Windows 10 UEFI nasıl kurulur?

Urien

Kilopat
Daha fazla  
Anakart: MSI Z170A Gaming Pro Carbon
SSD: Kingston HyperX Fury 120GB

UEFI kurulum yapamıyorum. BIOS'tan UEFI ayarlamasını yaptıktan sonra mı yüklemem gerek? Yapmam gerekenler nelerdir? ISO'yu Rufus'a yazdım. GBT partition scheme for UEFI seçeneğine tıklayıp ISO'yu yazdım. Bilgisayar açılırken F11 yapıp boot menüsünü açıp UEFI olan USB belleği seçtim. Normal kurulum menüsü geldi. Dil ve klavye ayarlarını seçip disk bölümüne gelince yalnızca GBT disklere kurulur dedi.

NOT: BIOS'tan herhangi bir UEFI ayarı yapmadım. Nasıl yapıldığını bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows cannot be installed to this disk. The selected disk has an MBR paritition table. On EFI systems, Windows can only be installed to GPT disks.
Böyle bir hata veriyor. SSD'ye nasıl UEFI kurulum yapılmıyor anlamış değilim. Ayrıca o bölümdeyken diskleri formatlayamıyorum.

Nedeni HDD den kaynaklanıyor olabilirmi? Benim HDD eski. Değiştirmedim daha hdd yi sonra alırım diye önce ssd aldım. Ama HDD kurmuyorum ki sistemi SSD kurmaya çalışıyorum benim SSD GPT değilmi?

Son düzenleme:
- Yükleme yapılacak diski ve bu diskle ilgili ayrılmış bölümleri silin.
- Sildiğiniz diskin yanında bulunan numarayı bir yere not alın. (Silmeden önce bu işlemi yapın.)
- Shift+F10 tuşlarına basın.
- Gelen komut penceresine; "diskpart" yazın ve Enter'a basın.
- "List disk" yazın ve Enter'a basın.
- "Select disk" yazıp boşluk bırakın ve not aldığınız disk numarasını yazıp Enter'a basın.
- "Clean" yazıp Enter'a basın.
- "Convert gpt" yazıp Enter'a basın.
- "Exit" yazıp Enter'a basın.
Not: Komut işlemcisini kapattık sonra "yenile" butonuna basarak devam edin. Burada "ileri" butonu çalışmaz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı