Windows 10 Yazı Tipi Bozulması

shooters001

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar,

Benim sorunum aşağıdaki resimde görüldüğü gibidir.
Kendiliğinden yazı tipi bozuldu ve ne yaptıysam düzeltemedim.

Bu konuda bana yardımcı olur musunuz?
Teşekkürler.
shooters001

upload_2015-10-5_0-18-18.png

Sol üst köşede Masaüstü Bilgisayarlar yazan yerde sanki clear type etkinleştirilmemiş gibi duruyor. Bir tuhaflık var.
Tekrar bakabilir misiniz.

Çünkü aynı yazı fontlarını oyun oynarken de kontrol ediyorum ama oyun oynarken yazılar normal ama Windows`ta ise biraz tuhaf.

Sorun çözüldü.
Dilerseniz kısaca yazayım nasıl çözdüğümü.
İleride sizin de başınıza gelirse kaygılanmayın.

Sorunun kaynağı DSR. DSR ile oyunu önce 4K ya yakın çözünürlükte oynayıp, monitörün doğal çözünürlüğü olan 1440p (2K) ya indirgemekteydim. Monitörüm 2K monitör olduğu için DSR çarpanı 4K çözünürlüğü, 4K ya yakın çözünürlük olan 3602x2030 olarak ayarladı. Bu sebeple bir kaç saat oyun oynadıktan sonra sanırım DSR yan etki yaptı ve pikselleri geçici olarak bozdu. ve ekranın bazı yerlerinde yazı fontları birbirine karışmış gibi bulanık gözükmeye başladı.

Birçok yol denedim.
Clear Type ayarlarını kontrol ettim. Sorun yoktu.
Bilgisayarı ve monitörü kapat aç yaptım. Sorun hala düzelmedi.
DisplayPort kablosunu tak/çıkar yaparak deneme yanılmalarla çözmeye çalıştım.
En sonunda sistem geri yükleme bile yaptım ama sorun hala devam ediyordu.

En sonunda moralim çok bozuldu ve bilgisayarı kapattım. Eper sabah sorun düzelmezse gereken işlemleri yapacağım dedim.

Bu sabah, şu saat itibariyle (09:26) sorun kendiliğinden düzelmiş.
Demek ki motoru soğuyunca pikseller yerine geldi herhalde ama bilmiyorum.

Bu da sizlere ve bana bir uyarı ve ders olsun.
Bir daha DSR ve benzer sanallaştırma teknolojilerini kullanırken iki kere düşünelim.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı