme sonrasında ne yapmamı önerirsiniz?
Tecrübelerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum. :)

NOT: Sakın "Kendin dene de gör." gibisinden cevaplar vermeyin.

Çözüm
Yükseltme sonrasında bazı Windows uygulamaları tekrar yüklenebiliyor. Sizin için gereksiz olanları kaldırabilirsiniz. Özellikle Windows 10 1903 sürümü ile birlikte, Microsoft sunduğu çoğu uygulamaya kaldırma seçeneği geldi.
Screenshot_2.png
Güncelleştirmeden sonra arta kalan yükleme dosyalarını kaldırabilirsin.
Kod:
Başlat > Ayarlar > Sistem > Depolama > Geçici dosyaları sil seçeneğini açın.
Screenshot_5.png
En son olarak gizlilik ayarlarını tekrar kontrol edin.
Bellek kullanımı eskiye nazaran daha iyi diyebilirim. Özellikle 30 Ağustos yayınlanan düzeltme güncellemesinden sonra Ayarlar menüsü ve dosya gezgini performans olarak iyileşmiş diyebilirim. Çünkü 1903 yükledikten sonra çıkan güncellemeleri yüklemeyince animasyonlarda bir performans sorunu vardı. Onları baya düzelttiler.

Arama kutusu eskiye göre baya iyi çalışıyor. Artık en aktif kullandığım alan olabilir.
Erişim kolaylığına gelen Fare rengi değiştirme ve imleci büyütme baya işe yarıyor.
Hatta imleci büyütme kendi fare görselini kullanan oyunları filanda etkiliyor.

Screenshot_6.png
Yakın zamanda ben de yükseltme ile geçiş yaptım. Temiz kurulum her zaman daha sağlıklı oluyor ama şart değil.

1. Öneririm, ben memnunum.
2. Windowsunuz lisanslıysa ve güncellemeyi etkileyecek bir aksi durum yoksa hiçbir sorunla karşılaşmazsınız.
3. Hiçbir şey yapmanıza gerek yok, önceki sürümle arasında aşırı bir farklılık yok. Bildirim ekranında farklı uyarılar görebilirsiniz, onları isterseniz kapatırsınız zaten. Ben güncelleme yaptıktan sonra ufak 1-2 güncelleme daha geldi, onları da yaptım.

Yükseltme sonrasında bazı Windows uygulamaları tekrar yüklenebiliyor. Sizin için gereksiz olanları kaldırabilirsiniz. Özellikle Windows 10 1903 sürümü ile birlikte, Microsoft sunduğu çoğu uygulamaya kaldırma seçeneği geldi.
Screenshot_2.png
Güncelleştirmeden sonra arta kalan yükleme dosyalarını kaldırabilirsin.
Kod:
Başlat > Ayarlar > Sistem > Depolama > Geçici dosyaları sil seçeneğini açın.
Screenshot_5.png
En son olarak gizlilik ayarlarını tekrar kontrol edin.
Bellek kullanımı eskiye nazaran daha iyi diyebilirim. Özellikle 30 Ağustos yayınlanan düzeltme güncellemesinden sonra Ayarlar menüsü ve dosya gezgini performans olarak iyileşmiş diyebilirim. Çünkü 1903 yükledikten sonra çıkan güncellemeleri yüklemeyince animasyonlarda bir performans sorunu vardı. Onları baya düzelttiler.

Arama kutusu eskiye göre baya iyi çalışıyor. Artık en aktif kullandığım alan olabilir.
Erişim kolaylığına gelen Fare rengi değiştirme ve imleci büyütme baya işe yarıyor.
Hatta imleci büyütme kendi fare görselini kullanan oyunları filanda etkiliyor.

Screenshot_6.png

Çözüm
Bilgilendirme için teşekkürler, özellikle animasyon sorunu için yüklemeyi erteliyordum. Sabırsızlandım ve şu anda yüklüyorum. Gelişmeleri paylaşacağım.

windows 10 sürüm 1903 yükleniyor.png

İlk denememde 0x8000ffff hata kodunu almıştım. İkinci denememde tarifeli bağlantıya bağlandığıma dair uyarı aldım. Uyarıyı yok saydım ve şu anda yüklüyorum.

Sürücü sorunu yaşayanlar olmuş, HD Graphics 4600 için sorun yaşar mıyım?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı