Windows 10 vs macOS

Hangisi?

• Windows 10

Oy: 50 62,5%
  • macOS

Oy: 30 37,5%

• Oy verenlerin toplamı
    80
Ionic en stabil hibrit uygulama geliştirme platformu. Ben Swift hiç kullanmadım Swift hakkında bir bilgim yok. Hiçbir Windows güncellemesi benim masaüstü bilgisayarımda veya dizüstü bilgisayarımda sıkıntı çıkartmadı ama Windows platformunda bu tarz sorunların olması gayet doğal çünkü ürün çeşitliliği fazla.

Altyapısında Cordova olan bir geliştirme platformunun stabil olacağını düşünen tek kişisindir muhtemelen, çünkü Cordova performans açısından hiç iyi değil, her neyse senin dediğin olsun. Windows dünyanın en iyi işletim sistemidir, fanboyluk amacıyla açılan bir konu olduğunu bilsem yorum atmaya tenezzül etmezdim ama..

Masaüstünde macOS Mojave, dizüstünde ise Windows 10 Home kullanıyorum ve ikisini de yakından karşılaştırma imkanım var bu yüzden. Açıkçası işlev bakımından her iki işletim sistemi de iyi çalışıyor. Fakat ben daha çok macOS'i kullanmayı tercih ediyorum, çünkü;
  • Pek oyun oynayan biri olmadığım için Windows'u çok aramıyorum.
  • Aynı zamanda bir iPhone da kullandığım için macOS ile beraber hem uyumlu çalışıyorlar (Senkronizasyon, iMessage ve diğer servisler), hem Apple'ın OS X Yosemite'yle getirdiği Continuity özelliklerini kullanmama imkan sağlıyor (En azından WiFi kartı yakın zamanda kargoyla gelirse kullanmaya başlayacağım 🙂)
  • Programlama için de (En azından C dili öğrendiğim için şu anda) yine Apple'ın kendi sunduğu Xcode uygulamasını kullanıyorum. Üstelik Mojave ile gelen karanlık mod ile görsel açıdan hoş görünüyor bence 🙂
  • Final Cut Pro gibi video düzenleme programlarını pek kullanmasam da kullanışlılık bakımından memnun olduğumdan Windows'u veya farklı bir programı arattırmıyor.
  • Windows gibi her yeniden yüklemede hesabımda yeni bir bilgisayar görünmüyor. Ayrıca iTunes ile Windows'ta sürekli bir yetkilendirme sorunu yaşadığımdan macOS bu konuda daha avantajlı geliyor (Bu sadece benim hesabımla ilgili de olabilir, bilmiyorum).
  • macOS'i SSD'ye de HDD'ye de kursam SSD'deki kadar hızlı olmasa da HDD'de de yeterince hızlı ve stabil çalışıyor. Windows 10 ise SSD'de güzel çalışırken HDD'de stabil olsa da fark edilir derecede yavaş çalışıyor ve bu durum günlük kullanımda bile rahatsız ediyor açıkçası. Sırf bu nedenle Windows 10 yüklü dizüstü bilgisayarımdaki HDD'yi imkanım olunca bir SSD ile değiştirmeyi düşünüyorum.
Tabi macOS'i bu kadar övsem de Windows 10'un da hakkını yemem, çünkü en azından benim yaşadığım sorunlar donanımsal kaynaklı olduğundan sorun Windows'ta değil. Windows 10'un da gayet güzel olduğunu düşünüyorum, ama macOS en azından bana daha kullanışlı geliyor 🙂

Altyapısında Cordova olan bir geliştirme platformunun stabil olacağını düşünen tek kişisindir muhtemelen, çünkü Cordova performans açısından hiç iyi değil, her neyse senin dediğin olsun. Windows dünyanın en iyi işletim sistemidir, fanboyluk amacıyla açılan bir konu olduğunu bilsem yorum atmaya tenezzül etmezdim ama..

En stabil "hibrit" geliştirme platformu dedim. Ve bence burada MacOS fanboyluğu yapan kişi sensin çünkü Windows ile alakalı söylediklerinin yarısı yanlıştı.

Masaüstünde macOS Mojave, dizüstünde ise Windows 10 Home kullanıyorum ve ikisini de yakından karşılaştırma imkanım var bu yüzden. Açıkçası işlev bakımından her iki işletim sistemi de iyi çalışıyor. Fakat ben daha çok macOS'i kullanmayı tercih ediyorum, çünkü;
  • Pek oyun oynayan biri olmadığım için Windows'u çok aramıyorum.
  • Aynı zamanda bir iPhone da kullandığım için macOS ile beraber hem uyumlu çalışıyorlar (Senkronizasyon, iMessage ve diğer servisler), hem Apple'ın OS X Yosemite'yle getirdiği Continuity özelliklerini kullanmama imkan sağlıyor (En azından WiFi kartı yakın zamanda kargoyla gelirse kullanmaya başlayacağım [emoji846])
  • Programlama için de (En azından C dili öğrendiğim için şu anda) yine Apple'ın kendi sunduğu Xcode uygulamasını kullanıyorum. Üstelik Mojave ile gelen karanlık mod ile görsel açıdan hoş görünüyor bence [emoji846]
  • Final Cut Pro gibi video düzenleme programlarını pek kullanmasam da kullanışlılık bakımından memnun olduğumdan Windows'u veya farklı bir programı arattırmıyor.
  • Windows gibi her yeniden yüklemede hesabımda yeni bir bilgisayar görünmüyor. Ayrıca iTunes ile Windows'ta sürekli bir yetkilendirme sorunu yaşadığımdan macOS bu konuda daha avantajlı geliyor (Bu sadece benim hesabımla ilgili de olabilir, bilmiyorum).
  • macOS'i SSD'ye de HDD'ye de kursam SSD'deki kadar hızlı olmasa da HDD'de de yeterince hızlı ve stabil çalışıyor. Windows 10 ise SSD'de güzel çalışırken HDD'de stabil olsa da fark edilir derecede yavaş çalışıyor ve bu durum günlük kullanımda bile rahatsız ediyor açıkçası. Sırf bu nedenle Windows 10 yüklü dizüstü bilgisayarımdaki HDD'yi imkanım olunca bir SSD ile değiştirmeyi düşünüyorum.
Tabi macOS'i bu kadar övsem de Windows 10'un da hakkını yemem, çünkü en azından benim yaşadığım sorunlar donanımsal kaynaklı olduğundan sorun Windows'ta değil. Windows 10'un da gayet güzel olduğunu düşünüyorum, ama macOS en azından bana daha kullanışlı geliyor [emoji846]

Ben iPhone kullanmadığım için Apple servislerine ihtiyaç duymuyorum ama tabi iPhone kullansaydım sizin gibi macOS tercih ederdim büyük ihtimal. Windows'ta da Your Phone diye Android telefonu eşlemeye yarayan bir program var ama daha yolun çok başında olduğu için geliştirilmesi lazım.

Windows'ta da Your Phone diye Android telefonu eşlemeye yarayan bir program var ama daha yolun çok başında olduğu için geliştirilmesi lazım.
Bu konuda haklısınız. Aslında sunmak istedikleri özellikler güzel, fakat bu senkronizasyon olayı sadece Edge ile kalmamalı diye düşünüyorum.

Fikir beyanı istemişsin konu içeriğinde, kendi fikrimi belirttim hemen savunmaya geçtin, burada nasıl olur da fanboyluk yapan sen değil de ben olurum? Fikir istiyorsan savunman gereken bir şey yok demektir, bir şey savunmak istiyorsan neden fikir istiyorsun? Benim fanboyluk yapabileceğim bir kaynağım yok, elimde ne telefon olarak ne de bilgisayar olarak bir Apple cihaz kullanmıyorum. Sadece tecrübelerimi konuşturuyorum, şimdiye kadar Linux da dahil olmak üzere bir çok işledim sistemi denedim, macOS'un Maverick'inden (o zamanlar ismi Mac OS X'di) tutun Mojave'ye kadar hepsini Hackintosh olarak denedim, Linux'ta ise Arch Linux'tan tutun Slackware'e kadar hepsini denedim ve bu kadar işletim sistemi denediğim halde gelip en kötüsünün Windows olduğuna karar verdiysem bu böyledir. Burada fanboy sayılabilecek bir şey yok, Windows kötü bir işletim sistemi bunu kabullenmek gerek, bir çoğumuz zorunluluktan kullanıyoruz bu sistemi sen de öyle, şu saydığım sistemlerden herhangi birini uzun süre deneme fırsatı bulmuş olsaydın eğer, Windows fanboyluğu yapmazdın zaten. Çünkü kimse Linux veya macOS gibi sağlam sistemlerini kullanma fırsatı olup da Windows daha iyi demez, en azından aklı yerinde olanlar.

Fikir beyanı istemişsin konu içeriğinde, kendi fikrimi belirttim hemen savunmaya geçtin, burada nasıl olur da fanboyluk yapan sen değil de ben olurum? Fikir istiyorsan savunman gereken bir şey yok demektir, bir şey savunmak istiyorsan neden fikir istiyorsun? Benim fanboyluk yapabileceğim bir kaynağım yok, elimde ne telefon olarak ne de bilgisayar olarak bir Apple cihaz kullanmıyorum. Sadece tecrübelerimi konuşturuyorum, şimdiye kadar Linux da dahil olmak üzere bir çok işledim sistemi denedim, macOS'un Maverick'inden (o zamanlar ismi Mac OS X'di) tutun Mojave'ye kadar hepsini Hackintosh olarak denedim, Linux'ta ise Arch Linux'tan tutun Slackware'e kadar hepsini denedim ve bu kadar işletim sistemi denediğim halde gelip en kötüsünün Windows olduğuna karar verdiysem bu böyledir. Burada fanboy sayılabilecek bir şey yok, Windows kötü bir işletim sistemi bunu kabullenmek gerek, bir çoğumuz zorunluluktan kullanıyoruz bu sistemi sen de öyle, şu saydığım sistemlerden herhangi birini uzun süre deneme fırsatı bulmuş olsaydın eğer, Windows fanboyluğu yapmazdın zaten. Çünkü kimse Linux veya macOS gibi sağlam sistemlerini kullanma fırsatı olup da Windows daha iyi demez, en azından aklı yerinde olanlar.

Hocam ben de 12 tane Linux dağıtımı denedim özellike Ubuntu olmak üzere çoğu buglu idi. Ayrıca Linux için uygulama geliştirmek Windows için uygulama geliştirmekten daha zor. Windows üzerinden Microsoft Visual Studio kullanarak çok basit bir şekilde uygulama geliştirebilirsiniz ki ben zaten bu şekilde uygulama geliştiriyorum.

Konu yazılım geliştirme değil, konu bu iki işletim sistemi arasından hangisinin daha iyi olduğu. Her yazılım geliştirme tekniğinin veya çatısının her işletim sisteminde alternatifleri bulunuyor, Visual Studio kullanmak şart değil her yazılımın bir alternatifi bulunuyor.

Özellikle Qt'un çalışma çatısı Visual Studio ile ölümüne kapışır, kendi Qt Widget'ları var Visual Studio'da olduğu gibi. Üstelik özelleştirilmiş, kendine özgün tasarımlar geliştirebilmen için QML adında bir modülü var, tıpkı CSS gibi butonuna kendin şekil veriyorsun, Visual Studio'daki rengi değiştir, border ekle bitti olarak kısıtlamıyor da seni Qt.

Kullandığım onca işletim sisteminden en sorunlusu, en yavaş çalışanı kesinlikle Windows'tu, fanboyluk yapmaya gerek yok kabullenmek gerek Windows diğer işletim sistemlerine göre daha yavaş çalışıyor, daha fazla kaynak kullanıyor, özellikle sabit diskleri sömürüyor. Ayriyeten Linux'ta bildiğin programlama bilgisini kendin için masaüstü ortamına widget veya plugin geliştirerek test edebilirsin veya GTK teması, shell teması geliştirebilirsin (bu daha çok front-end ama CSS gerekiyor).

Konu burada mavi ekran da değil, mavi ekran kaçınılmazdır, sadece Windows'ta mavi ekran vardır, Linux'ta da kernel panic vardır, donanım veya sürücü sorunluysa kernel sorunu kaçınılmazdır, bunun işletim sistemiyle doğrudan ilgisi yok, donanım ve sürücü sorunu bunlar. macOS'ta bunun adı nedir bilmiyorum hiç yaşamadım sanırım prohibition sign bir kernel sorunu anlamına geliyor emin değilim. Diğer işletim sistemleri sürücü kulumları için kullanıcıyı zorlamadığından (Linux hepsinde değil) bu tür kernel sorunları çok daha az yaşanıyor, Windows bu yüzden o konuda sakat.

Geri
Yukarı