Windows 10 vs 8.1

ARCADE34

Hectopat
Yer
Merkez/Niğde
Daha fazla  
Meslek
Endüstri'de Bilişim okuyorum.
RAM
8GB CL7 1066MHz DDR3L tek kanal
SSD veya HDD modeli
WD Black 500GB 7200RPM
Ekran kartı
Intel HD Graphics 1.7GB iGPU
Anakart
Lenovo Lancer5A6 (Lenovo G50-30)
İşlemci
Intel Celeron N2820 2.13GHz 6. Nesil 2C/2T 1MB.
Selam. Sistemimin hem yukarıda hem de bilgisayardan okuyanlarda aşağıda özelliklerini görebilirsiniz. Şimdi ben bu bilgisayarda Windows 10 1903 Home SL'mi kullanayım yoksa 8.1'mi kullanayım? Şimdi soruyu saçma bulanlar illaki olacaktır ama şimdi gayet mantıklı sebeplerim var. Şimdi şöyle ki bildiğiniz üzere şu an piyasada Windows 7 ve 8.1 için tarayıcı direkt kalmadı. Ama piyasaya adını daha yeni duyurmaya başlayan thorium adlı tarayıcının 7, 8.1 ve bunların hem 64 hem 32 Bit olan sürümleri için ayrı bir desteği var. Yani tarayıcı kısmında zorluk çekmem. Oyun olarak zaten 8.1, 10'dan daha yüksek FPS verir o konuda da şüphem yok. Ama asıl sorun şunlarda;
-Arayüz (görünüm olarak),
-Diğer yazılımlar için destek,
-Daha geniş bir kapsama alanı (yani 10'da yazılım vb. işler daha iyi ve ben bilişim okuyorum.)
Ve benzeri birçok şey Windows 10'da daha iyi.
Ama bir yandan;
-Açılış süresi,
-Oyunlarda, video montajında ve birçok alanda daha çok akıcılık,
-Boşta bellek ve CPU kullanımı,
-Windows için daha az harcanan yer,
Gibi alanlarda ise 8.1 daha iyi. Şimdi ben 8.1'mi kullanayım 10'mu? Bir de 8.1 diyeceklere son bir sorum, 8.1 Pro vs 8.1 standart.

Selam. Sistemimin hem yukarıda hem de bilgisayardan okuyanlarda aşağıda özelliklerini görebilirsiniz. Şimdi ben bu bilgisayarda Windows 10 1903 Home SL'mi kullanayım yoksa 8.1'mi kullanayım? Şimdi soruyu saçma bulanlar illaki olacaktır ama şimdi gayet mantıklı sebeplerim var. Şimdi şöyle ki bildiğiniz üzere şu an piyasada Windows 7 ve 8.1 için tarayıcı direkt kalmadı. Ama piyasaya adını daha yeni duyurmaya başlayan thorium adlı tarayıcının 7, 8.1 ve bunların hem 64 hem 32 Bit olan sürümleri için ayrı bir desteği var. Yani tarayıcı kısmında zorluk çekmem. Oyun olarak zaten 8.1, 10'dan daha yüksek FPS verir o konuda da şüphem yok. Ama asıl sorun şunlarda;
-Daha geniş bir kapsama alanı (yani 10'da yazılım vb. işler daha iyi ve ben bilişim okuyorum.)
Ama bir yandan;
-Açılış süresi,
Gibi alanlarda ise 8.1 daha iyi. Şimdi ben 8.1'mi kullanayım 10'mu? Bir de 8.1 diyeceklere son bir sorum, 8.1 Pro vs 8.1 standart.

Windows 10 SL kurabilirsiniz RAM'iniz ideal SL language iyi bir seçim olacaktır.

Ama bir yandan;
-Açılış süresi,
Modlanmış kurabilir misin hocam?

Modlanmış kurarım ama şahsen şu an modlanmış istemiyorum açıkçası çünkü Windows'taki o eksiklik canımı sıkıyor.

Hocam şu an zaten Windows 10 Home Single Language 1903 kurulu.
8.1 çok kötü. RTX 4070 sistemim var, macera olsun tecrübe olsun diye kurmuştum. Sürücü kısmı sıkıntılı değildi fazla ama arayüz çook berbat ve hiçbir program desteklenmiyor/açılmıyor. Tiny10 1809 Build kurarsanız muhtemelen kullanım oranı 8.1 den bile iyi olacaktır, adamlar 800mb iso yapmış. Ama karar sizin 🤷🏿‍♂️

Yeniliğe ayak uydurmak lazım HDD kullandığını belirtmişsin SSD ile upgrade edip DVD yuvasını iptal edip HDD ile beraber Windows 10 kullanabilirsin. 8.1 Windows Phone görünümlü arayüzü göz yoruyor ve pek performanslı çalıştığını söyleyemem.

8.1 çok kötü. RTX 4070 sistemim var, macera olsun tecrübe olsun diye kurmuştum. Sürücü kısmı sıkıntılı değildi fazla ama arayüz çok berbat ve hiçbir program desteklenmiyor/açılmıyor. tiny10 1809 Build kurarsanız muhtemelen kullanım oranı 8.1'den bile iyi olacaktır, adamlar 800 MB ISO yapmış. Ama karar sizin 🤷🏿‍♂️

Hocam Tiny10 1809'u alnıma silah dayasalar yine de kullanmam. O kadar boş ki masaüstü sağ tık yapınca kişselleştirme ve görüntü ayarlarına giremiyorsun. Sonra bir de örneğin tarayıcından MediaFire veya gdrive gibi bir hizmete dosya yüklemek için dosya seçim ekranını açtığında dosya seçim ekranı geliyor ama bozuk çalışıyor. Ve daha birçok sıkıntısı var. Ben onu kurmam yani. Ve birde 8.1'in RTX 4070 ile HD Graphics'deki optimizasyonu bir değil.

Yeniliğe ayak uydurmak lazım HDD kullandığını belirtmişsin SSD ile upgrade edip DVD yuvasını iptal edip HDD ile beraber Windows 10 kullanabilirsin.

Hocam onu çok düşündüm ama yeterli bütçem yok maalesef.

7200 RPM diskler eskide kaldı, okuma yazma hızları epey düşük kaldığı için sorun yaşıyorsun. En azından 128 GB SSD alıp Windows kurup geri kalan bütün uygulamalarını HDD kurman daha faydalı olacaktır.

Hocam 128 GB SSD alırım ama sonra HDD'yi CD yuvasına alacak dönüştürücüyü almaya param kalmaz işte.

Yeni konular

Geri
Yukarı