Windows 10 Yabancı karakterler görüntülenemiyor

forta86

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, ben uzun süredir bu problemi yaşıyorum ve sonunda yabancı forumlar da dahil aradığımı tam olarak bulamadığım için konu açmaya karar verdim :) Problemimi kısaca özetlersem;

Screenshot_1.png

Resimde görüldüğü gibi denetim masasından UTF-8 desteğini açmış olmama rağmen metin belgesinde Türkçe, Rusça ve Çince karakterler dosyayı kaydedip yeniden açtığımda korunuyor ama nedense onun solunda kurulumunu gerçekleştirdiğim Battlefield 2 (biliyorum korsan çünkü orijinal olarak hiçbir yerde bulamadım) latin alfabesi karakterleri harici karakterleri gösteremiyor. Kurulumdaki karakterler UTF-8 ayarını açmadan önce rastgele aksanlı harflerle yazılmış bir yazı gibi görünüyordu sonrasında ise bu hale geldi. Ayrıca GTA Online'da da sohbet kısmında Çinlilerin yazdıklarını boş kareler olarak görüyorum. Çince bildiğimden değil ama hoş görünmüyor ve sanıyorum aynı sebepten dolayı böyle oluyor.

Denetim masasındaki ayardan o dili seçersem bu sorun düzelebilir diye okumuştum ama burada iki sorun ortaya çıkıyor, biri karakterlerini bile göremediğim için hangi dil olduğunu bilmiyorum diğeri bu şekilde sadece bir dil düzeltebilirim diğer karakterler yine gözükmez.

Unutmadan işletim sistemi olarak Windows 10 Home Single Language 64-bir UK English kurulu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yabancı forumlara gerek yok, Microsoft kendisi bu durumu anlatan çok güzel bir makale yazmış.
Şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz makaleye. Bağlantıyı anlayamaycak olanlar için ufak bir özet geçeyim.

Bu sorunun sebebi uygulama geliştiriciler, programları yazarken windowsun ortak kütüphanesindeki fontlar yerine kendi özel fontlarını kullanmaları ve bu fontların başka yüklemelerde açılamamasından kaynaklandığı yazılmış. Bu sorun büyük ihtimalle korsan yazılımların kurulum dosyalarında karşınıza çıkar çünkü korsan yazılımlar işletim sistemine bağımlılığı olabildiğince azaltmaya çalışır veya beceriksiz bir programcının elinden çıkmıştır.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı