Windows 10 UEFI kurulum hatası

Emircan Karaca

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Lisans Öğrencisi
Selamlar dostlar, Windows 10 için 20H2 güncellemesi geldiğinden beridir UEFI Windows 10 kurulu bilgisayarıma ne Windows 10 20H2 ve üzerindeki güncellemeleri yükleyebiliyorum ne de Windows 10 kurabiliyorum. Başta bu sorunu 20H2 güncellemesinin yüklenmemesiyle fark ettim fakat sadece basit bir önyükleme sorunudur diye çok irdelemedim. Dün bu kurulum ve güncelleme sorununa çözüm olması için Windows 7 kurup tekrardan Windows 10 kurmaya çalışayım dedim. Sorunu sadece UEFI kurulumda mı yaşıyorum diye düşünerek Windows 7 için MBR kullanan legacy kurulum yöntemi seçili bir USB hazırladım ve bilgisayarıma sorunsuzca yükledim. Daha sonra Windows 10 için de aynı seçenekleri kullanarak bir USB hazırladım. Ayrıca sistemin sorun çıkarmasını engellemek adına BIOS üzerinden Security boot ayarını kapattım. Fakat şaşırtıcı bir şekilde kurulumun başladığını gösteren bir ekran gelmesi gerekirken aşağıdaki fotoğrafta görünen bir ekranla karşılaştım. Biraz bekledikten sonra mavi Windows logosu geldi fakat kurulum burada takıldı hemen ardından ekranda beyaz çizgiler çıkmaya başladı. Daha öncesinde de deneyimlediğim bu sorunu çözmek için yaptığım bazı işlemler bulunuyor onları fotoğrafın altında belirttim. Kısacası Windows 7 kurulumu sorunsuz geçerken Windows 10 için neden böyle bir hatayla karşılaşıyorum aklım almıyor. Windows 10 legacy de olsa UEFI de olsa hiçbir şekilde bilgisayarıma kurulmuyor. Ya da kurdurmuyor kendini.

WhatsApp Image 2021-10-24 at 11.46.36.jpeg

IMG20211024124719.jpg

Sorunu çözmek için yaptığım işlemler;
  1. Bad sector taratması yaptım. Disklerimin hiçbirinde hatayla karşılaşmadım.
  2. CMD üzerinden SFC ve DISM komutları ile taratmalar yaptım. Sorun çıkmadı.
  3. RAM sorunu için Windows üzerinden RAM testi yaptım. Sorun çıkmadı.
  4. Disklerde gerekli büyüklükte alan açarak güncelleme yapmayı denedim olmadı.
  5. Temp klasörünü temizleyerek denedim yine olmadı.
  6. Security boot açık şekilde denedim olmayınca kapatarak denedim yine olmadı.
  7. Bilgisayarı Windows üzerinden sıfırlayıp tekrardan 20H2 güncellemesini kurmayı denedim yine olmadı.
Sistem özellikleri;
  • MSI A68HM E-33 V2 DDR3 anakart.
  • AMD Athlon X4 845 3.5 GHz işlemci.
  • NVIDIA GT-1030 2 GB ekran kartı.
  • Corsair valueselect 8 GB DDR3 1600 MHz RAM.
  • Corsair Force LE120 120 GB SATA SSD.
  • Samsung HD502ıj 500 GB SATA HDD.
  • WD Purple 1.5 TB SATA HDD.

Son düzenleme:
BIOS güncellemesi yapmayı dener misin?

Yeni konular

Geri
Yukarı