Windows 10 yüksek CPU, GPU, RAM ve Disk kullanımı

Görev yöneticisi ilk açılış esnasında işlemciye yüksek kullanım oranları bindirebilir. Ama 5 saniye içerisinde çoktan işini bitirip, kullanım oranını %2 seviyelerine düşürmüş olması gerekir. Benim sistem biraz daha çöp olduğu için %40 bile bindirebiliyor gördüğün gibi :)

Sürekli olarak arka planı gözetleyerek kullanım değerlerini sorun haline getirmeyin, varsa bir yavaşlama - donma o zaman sorun haline getirin. Ayrıca yüklediğin programların lisanslı olup olmadığını yanıtlamadın, bu tip yazılımlar da tehlike saçabiliyor hangi kaynaktan indirdiğinize bağlı olarak.

Ve yine söylüyorum, "Kaynak tüketiyor dediğiniz servisi görmeden yorum yapamam". Antivirüs servisleri gibi uzun süreli, yüksek yük bindiren servisler varsa onlara da çare olabiliriz.
Yedekleme olayına gelirsek Setup dosyaları elindeyse direkt olarak USB'ye çek, temiz format atacağın için başka alternatifin yok. Eğer lisanslı değilse zaten deneme sürümlerini tavsiye edeceğim resmi kaynağından.

Eki Görüntüle 354705
@CPTJackSparrow Öncelikle hoş geldin :) 32 bit işletim sistemi devri kapanalı oldu biraz ne yalan söyleyeyim, direkt olarak 64 bit işletim sistemi tercih etmelisiniz, bellek miktarınızı da bir zahmet çok çok düşük tutmayın, en kötü sistemde bile 2GB bellek bir ihtiyaç artık.

Görev yöneticisinden CPU veya Bellek yazısının üzerine tıkladığınızda kullanım oranına göre dizilim gerçekleşir. Yüksek kullanım yapan program ve servislerin görüntüsünü yollayın bizlere, sayfa sayfa uğraşmayın yani, tek fotoğraf ile işi halledebilirsiniz bahsettiğim şekilde.

Ek olarak "Uzun zamandır bilinçsiz şekilde kullanılan sistemler" zaten hali hazırda çok fazla şiştiği - gerekli gereksiz, nereden indirildiği belli olmayan programlar ve kalıntıları ile dolduğu için; bu tip sistemleri temizlemeye çabalamaktansa temiz bir Windows 10 format atmak çok daha akıl karı olacaktır.

@CPTJackSparrow Sizin sistemde antivirüs servisi belki rahatsız edebilir bir miktar. Eğer oyunlarda vs sıkıntı çekiyorsanız devre dışı bırakmana yardımcı olabilirim o servisi. Ama harici bir antivirüs kullanmanda da fayda var. Ben de Defender servisinden çok çektim, ama komple devre dışı bıraktım servisi, artık rahatsız edemiyor. Bunun dışında "Neyi indirip hangi dosyayı çalıştırdığınıza dikkat ederseniz" seneler boyunca format atma ihtiyacı duymazsınız.

Ama ne olur boşta %30 bellek kullanımı gibi oranları dert etmeyin. O dosyalar belleğe depolanmasa sisteminiz çok daha yavaş çalışır emin olun :) Bellek kullanımı kötü bir şey değil bir taraftan da.
Sanırım Burdan Bahsediyorsunuz İlginize Çok Teşekkür Ederim Ben Hiç Bir Zaman Lisanssız Bir Ürün Kullanmam İkincisi Hayatta Virüs Programı Kullanmam ki Win 10 Un Kendi Virüs Programını Bile İptal Ediyorum Sistemden Sürekli Uyarı Verip Sıkıntı Yaratmasın Diye Ve Bellek Cpu Kullanımı Azaltmak İçin Ama Bu Konunun Virüslerle Ve Lisans İle Alakası Yok Sistemi Ben Size Söyliyim En Dşük Ayarlarda Bile Pubg Kasıyor Mesela
İşlemci : Amd A8-4555M Apu With Radeon Hd Graphichs 4 Cpu 1,6 Ghz
Ekran Kartı : Amd Radeon Hd7600G Bu Win 7 De (7600M-8600G) Çift Gibi Gözüküyordu Win 10 Da Sadece 7600G Gözüküyor
Ram : 4096 Gb
Disk Belleği Dosyası : 2128 Mb Kullanıldı 6778 mb Kullanılabilir Yazıyor Dxdiagdan Bakınca Sisteme
Directx 12 Sürümü .
Pubg'de Lisanslı Merak Etmeyin :) Kendi Official Sitesinden İndirdim Ve Win 7 De Daha Az KAsıyordu Win 10 Daha Az Bellek Kullanıyor Dediler Diye F Disk Kurulum Yaptım Bütün Arşivim Gitmesine Rağmen Aynı Sorun Devam Ediyor Win 7 Dede Pc Boştayken Bu Şekilde Kullanıyordu Oyundada Sorun Aynıydı. Ben Bu Yeni Sistem Ekran Kartlarından Pek Bişe Anlamıyorum Sizden Rica Edebilirmiyim Vermiş Olduğum Ekran Kartı Modeli Pubg Oynamaya Musaitmidir ? Ve Son Sorum Hp Pavilion N15-258ST Modelli Laptopa Ram Takviyesi Ve Ekran KArtı Değişikliği Yapabilirmiyiz Herhangi Bir Güçlendirme Yapmadan Şuan Bu Sistem Pubg Neden Kastırır ? Sistem Gereksinimlerine Bakıp Bana Söylermisiniz Lütfen Anlayamıyorum Bir Ekran Kartının Modeli Örnek Vermek Gerekirse Mesela 6600 gt Biz Rakamlara Takılıp 8600gt Alalım Daha İyidir Diyoruz Ama Rakamlardan Dolayı Üstün Zannettiğimiz Ekran KArtı Bize Göre Bir Alt Modelden Daha Güçsüz Oluyor Yardımcı Olurmusunuz Lütfen. Hoş Görünüz İçin Çok Teşekkür Ederim Saygılar İyi Forumlar.

Dosya Ekleri

• 5.jpg
    5.jpg
    3 KB · Görüntüleme: 36
Sırasıyla yakaladığım soruları net bir şekilde cevaplayalım.
  • PUBG neden kasıyor?
4GB RAM bellek bulunduğunu söylemişsin, tek başına oyun bile daha fazla bellek tüketebilir yer yer :) Derhal bellek kapasiteni yükseltmen gerekiyor. Ben 6GB belleğe sahibim, ucu ucuna yetiyor güncel oyunları oynamadığım ve oynayamayacağım için. GPU kısmı aşağıda cevaplandı, o da yetersiz.
Ek olarak sistem her açıdan yeterli olsa bile PUBG gibi oyunlar ile sistem test edilmez, oyunun kendisi optimizasyon açısından tamamen sorunsuz sayılmaz, çıkıyor ufak tefek sorunları.
  • Gereksiz servis ve hizmetlerden nasıl kurtulurum?
Murat hocamız işletim sistemleri konusunda oldukça bilgilidir, hazırladığı rehberlerden bir kaçını aktarayım; Windows 10 Gereksiz Servis ve Hizmetlerden Kurtulun
Defender servisinden tam olarak kurtulmak için ise defter girdileri ile oynaman gerekiyor; [Çözüm] Windows 10 Windows Defender Kapatma
  • 7600G PUBG için yeterli midir?
Hayır kesinlikle yetersiz bir GPU, bellek yeterli olsa bile kasmaların ardı arkası kesilmez.
1366*768 çözünürlüğe sahip ekran kullanman bile bu GPU'yu yeterli - işini görecek seviyelere çıkartamıyor.
  • Harici ekran kartı kullanıyor muyum veya değiştirebilir miyim?
Hayır anakartında harici GPU takabileceğin bir yuva mevcut değil gördüğüm kadarıyla, olmayan şeyi değiştiremezsin haliyle. Anakartının desteklediği işlemci modellerinin dahili grafik yongalarını kullanabilirsin.
  • Bellek miktarımı yükseltebilir miyim?
Anakartında 2 adet bellek slotu bulunmakta, sahip olduğun 4GB bellek tek slottan sağlanmakta ise ekleme yapabilirsin, ancak 2*2GB bellek kullanıyorsan yer olmadığı için haliyle ekleme yapamazsın.
Leptobu hiç sökmediysen AIDA64 sistem raporu alırsan hangi slotta kaç GB bellek var görürüm; AIDA64 HTML Raporu Oluşturma Rehberi
Bellek ihtiyacın varsa anakartının desteklediği - var olan belleğin ile uyumlu çalışacak bir modül önermeye çalışırız bütçen dahilinde.
  • Bu sistemde kasmadan PUBG oynayabilir miyim?
Hayır, astarı yüzünü aşar. Oyun oynamak gibi bir maksadınız varsa ona göre bir ürün tercih etmeliydiniz, artık geçti o kervan. Hiç boşuna kendini yorma :)
PUBG hiç oynamadım hayatımda ancak Mobil PUBG sürümü var diye biliyorum, sistem gereksinimlerini bir araştır, belki onda rahat edersin.
  • Ekran kartı modellerini nasıl yorumlamalıyım? Gerçek performansı nasıl anlarım?
Uzun bir konu ancak kısaca anlatmak gerekirse; Technopat Sosyal aracılığı ile bahsi geçen GPU'nun oyunlardaki gerçek performansını canlı canlı görebilir - karşılaştırmaları inceleyebilirsin.
Eski seri kartlar ile yeni seri kartlar model numarası üzerinden karşılaştırılmaz zaten.
Soldan birinci rakam mimariyi - nesli, ikinci rakam ise performansı belirler genel olarak. Ama bu tanıma uymayan modeller de var. RX580 bu tanıma uyarken GTX1080 ile uyuşmuyor çünkü 4 haneli bir seri numarasına geçilmiş :) Kısacası her zaman gerçek hayat testlerine bakman gerekiyor.

Normalde gpu.userbenchmark.com gibi siteleri çok fazla önermeyiz, ama bu tip sitelere bakarak bile ortalama bir fikir edebilirsin. Ama güncel - rakip kartları test etmenin en güzel yolu; tarafsız gerçek hayat testlerini incelemektir. Buna rağmen bazı kart X oyununda güçlüyken Y oyununda güçsüz çıkabilir. Performansı etkileyen birden çok kriter vardır, olayın bir de yazılım ve görüntü işleme teknolojileri tarafı söz konusu :)

Sırasıyla yakaladığım soruları net bir şekilde cevaplayalım.
  • PUBG neden kasıyor?
4GB RAM bellek bulunduğunu söylemişsin, tek başına oyun bile daha fazla bellek tüketebilir yer yer :) Derhal bellek kapasiteni yükseltmen gerekiyor. Ben 6GB belleğe sahibim, ucu ucuna yetiyor güncel oyunları oynamadığım ve oynayamayacağım için. GPU kısmı aşağıda cevaplandı, o da yetersiz.
Ek olarak sistem her açıdan yeterli olsa bile PUBG gibi oyunlar ile sistem test edilmez, oyunun kendisi optimizasyon açısından tamamen sorunsuz sayılmaz, çıkıyor ufak tefek sorunları.
  • Gereksiz servis ve hizmetlerden nasıl kurtulurum?
Murat hocamız işletim sistemleri konusunda oldukça bilgilidir, hazırladığı rehberlerden bir kaçını aktarayım; Windows 10 Gereksiz Servis ve Hizmetlerden Kurtulun
Defender servisinden tam olarak kurtulmak için ise defter girdileri ile oynaman gerekiyor; [Çözüm] Windows 10 Windows Defender Kapatma
  • 7600G PUBG için yeterli midir?
Hayır kesinlikle yetersiz bir GPU, bellek yeterli olsa bile kasmaların ardı arkası kesilmez.
1366*768 çözünürlüğe sahip ekran kullanman bile bu GPU'yu yeterli - işini görecek seviyelere çıkartamıyor.
  • Harici ekran kartı kullanıyor muyum veya değiştirebilir miyim?
Hayır anakartında harici GPU takabileceğin bir yuva mevcut değil gördüğüm kadarıyla, olmayan şeyi değiştiremezsin haliyle. Anakartının desteklediği işlemci modellerinin dahili grafik yongalarını kullanabilirsin.
  • Bellek miktarımı yükseltebilir miyim?
Anakartında 2 adet bellek slotu bulunmakta, sahip olduğun 4GB bellek tek slottan sağlanmakta ise ekleme yapabilirsin, ancak 2*2GB bellek kullanıyorsan yer olmadığı için haliyle ekleme yapamazsın.
Leptobu hiç sökmediysen AIDA64 sistem raporu alırsan hangi slotta kaç GB bellek var görürüm; AIDA64 HTML Raporu Oluşturma Rehberi
Bellek ihtiyacın varsa anakartının desteklediği - var olan belleğin ile uyumlu çalışacak bir modül önermeye çalışırız bütçen dahilinde.
  • Bu sistemde kasmadan PUBG oynayabilir miyim?
Hayır, astarı yüzünü aşar. Oyun oynamak gibi bir maksadınız varsa ona göre bir ürün tercih etmeliydiniz, artık geçti o kervan. Hiç boşuna kendini yorma :)
PUBG hiç oynamadım hayatımda ancak Mobil PUBG sürümü var diye biliyorum, sistem gereksinimlerini bir araştır, belki onda rahat edersin.
  • Ekran kartı modellerini nasıl yorumlamalıyım? Gerçek performansı nasıl anlarım?
Uzun bir konu ancak kısaca anlatmak gerekirse; Technopat Sosyal aracılığı ile bahsi geçen GPU'nun oyunlardaki gerçek performansını canlı canlı görebilir - karşılaştırmaları inceleyebilirsin.
Eski seri kartlar ile yeni seri kartlar model numarası üzerinden karşılaştırılmaz zaten.
Soldan birinci rakam mimariyi - nesli, ikinci rakam ise performansı belirler genel olarak. Ama bu tanıma uymayan modeller de var. RX580 bu tanıma uyarken GTX1080 ile uyuşmuyor çünkü 4 haneli bir seri numarasına geçilmiş :) Kısacası her zaman gerçek hayat testlerine bakman gerekiyor.

Normalde gpu.userbenchmark.com gibi siteleri çok fazla önermeyiz, ama bu tip sitelere bakarak bile ortalama bir fikir edebilirsin. Ama güncel - rakip kartları test etmenin en güzel yolu; tarafsız gerçek hayat testlerini incelemektir. Buna rağmen bazı kart X oyununda güçlüyken Y oyununda güçsüz çıkabilir. Performansı etkileyen birden çok kriter vardır, olayın bir de yazılım ve görüntü işleme teknolojileri tarafı söz konusu :)
Yardımlarınız için Çok Teşekkür Ederim Laptopu Hiç Sevmem Sebeplerine Gelince Kafanıza Göre Yükseltme Yapamama Çabuk Isınma Vs. Gibi Sayabileceğim Birçok Neden Var Fakat Kardeşim Kafasına Göre Almış Pc Den Anlamayan Biri Girip Mağazaya Bir Oyun Bilgisayarı İstiyorum Dediğinde Bunu Eline Tutturmuşlar Sanki Google Tarayıcı Üzerindeki Oyunları Oynamak İstiyoruz Dedik Adama :) Laptopun Modelini Verdim Sanırım Gerekli İncelemeyi Yapmışsınızdır Şimdi İlk İş Bunu Elden Çıkartıp Yeni Bir Sistem Toplamak İstiyorum 2000-2500 Civarında Gta 5- Pubg Gibi Oyunları Oynatabilecek Bir Masa Üstü Sistem Öneriniz Varmıdır ? Bir Adet Masa Üstüm Var Amd A8 5600k İşlemcili Anakarttan Anlamıyorum Ama Sanırım Socket FM2 Diye Geçiyor Bunun Üzerine Ryzen Takılabilirmi ?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı