İnceleme Windows 10 vs Windows 11

İşte, Windows 10 ve Windows 11 arasındaki farklar ve benzerlikler hakkında bilmeniz gerekenler:

Tasarım ve Arayüz:
Windows 10, klasik bir masaüstü arayüzüne sahiptir ve Başlat menüsü sol alt köşede bulunur. Windows 11 ise, daha modern bir tasarıma sahiptir ve Başlat menüsü merkezde yer alır. Ek olarak, Windows 11'de Pencere Yönetimi daha gelişmiş hale getirilmiştir ve kullanıcılar arasında çoklu masaüstü geçişleri daha kolay hale getirilmiştir.

Performans:
Windows 11, Windows 10'a göre daha hızlı başlatma süreleri, daha hızlı uygulama açılışları ve daha yüksek performans sunar. Bunun nedeni, Windows 11'in daha modern bir kod tabanına sahip olması ve sistem kaynaklarını daha verimli bir şekilde kullanmasıdır.

Yeni Özellikler:
Windows 11, Windows 10'dan birçok yeni özellik ve geliştirme getirir. Bunlar arasında Windows 11'de yerleşik olarak bulunan Teams uygulaması, daha iyi bir dosya yönetimi arayüzü, daha iyi bir oyun deneyimi için Auto HDR desteği, daha iyi bir çoklu monitör desteği ve daha gelişmiş bir dokunmatik ekran deneyimi bulunur. Ayrıca, Windows 11 ile birlikte Microsoft Store'da daha fazla uygulama ve oyun bulunacak.

Uyumlu Cihazlar:
Windows 11, Windows 10'dan farklı olarak bazı eski cihazları desteklemez. Microsoft, Windows 11 için minimum sistem gereksinimlerini artırdı ve bazı eski cihazlar bu gereksinimleri karşılamadığından Windows 11'e yükseltemeyecekler. Ancak, Windows 10'da çalışan birçok cihazın Windows 11'e yükseltilebileceğini unutmayın.

Güvenlik:
Windows 11, Windows 10'dan daha güvenli bir işletim sistemidir. Windows 11, daha fazla güvenlik özelliği ve geliştirilmiş bir güvenlik altyapısı sunar. Windows 11, TPM 2.0 çipine sahip cihazlar için Secure Boot özelliğini zorunlu hale getirir ve böylece cihazların daha güvenli olmasını sağlar.

Sonuç olarak, Windows 11, Windows 10'dan birçok açıdan gelişmiş bir işletim sistemidir. Daha modern bir tasarıma, daha yüksek performansa ve birçok yeni özelliğe sahiptir. Ancak, bazı eski cihazlar Windows 11'e yükseltilemeyebilir ve bu nedenle Windows 10'da kalmak daha mantıklı olabilir.
Peki Windows 11 hangi cihazlara kurulabilir? İşte cevabı
Windows 11, bazı eski cihazları desteklemediği için bu cihazlara yükseltilemez. Microsoft, Windows 11 için belirli bir donanım gereksinimi belirledi ve bu gereksinimleri karşılamayan cihazlar, Windows 11'e yükseltilemez. Windows 11'in desteklediği minimum sistem gereksinimleri şunlardır:

- 64 bit işlemci ve 2 veya daha fazla çekirdekli
- 4 GB RAM veya daha fazlası
- 64 GB veya daha büyük bir depolama aygıtı
- UEFI ve Secure Boot özellikleriyle birlikte TPM 2.0 çipi
- DirectX 12 uyumlu grafik kartı ve WDDM 2.0 sürücüsü

Bu gereksinimleri karşılamayan cihazlar, Windows 11'e yükseltilemeyecektir. Ayrıca, Microsoft, Windows 10'da çalışan bazı cihazların bile Windows 11'e yükseltilemeyebileceğini belirtiyor. Bu nedenle, Windows 11'e yükseltmek istiyorsanız, önce cihazınızın minimum sistem gereksinimlerini karşıladığından emin olmanız önemlidir.
Peki Windows 10 hangi cihazlara kurulabilir? İşte cevabı.
Windows 10, çeşitli cihazlara kurulabilir. Microsoft, Windows 10'un çalıştırılabileceği minimum sistem gereksinimlerini şu şekilde belirtmiştir:

- 1 GHz veya daha hızlı işlemci
- 1 GB RAM (32 bit) veya 2 GB RAM (64 bit)
- 16 GB depolama alanı (32 bit) veya 20 GB depolama alanı (64 bit)
- DirectX 9 grafik işlemci ile WDDM sürücüsü
- 800 x 600 piksel çözünürlük

Bu gereksinimleri karşılayan birçok cihazda Windows 10 çalıştırılabilir. Windows 10, masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler, 2'si 1 arada cihazlar, mini bilgisayarlar ve hatta bazı akıllı telefonlarda bile çalıştırılabilir.

Ancak, Windows 10'un performansı, cihazın donanım özelliklerine bağlı olarak değişebilir. Örneğin, daha düşük özelliklere sahip bir cihazda Windows 10 çalıştırmak, daha yüksek özelliklere sahip bir cihazda çalıştırmaktan daha yavaş olabilir. Bu nedenle, Windows 10 kurulumu yapmadan önce cihazın minimum sistem gereksinimlerini karşıladığından emin olmak önemlidir.
İnsanlar hep Windows 10 daha iyi Windows 11 kavgası yapıyorlardı, ve ben bu konuya biraz açıklık getirmek istediğim için bu yazıyı yazdım. Eğer makalemi beğendiyseniz "beğenmeyi" ve beğenmediyseniz de "beğenmemeyi" unutmayınız.

Dosya Ekleri

• Windows-11-vs-10.jpg
    Windows-11-vs-10.jpg
    114,8 KB · Görüntüleme: 211
Arkadaşın dediği gibi oylama açsanız Windows 10 daha önde olur :D çünkü çoğu kişi Windows 11'in sadece tasarım olarak modernize olarak geliştirildiğini düşünüyor ve fazla hata olduğunu düşünüyor ve o kişilerden biri de Windows 11 kullanan benim. Windows 10'da olup Windows 11'de olmayan çok şey var ve eksikliğini hissettiriyor.

Hocam yarın açacağım, ama dediğiniz gibi Windows 10 daha önde olacaktır.

Sırf şu boş Windows 10'un bir türlü ezberleyemediği pencere boyutları ve 1'den fazla ekran kullanınca devamlı yeri değişen masaüstü ikonları yüzünden Windows 11'e geçebilirim. Böyle sorunları var mı 11'in?

Hocam Windows 11'de çift ekran kullanıyorum ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Hiç problem yaratmıyor bana.

İki işletim sistemi de aslında aynı neden mi? Windows 11 Windows 10'un birazcık tasarımlaştırılmış hali. Tasarıma özenip çeşitli ikonların değişmesi, görev çubuğunun ortalanması aslında kullanımı birazcık etkileyen ufak detaylar. Windows 10 kullanan biri rahatlıkla Windows 11 kullanabilir. O yüzden bilgisayarınız Windows 10'u destekleyip 11'i desteklemiyorsa pek de önemli değil. Özetle iki işletim sistemi de ufak detaylar hariç birbirinin aynısı hatta Windows 10 da olan bazı özellikler Windows 11 de yok. Karar sizin, benden bu kadar.

Yeni konular

Geri
Yukarı