Windows 10 USB Kurulumu vs .EXE Kurulumu

Countless Skies

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Malum son 2-3 gün kaldı. Ben de Windows 10'a geçeyim diyorum. Şu an Windows 8 kullanıyorum.
  1. Flash belleğe yazdırıp BIOS ekranından kurulum yapmakla, direkt Windows 10 kurulum dosyasını indirip (exe) saklanacak veriler bölümü geldiğinde 'hiçbir şey' seçeneğini seçip kurulum yapmak arasında ne fark var? Sonuçta ikisi de sıfırdan kurulum oluyor yani tüm veriler siliniyor.
  2. Technopat'ın videosunda direkt kurulum dosyasından yani Windows üzerinden kurulum yaparken de (yükseltme yani) flash belleğe yazdırıp yapıyorlar. Buna neden gerek olsun ki? Direkt basıp kuramıyor muyuz exe dosyasına?

Son düzenleyen: Moderatör:
1. Boot ederek kurulum yaparken tüm harddiski biçimlendirip temiz kurulum yapabilirsin. Fakat direkt .exe dosyasını çalıştırıp kurduğunda harddiskini tam olarak biçimlendiremezsin. En başta kurulum dosyasının da silinmesi gerekli ki biçimlendirme tam olsun.

2. Exe'ye tıklayp da yükseltme olur fakat Windows'unuz sistemsel bir bozukluğa sahip ise sıkıntı olabilir. Ayrıca yükseltme işlevi yaparken sistem hata verdi. Ne eski sürüme geçebiliyorsun ne de yenisine. O zaman temiz kurulum yapman gerekecek. Bunun için kurulum medyasına ihtiyacın olacak. İşte burada USB bellek üzerinden temiz kurulum yapmanıza olanak sağlayacak.

1. Boot ederek kurulum yaparken tüm harddiski biçimlendirip temiz kurulum yapabilirsin. Fakat direkt .exe dosyasını çalıştırıp kurduğunda harddiskini tam olarak biçimlendiremezsin. En başta kurulum dosyasının da silinmesi gerekli ki biçimlendirme tam olsun.

2. Exe'ye tıklayp da yükseltme olur fakat Windows'unuz sistemsel bir bozukluğa sahip ise sıkıntı olabilir. Ayrıca yükseltme işlevi yaparken sistem hata verdi. Ne eski sürüme geçebiliyorsun ne de yenisine. O zaman temiz kurulum yapman gerekecek. Bunun için kurulum medyasına ihtiyacın olacak. İşte burada USB bellek üzerinden temiz kurulum yapmanıza olanak sağlayacak.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1. Bu videoda Recep Baltaş' ın bahsettiği gibi sistemimizin eski nesil mi yoksa yeni nesil mi olduğunu nasıl anlayacağız ? Benimki büyük ihtimal eski nesildir diye tahmin ediyorum taa 2010 yılında aldığım bilgisayar...

2. bu sitede dediği gibi temiz kurulum yaparsanız ürün anahtarına ihtiyacınız olacaktır diyor ama yükseltmeyi ücretsiz yapabilirsiniz diyor. Bende ürün anahtarı olmadığına göre yükseltme yapmam mı gerekiyor ? Bende şu an Windows 8 etkinleştirilmiş durumda, Windows 10' a sıfırdan kurulum yapsam bile Windows 8' deki etkinleştirmem geçerli oluyor mu yani Windows 10' u ücretsiz kullanmaya devam edebiliyor muyum ?

Windows 10 hesaba tanımlanıyor hesap yükseltme yaptığınız laptobu kaydediyor daha sonra temiz kurulum yapabilirsiniz. Daha ayrıntılı açıklamak gerekirse..

Windows 10 temiz kurulum yaparsanız sizden ürün anahtarı isteyecektir. Fakat yükseltme yaptıktan sonra bir hotmail hesabına yada microsoft hesabına tanımlarsanız bilgisayarınızı bundan sonra sadece bu bilgisayar için sizden ürün anahtarı istese bile daha sonra giricem diyip geçecek daha sonra hesabınızı windowsa tanıttığınızda ürün otomatik olarak eşleştirilecektir.

Yapmanız gereken şimdiki işletim sistemini yükseltmek, hesabınızı tanımlamak hesabınıza giriş yapıp tanımladığınızı onaylamak tanımlı pcniz görünüyor mu bakmak. Daha sonra temiz kurulum yapmak en mantıklısı olacaktır.

Kolay Gelsin..

Windows 10 hesaba tanımlanıyor hesap yükseltme yaptığınız laptobu kaydediyor daha sonra temiz kurulum yapabilirsiniz. Daha ayrıntılı açıklamak gerekirse..

Windows 10 temiz kurulum yaparsanız sizden ürün anahtarı isteyecektir. Fakat yükseltme yaptıktan sonra bir hotmail hesabına yada microsoft hesabına tanımlarsanız bilgisayarınızı bundan sonra sadece bu bilgisayar için sizden ürün anahtarı istese bile daha sonra giricem diyip geçecek daha sonra hesabınızı windowsa tanıttığınızda ürün otomatik olarak eşleştirilecektir.

Yapmanız gereken şimdiki işletim sistemini yükseltmek, hesabınızı tanımlamak hesabınıza giriş yapıp tanımladığınızı onaylamak tanımlı pcniz görünüyor mu bakmak. Daha sonra temiz kurulum yapmak en mantıklısı olacaktır.

Kolay Gelsin..

Yani 2 defa mı kurulum yapacağım şimdi ? Önce Windows 10' a yükseltip sonra tekrar sıfırdan Windows 10 mu kurmam gerekiyor doğru mu anladım ?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı