Rehber Windows 10 ve 11 hızlandırma

Önceden bu konuyla ilgili başka bir rehber yapmıştım fakat o rehberin üzerinden zaman geçince ve bazı şeyler değişince yenileme kararı aldım.

Bu rehber Windows 10 ve 11'i hızlandırmak içindir, rehberde Windows'u hızlandırmak için Bloatware'ları kaldırmak ve Telemetry'yi devre dışı bırakmak gibi bir takım işlemler yapılacaktır, bu tip sistemi ağırlaştıran gereksiz şeylerden kurtulunca Windows'unuz daha hızlı çalışmaya başlayacaktır.


Debloat aracı

Bu adım bu rehberin en önemli adımı ama öncelikle rehberi okurken kafa karışıklığı olmaması için Bloatware'ların ve Telemetry'nin ne olduğunu açıklayayım. Bloatware işletim sisteminin içinde gelen ve çoğu kullanıcı için işe yaramaz uygulamalardır (mesela Windows 10'un içinde gelen Candy Crash oyunu), bu tip uygulamaların bazıları siz kullanmasınız bile arka planda çalışarak kaynak tüketirler ve ayrıca disk alanınızda yer kaplar. Donanımının bu tip gereksiz uygulamalarla meşgul olmasını kimse istemez galiba. Telemetry'yi basit bir şekilde anlatmam gerekirse Windows'un sizden veri toplayan servisi, bilgisayarınızda yaptığınız çoğu şeyi Microsoft'a gönderir, bunu devre dışı bırakmak hem gizliliğinizi arttırır hem de sistemde kaynak kullanımını ciddi şekilde azaltır.

Peki bu debloat aracı tam olarak ne yapıyor?

  • Bloatware'ları kaldırıyor
  • Telemetry'yi kaldırıyor
  • Cortana'yı devre dışı bırakıyor
  • Windows'un içinde gelen arka plan uygulamalarını devre dışı bırakıyor
  • OneDrive'ı kaldırıyor

1- PowerShell'i yönetici modunda açın.
2- Aşağıda verdiğim komutu kopyalayıp PowerShell'e yapıştırın.
Debloat aracını açmak için gerekli olan komut:
iex ((New-Object System.Net.WebClient).DownloadString('https://git.io/JJ8R4'))

Ekran Alıntısı.PNG

3- Bu komutu PowerShell'e yapıştırdığınız zaman karşınıza debloat aracı çıkacak, ilk olarak Essential Tweaks adlı seçeneğe tıklayın, Essential Tweaks'e bastığınız zaman Debloat aracı Bloatware'ları kaldırmaya başlıyor ve Telemetry'yi devre dışı bırakıyor, bu işlem 1-2 dakika sürebilir, işlem bittiğinde Powershell üzerinde "Essential Tweaks Completed" yazısını göreceksiniz.

4- Essential Tweaks işlemi bittikten sonra Debloat aracında "Cortana" yazan seçeneğe tıklayın, bu Cortana'yı devre dışı bırakacak, Cortana'yı kullanıyorsanız bu işlemi yapmanıza gerek yok fakat zaten Türkiyedeki çoğu insan Cortana'yı kullanmıyor çünkü Cortana Türkçe desteklemiyor. Cortana adlı seçeneğe bastığınız zaman işlemin bitmesi çok kısa sürecek ve yine işlemin bittiğini Powershell üzerinde yazan yazıdan anlayabilirsiniz.

5- Eğer OneDrive kullanmıyorsanız Debloat aracının üzerinde yazan "Unistall OneDrive" adlı seçeneğe tıklayın, bu OneDrive'ı kaldıracaktır fakat OneDrive kullanıyorsunuz bu işlemi yapmanıza gerek yok. OneDrive kaldırma işlemi kısa sürer ve işlemin bittiğini PowerShell üzerinden görebilirsiniz. Eğer bilgisayarınızdaki bazı dosyalara OneDrive aracılığı ile erişiyorsanız OneDrive'ı sildikten sonra o dosyalara Windows'un dosya yöneticisini kullanarak erişemeyebilirsiniz. Tabii bu durum Onedrive kullananlar için geçerli, yanlışlıkla kaldırırsanız Debloat aracı OneDrive'ı geri yükleyebiliyor.

6- Şimdi Debloat aracında "Disable Background Apps" isimli seçeneğe basın, bu Windows'un kendi mağzasından yüklenen uygulamaların arka planda çalışmasını önleyecektir. Çok kısa bir işlemdir ve bittiğini Powershell üzerinden görebilirsiniz.

Not: Eğer bu işlemlerden birisi bilgisayarınızda istemediğiniz bu sonuç oluşturursa Debloat aracındaki "Undo" seçeneğine basın, bu yaptığınız işlemleri geri alacak.

Not 2: Bu program popüler bir teknoloji YouTuber'ı olan Chris Titus Tech tarafından yapılmıştır, açık kaynak kodlu ve güvenilir bir araçtır.Gereksiz başlangıç uygulamalarını ve başlangıç hizmetlerini kapatmak

Siz Windows'a yeni programlar yüklediğiniz zaman çoğu program bazen Windows başladığında otomatik olarak açılmak ister, siz istemeseniz bile, bu sizin bilgisayarınızın açılış hızını hem de program zaten başlangıçta açıldığı ve hep açık kaldığı için bilgisayarınızın arka planında çalışarak performansınızı düşürür.


1- Görev yöneticisni açın ve "Başlangıç" adlı sekmeye tıklayın

Ekran Alıntısısssss.PNG


2- Buradaki sekmede istediğiniz uygulamanın bilgisayarınız açılınca otomatik başlatılması ayarını değiştirebileceksiniz, tek yapmanız gereken listede olan uygulamalardan istediğinize tıklamak ve sağ alttaki "devre dışı bırak" seçeneğine basmak.

3- Gereksiz uygulamaların otomatik başlamasını değiştirdikten sonra bir de gereksiz hizmetlerin otomatik başlasını değiştireceğiz, bunun için Windows'un arama bölümüne "msconfig" yazın ve açın

so true.PNG


4- MSconfig açıldıktan sonra "Hizmetler" yazan sekmeye tıklayın, karşınıza bir sürü servislerin olduğu bir liste çıkacak, sol altta olan "tüm Microsoft hizmetlerini gizle" adlı seçeneğe tıklayın, bu önemli Windows hizmetlerini gizleyecek böylece onları yanlışlıkla devre dışı bırakamayacaksınız.

5- "Tüm Microsoft hizmetlerini gizle" adlı seçeneğe tıkladıktan sonra listede olan hizmetlerin arasından istemediğiniz hizmetleri kapatın ve ardından "uygula" adlı seçeneğe basın, msconfig bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı isteyecek.Otomatik güncellemeleri devre dışı bırakmak

Windows 10 ile birlikte Windows Update artık güncelleme yaparken kullanıcının iznini sormamaya başladı. Bu sebeple siz istemediğiniz çoğu zaman güncelleştirmeye başlıyor. Eh, güncelleştirme yaparken de sistemin üzerine çok fazla yük bindiriyor. Bu adım otomatik güncelleştirmeleri devre dışı bırakacak ve böylece kullanıcı ne zaman istersen Windows Update o zaman güncelleme yapacak, böylece istemediğiniz zaman sisteme yük binmeyecek.

Not: Bazı kişiler bu adımı komple Windows Update'i devre dışı bırakmak gibi düşünebilir ama değil, bu adım sadece Windows Update'in otomatik güncellemesini kapatacak.

1- Aşağıda olan linkten gerekli programı indirin.
windos_update_blocker_main.png


2- Program indikten sonra açın ve ardından "Disable Updates" adlı seçeneğe basın, ardından "Apply Now" adlı seçeneğe basın.
Rehber burada bitmiştir, eğer bilgisayarınızın performansını arttıracak başka yöntemler istiyorsanız güç ayarları ile oynamayı deneyebilirsiniz.
 
Son düzenleme:
KS
KS
Dyean

Dyean

Centipat
Katılım
14 Mayıs 2021
Mesajlar
2.173
Makaleler
5
Çözümler
8
Ben sadece uyarıyorum kullanıcıları. Ne zaman Debloater kullansam explorer.exe çökerdi, bir dosyayı farklı kaydederken gelen seçme ekranında butonlar işlemezdi vb.

Bunun gibi birçok şey olabilir.
Hangi debloater aracını kullandığını bilmiyorum fakat bunu kullanan hiç kimsede böyle bir problem yaşanmadı, bu arada debloater aracına riskli deyip reg dosyası editleyen bir rehber atmanız da bana garip geldi.
 

AJFA

Megapat
Süper Moderatör
Katılım
6 Mayıs 2013
Mesajlar
4.522
Makaleler
15
Çözümler
227
Yer
İzmir, Türkiye
Hangi debloater aracını kullandığını bilmiyorum fakat bunu kullanan hiçkimsede böyle bir problem yaşanmadı, bu arada debloater aracına riskli diyip reg dosyası editleyen bir rehber atmanızda bana garip geldi.
Sanırsınız .reg dosyasının içeriği yok. :D Her şey açık ve net açıklanmış. Siz de debloater'ın içeriğini ekleyin o halde.

@Dyean ve evet, dediğiniz gibi genel konuşuyorum. Birden çok debloater aracı var ve hepsinde böyle bir risk var.
 
KS
KS
Dyean

Dyean

Centipat
Katılım
14 Mayıs 2021
Mesajlar
2.173
Makaleler
5
Çözümler
8
Siz de debloater'ın içeriğini ekleyin o halde.

Neyse bu konuyu fazla tartışmaya gerek yok, malesef ben sizin deneyimlerinizi ve yorumunuzu değil internette yazan ve genel kullanıcının yorumunu önemseyen biriyim, bilgisayarda yapılan her şeyde bir risk olabilir, ona bakılırsa Windows Update sistem kırdığı zaman güncelleme yapmayın diyor musunuz? Zaten debloat aracından Undo butonu var.
 

AJFA

Megapat
Süper Moderatör
Katılım
6 Mayıs 2013
Mesajlar
4.522
Makaleler
15
Çözümler
227
Yer
İzmir, Türkiye
Bu siteyi herkes kullanmayı bilmeyebilir. Konunuza kod içerisinde eklemenizi kastetmiştim. Buraya konu açıyorsanız gerekli her bilgi konuda bulunmalı.
Ben sizin deneyimlerinizi ve yorumunuzu değil internette yazan ve genel kullanıcının yorumunu önemseyen biriyim, bilgisayarda yapılan her şeyde bir risk olabilir, ona bakılırsa Windows Update sistem kırdığı zaman güncelleme yapmayın diyor musunuz? Zaten debloat aracından Undo butonu var.
Oh ne güzel, size uymadı diye "önemsememek". Ben de sorun çıkacak ille de demiyorum, "olasılık" diyorum. Olasılığın anlamına da bakabilirsiniz.

Siz ve önemsediğiniz kişiler sorun yaşamamış, ne güzel; ben de sorun yaşadım ve yaşanabileceği olasılığını belirtiyorum.

Dediğiniz gibi tartışmaya gerek yok zira kendi düşüncesine ters gelen bir fikri önemsemeyen biriyle tartışmayacağım.

Emeğinize sağlık, iyi Sosyaller.
 
KS
KS
Dyean

Dyean

Centipat
Katılım
14 Mayıs 2021
Mesajlar
2.173
Makaleler
5
Çözümler
8
Bu siteyi herkes kullanmayı bilmeyebilir. Konunuza kod içerisinde eklemenizi kastetmiştim. Buraya konu açıyorsanız gerekli her bilgi konuda bulunmalı.
Bahaneler bahaneler... At bakayim aracın içeriğini diyorum, siz bana o siteyi kullanmak zor diyorsunuz. Amacınız araç hakkında bilgi vermem değil mi?
 
Son düzenleyen: Moderatör:

AJFA

Megapat
Süper Moderatör
Katılım
6 Mayıs 2013
Mesajlar
4.522
Makaleler
15
Çözümler
227
Yer
İzmir, Türkiye
Bahaneler bahaneler, at bakayim aracın içeriğini diyorum, siz bana o siteyi kullanmak zor diyorsunuz. Amacınız araç hakkına bilgi vermem değil mi?
O linke tıklandığında bir gün içerik kaldırılabilir ama dosyalardaki veriler Sosyal konusunda hep durur. İyi günler dilerim.

Tabii belirteyim, içerikte zararlı yazılım veya sistem stabilitesini bozacak bir etken var iddiasında bulunmuyorum. Şahsen de incelemedim, tartışma bu aşamaya geldiği için kendisinden talep ettim.
 
Son düzenleme:
KS
KS
Dyean

Dyean

Centipat
Katılım
14 Mayıs 2021
Mesajlar
2.173
Makaleler
5
Çözümler
8
Oh ne güzel, size uymadı diye "önemsememek". Ben de sorun çıkacak ille de demiyorum, "olasılık" diyorum. Olasılığın anlamına da bakabilirsiniz.

Siz ve önemsediğiniz kişiler sorun yaşamamış, ne güzel; ben de sorun yaşadım ve yaşanabileceği olasılığını belirtiyorum.

Dediğiniz gibi tartışmaya gerek yok zira kendi düşüncesine ters gelen bir fikri önemsemeyen biriyle tartışmayacağım.
Daha hangi Debloat aracını kullandığını bilmiyorum, niye hemen sana güveneyim? Bir düşün bakalım; gerçekten Debloat aracını denemiş insanlara güvenmek mi, yoksa denemeyenlere güvenmek mi daha iyi?

Tabii sen lafı önemsememeye getirdin. Debloat aracı sistem bozabilir derken acaba çok sistem içine giriyor ve kullanıcıyı bu yüzden mi riske sokar diye düşündüm fakat senin attığın rehberde de .reg dosyasıyla oynanmış. Yani bu da iyice sistemin içlerindeki ayarları değiştirmek demek. Bu yüzden mi riskli dedin diye düşündüm, sonra bana "bizde kaynak var, sen de atsana" dedin. Attım kaynak kodlarını, bu sefer de site zor dedin. Sonra siteden kaldırılabilir dedin.

Ben seni ne yapsam tatmin edemiyorum ki, illa kafandan kötüleyecek bir şey buluyorsun. Debloater aracı riskli diyorsun, sonra bir bakmışım meğer senin kullandığın farklı araçmış. Bir de altına hemen Technopat'ın rehberini atıyorsun. Buna ne denir biliyor musun? Reklam.

Ha, tabii ki riski olabilir, her programın bir riski olabilir ama sen bir moderatör olduğun için insanlar seni benden daha çok ciddiye alıyor ve ben daha bu aracı kullanmayan birinin deneyimi yüzünden kullanıcıların ön yargılı olmasını istemiyorum.
 
Son düzenleyen: Moderatör:
Yukarı