Windows 10 yavaşlamaya başladı

KR4L04

Decapat
Yer
Ankara
RAM
8
SSD veya HDD modeli
245 GB
İşlemci
AMD A8
Merhaba, HP bilgisayarıma 1 ay önce SSD güncellenmesi yaptık, format atıldı ve gelen güncellemeler vb. çok iyiydi. Ama şu son zamanlarda ayarlar sekmesinde donma, YouTube'da kasma, güncelleştirmelerde hatalar vb. başladı sebebi ve çözümü ne olabilir?
PC donma örneği ve özelliğini resimlerde belirttim.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-12-01 142150.png
    Ekran görüntüsü 2022-12-01 142150.png
    5,1 KB · Görüntüleme: 77
  • error-KB85058(Received Windows 10 Systems).png
    error-KB85058(Received Windows 10 Systems).png
    70,9 KB · Görüntüleme: 73
Merhaba, HP bilgisayarıma 1 ay önce SSD güncellenmesi yaptık, format atıldı ve gelen güncellemeler vb. çok iyiydi. Ama şu son zamanlarda ayarlar sekmesinde donma, YouTube'da kasma, güncelleştirmelerde hatalar vb. başladı sebebi ve çözümü ne olabilir?

Win+R / %Temp%

Açılan klasörde ki dosyaları silip Windows'u yeniden başlatın bir nevi hızlanma sağlanır.

Kasma eylemini gerçekleştiren uygulamaları açmadan önce görev yöneticisini açıp performans sekmesinden RAM, CPU, GPU ve SSD kullanım değerlerini inceleyip paylaşımda bulunur musunuz? Emin değilim bahsettiğiniz kasma ve donma sorunu farklı sebepten dolayı olabilir.

Uygulamayı açma esnasında donanımların kullanım yüzdelerini incelemek sorunun kaynağını bulmanıza olanak sağlayabilir. Burada da paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırım.
Kasma eylemini gerçekleştiren uygulamaları açmadan önce görev yöneticisini açıp performans sekmesinden RAM, CPU, GPU ve SSD kullanım değerlerini inceleyip paylaşımda bulunur musunuz? Emin değilim bahsettiğiniz kasma ve donma sorunu farklı sebepten dolayı olabilir.

Uygulamayı açma esnasında donanımların kullanım yüzdelerini incelemek sorunun kaynağını bulmanıza olanak sağlayabilir. Burada da paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırım.
Boş Hali ve en çok kastıran Ayarlar Uygulaması açıldığında

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-12-01 144128.png
    Ekran görüntüsü 2022-12-01 144128.png
    15,8 KB · Görüntüleme: 36
  • Ekran görüntüsü 2022-12-01 144714.png
    Ekran görüntüsü 2022-12-01 144714.png
    15,5 KB · Görüntüleme: 36
Windows Update yaparken bilgisayar donuyorsa bu gayet normaldir. Windows, güncelleştirmeyi yapmak için iyi bir kaynak tüketimi, internet harcar. Güncelleme sırasında ayarların donması da gayet normaldir eğer yeterince iyi bir bilgisayar değilse.

Buna bakabilirsin:

Boş Hali ve en çok kastıran Ayarlar Uygulaması açıldığında
Hocam bir darboğaz göremedim lakin boşta çalışırken işlemci kullanımı bir hayli yüksek geldi. Arka planda çalışan uygulamaları biraz irdelerseniz gereksiz çalışıp bilgisayarı yavaşlatan bir şey bulabilirsiniz belki. Şu anki durumda tavsiyem yukarıda denildiği gibi bir tam virüs taraması yapmanız yönünde olacaktır.

Windows Update yaparken bilgisayar donuyorsa bu gayet normaldir. Windows, güncelleştirmeyi yapmak için iyi bir kaynak tüketimi, internet harcar. Güncelleme sırasında ayarların donması da gayet normaldir eğer yeterince iyi bir bilgisayar değilse.

Buna bakabilirsin:

Bakacağım Hocam Teşekkürler

Hocam bir darboğaz göremedim lakin boşta çalışırken işlemci kullanımı bir hayli yüksek geldi. Arka planda çalışan uygulamaları biraz irdelerseniz gereksiz çalışıp bilgisayarı yavaşlatan bir şey bulabilirsiniz belki. Şu anki durumda tavsiyem yukarıda denildiği gibi bir tam virüs taraması yapmanız yönünde olacaktır.
Yani gereksiz bir uygulama göremedim ama virüs taraması iyi olacak gibi.

Hocam merhaba, sorununuz hiçbir türlü çözülmüyorsa, Windows 10'un gereksiz uygulamalardan ve hizmetlerden arındırılmış halini kullanabilirsiniz, bizzat ben yaptım ve bununla ilgili bir konu açtım. Bir göz atın derim. Konuya ulaşmak için tıklamanız yeterli.

Geri
Yukarı