Windows 10 svchost.exe işleminde kullanıcı adı yazması

Jesper

Hectopat
Daha fazla  
Son günlerde kafama takılan bi sorun var. Görev yöneticisi ayrıntılar da 1 adet svchost.exe nin karşısında kullanıcı adı bulunuyor ve internette baktığım sitelerde kullanıcı adı yazıyorsa virüstür, kullanıcı adı yazıyorsa keylogerdır tarzında yorumlar gördüm ve beni açıkcası çok rahatsız etti ve birinin beni aydınlatmasını rica ediyorum. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet, zararlı yazılımdır. Malwarebytes Anti-Malware, AdwCleaner ve HitmanPro ile bilgisayarını temizle.

Kesin zararlıdır diyemezsin. Bak o zaman bende zararlılar cirit atıyor ?

upload_2017-9-12_1-36-55.png

Bu saçma sapan bilgiyi veren çöp forumlara sorun, bu şekilde zararlı anlaşılmaz.

Zararlı olup olmadığı bu şekilde anlaşılmaz. Kaliteli bir antivirüs yazılımı kur ve tarat. Tespit ederse zararlı vardır, etmezse de yoktur. Bu kadar basit.

Ek bilgi şuan bahsettiğim olay yakın zamanda ( 1 hafta önce) format atmamdan sonra dikkatimi çekti yani herhangi güvenilmeyen bir program veya link tarzı şeylere tıklamadım. Dediğiniz gibi bi tarama yapmaktan zarar gelmez. Norton ile taramayi düşünüyorum.

Yeni formatladım bilgisayarımı. Bende de kullanıcı adım yazıyor şöyle saçma sapan şeylere inanmayın.

windows 10 C ve D sürücülerine format atıp yeni windows 10 kurdum ve ilk kez masaüstü geldiğinde direk görev yöneticisinden bunu kontrol ettim..Virüs değil ama virüs olamaz anlamına da gelmiyor.

Windows hizmetlerinin pek çoğu EXE yerine DLL dosyasıdır. Yani çalıştırılabilir dosya değil birer dinamik kütüphane dosyasıdır. DLL dosyaları kendi başlarına çalışamazlar ve DLL dosyaları doğrudan kullanılamazlar. Bu sebepten dolayı Windows işletim sistemi, servisleri oluşturan DLL dosyalarını svchost.exe dosyası ile idare eder. Yani virüs değil sistem için olmazsa olmazlardan. Fakat yinede içine kurt düşenlere https://www.kaspersky.com.tr/downloads/thank-you/internet-security-free-trial öneririm.
@Jesper @Femto @Mert_SCH

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı