Windows 10 Yanında Linux GRUB Görünmüyor

alinin

Decapat
Merhaba,
Acer Aspire E5 laptopa 2'nci SSD taktım. Zaten sistemde SSD var.
CD-ROM'daki SSD'ye (E diski) Ubuntu kurdum. Ancak ne açılıştaki Boot menüsünde (F12 benim için) diğer SSD gözüküyor, ne de bilgisayarımda hafızası var. Ana SSD'yi çıkartınca CD-ROM'daki SSD o zaman anca açılıyor.
Bu direkt diğer GRUB ekranı problemlerinden farklı gibi geliyor bana. EasyBCD ile de eklenmiyor?

Merhaba,
Acer Aspire E5 laptopa 2'nci SSD taktım. Zaten sistemde SSD var.
CD-ROM'daki SSD'ye (e diski) Ubuntu kurdum. Ancak ne açılıştaki Boot menüsünde (F12 benim için) diğer SSD gözüküyor, ne de bilgisayarımda hafızası var. Ana SSD'yi çıkartınca CD-ROM'daki SSD o zaman anca açılıyor.
Bu direkt diğer grub ekranı problemlerinden farklı gibi geliyor bana. Easybcd ile de eklenmiyor?

Doğru kurduğundan emin misin? Ve BIOS menüsüne gir Ubuntu'nun kurulu olduğu yeri en üste al.

BIOS'da Ubuntu'nun kurulu olduğu disk gözükmüyor. Tek başına -main disk takılı olmadığında- sistem zaten Ubuntu'dan başlıyor ancak, Win ile birlikte ne BIOS ne Boot ne de easybcd ekranlarında gözükmüyor...

Yanlış kurmuş olabilir misiniz acaba? İlk olarak USB'ye yazıpta kurulumda SSD'yi seçtiniz değil mi? Ve bazı ayarları değiştirmek gerekli kurulumda.

Yanlış kurmuş olabilir misiniz acaba? İlk olarak USB'ye yazıpta kurulumda SSD'yi seçtiniz değil mi? Ve bazı ayarları değiştirmek gerekli kurulumda.
evet hocam, kurulum ve sonrasındaki ayarlarda problem yok
daha önce 2 ssd üzerinde de win10 kuruluydu, win boot manager sorun çıkarmıyordu.
Ancak diğer sistemi ubuntuya geçirince görmemeye başladı girişte de listelemiyor.
Disk yönetiminde gözüküyor 2'nci ssd

evet hocam, kurulum ve sonrasındaki ayarlarda problem yok
daha önce 2 ssd üzerinde de win10 kuruluydu, win boot manager sorun çıkarmıyordu.
Ancak diğer sistemi ubuntuya geçirince görmemeye başladı girişte de listelemiyor.
Disk yönetiminde gözüküyor 2'nci ssd
En baştan burdan bakarak yapabilirsiniz.

1-) boot managerda ubuntunun üstte olup olmadığını kontrol edin.
2-) linux kurarken windows boot manager a kurup kurmadığınızı hatırlamaya çalışın, eğer kurmussanız, 3. adımı deneyin kurmamışsanız easyBCD programıyla boot menüsü oluşturun (tabi bunun içinde legacy modda kurulum yapmış olmanız gerekiyor)
3-) ubuntu ya geçip

sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && (boot-repair &)

komutlarını çalıştırarak boot repair yapın.

Geri
Yukarı