Windows 10 Temiz Format Nasıl Atılır?

Merhaba, elimde bir SSD ve HDD bulunuyor. Yarın bilgisayara format atacağım fakat her iki diski de tamamen temizlemek istiyorum (hem SSD hem HDD). Windows'um SSD'nin içinde HDD'de ise oyunlar resimler falan var. Takıldığım tek yer disk biçimlendirme kısmında ne yapmam gerektiği. Yani tamamen sıfırlamak için neler yapmak gerekiyor? Disk biçimlendirme kısmında. Teşekkürler.

Bende eskiden öyleydim. O kısımda ne yapacağımi bilmiyordum. Biraz format ata ata artık anlıyorum. En doğrusu format atarken o kısmın fotosunu çekip forumda konu açmaktır. Ya da bu konunun altında beni etiketle.

Keşke okuyup cevap yazsalardı, bazıları okuyup yardımcı olmuşlar onlara teşekkür ediyorum fakat dediği gibi zaten ISO dosyasını Rufus ile yazmaya kadar anladım tek takıldığım kısım disk biçimlendirmeydi. Onu da galiba “diskleri sil dersem, ayrılmamış alan olarak gözükecek” oradan da istediğim diske Windows'u yükleyeceğim.
Diskleri silince dediğiniz gibi olacak yüklemek için de hangi diske kuracaksanız o diskin ayrılmamış alanını seçip "Yeni" tuşu ile bölümlere ayırıp kuruluma geçeceksiniz. Düzeltme: Tuşa basınca sadece harf seçimini yapıp ileri ileri diyerek devam edin.

Eki Görüntüle 1644294

Bu aşamada tüm diskleri sileceksin ve Windows'u yüklemek istediğini SSD'yi seçip devam edeceksin.

pinguuuu! : )
Bu arada HDD için sadece "biçimlendir"sen daha iyi olur hocam, daha sonrasında NTFS olarak biçimlendirmeye uğraşmazsın. Windows yükleneceği yeri kendisi biçimlendirir ama HDD'yi silersen ham haliyle kullanamazsın, NTFS formatında biçimlendirmen gerekir. Bunu Windows'u kurduktan sonra da yapabilirsin ama sonradan bir de onunla uğraşma, diye söyleyeyim dedim.

Toparlarsak:
HDD dışındaki tüm bölümleri sil.
HDD'yi ise biçimlendir.
SSD'yi işaretleyip kuruluma devam et.

Bu arada HDD için sadece "biçimlendir"sen daha iyi olur hocam, daha sonrasında NTFS olarak biçimlendirmeye uğraşmazsın. Windows yükleneceği yeri kendisi biçimlendirir ama HDD'yi silersen ham haliyle kullanamazsın, NTFS formatında biçimlendirmen gerekir. Bunu Windows'u kurduktan sonra da yapabilirsin ama sonradan bir de onunla uğraşma, diye söyleyeyim dedim.

Toparlarsak:
HDD dışındaki tüm bölümleri sil.
HDD'yi ise biçimlendir.
SSD'yi işaretleyip kuruluma devam et.
Yani hocam şöyle; SSD’nin bölümlerini silip ayrılmamış alan yapayım, HDD’nin bölümlerini ve kendisini biçimlendir. Doğru anladım değil mi?

Yani hocam şöyle; SSD’nin bölümlerini silip ayrılmamış alan yapayım, HDD’nin bölümlerini ve kendisini biçimlendir. Doğru anladım değil mi?
HDD de resimleriniz falan varmış silmek istediğinize emin misiniz? Windows sadece SSD de kurulu ise pek gerekli bir işlem değil. Resimleriniz kaybolmasın isteyebilirsiniz diye düşündüm.

HDD de resimleriniz falan varmış silmek istediğinize emin misiniz? Windows sadece SSD de kurulu ise pek gerekli bir işlem değil. Resimleriniz kaybolmasın isteyebilirsiniz diye düşündüm.
Evet, muhtemelen virüs bulaştı içindeki önemli (varsa) şeyleri bi USB‘ye alıp geri kalan her şeyi sileceğim.

Hocam HDD'yi daha önce parçalamadıysan tek bölümdür, direkt biçimlendirirsin. Bölümlere ayırdıysan ve bunu korumak istiyorsan da yine sadece bu bölümleri biçimlendirmen yeterli olacaktır.

Geri kalanları yani Windows kurulacak SSD'nin parçalarını da silip tek parça haline getirip onu seçerek devam edebilirsin.

Ya da kafan karıştıysa direkt hepsini sil hocam, sonra da biçimlendir dersin peşine. Bu da işe yaramalıdır.

Hocam HDD'yi daha önce parçalamadıysan tek bölümdür, direkt biçimlendirirsin. Bölümlere ayırdıysan ve bunu korumak istiyorsan da yine sadece bu bölümleri biçimlendirmen yeterli olacaktır.

Geri kalanları yani Windows kurulacak SSD'nin parçalarını da silip tek parça haline getirip onu seçerek devam edebilirsin.

Ya da kafan karıştıysa direkt hepsini sil hocam, sonra da biçimlendir dersin peşine. Bu da işe yaramalıdır.

O zaman az önce söylediğiniz gibi yapın. HDD zaten tek parçadır kurtarma bölümü gibi parçaları yoktur direkt biçimlendirseniz de yeterli.
Teşekkür ederim. HDD’yi parçaladığımı hatırlamıyorum, direk disk yöneticisinden taktığım gibi biçimlendir yapmıştım sadece direk D: olarak gözüküyor olmalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı