Windows 10 Yüksek CPU Kullanımı

AtakanGuney

Hectopat
Son zamanlarda Windows 10'da çok yüksek CPU değerleri alıyorum. İşlemci kullanımları masaüstünde yüzde yirminin altına neredeyse düşmüyor, düzeltmek için bir çok şey denedim ama işe yaramadı (format attım, sıfırladım, 8GB daha RAM aldım, SSD aldım, temiz kurulum yaptım.) bunlara rağmen hiç bir şey değişmedi. Artık sorunun Windows'tan kaynaklandığını düşünmeye başladım, sizce sorun nerede olabilir?

Sistem özelliklerim:

i5 7500 işlemci
Asus GTX 1060 3GB ekran kartı
(2x8) 16GB 2400Mhz CL14 Corsair RAM
Asus B250F anakart
240 SSD/1TB Harddisk

Buraya bazı oyunlardan aldığım değerleri de yazacağım sizce normal mi ? Ben bir eski Windows'u kurmayı düşünüyorum sizce işe yarar mı ?

Team Fortress 2

GPU %36
CPU %57
FPS 187

PUBG

GPU %98
CPU %61
FPS 64

NOT: Yukarıdaki değerleri aldığım ekran görüntülerine bakarak yazdım, yani değişebiliyorlar zaman zaman.

Ekran Görüntüsü (1).png

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani anlık olarak düşüp artabilir. Kullandığın bazı araçlar buna sebep oluyor olabilir. Yapacağın güncel sürücü ve Wİndows kullanmak. Sistemin güncel eski işletim sistemi kullanırsan daha çok problem yaşarsın.
Ama eskiden sıkıntı yoktu, ayrıca herşey güncel driverin'dan Windows'a kadar. İnternette aynı özelliklerde PC'ler çok daha fazla FPS alıyor.

Resimde neyin %30 kullandığı görünmüyor. Boşta normal değil. Problem var bu durumda net olarak.
BIOS güncelleme varsa yapman iyi olabilir.

Benim Google Chrome 2 pencere, steam-spotify-amd programı-samsung programı ve norton koruması açık olmasına rağmen şuan sadece %5-6 CPU kullanımı alıyorum.

Sizinkinde bir problem var gibi o kadar şey yapmışsınız o zaman geriye işlemcinin sorunlu olup olmadığı sorusu kalıyor? O da nasıl test edilir ki acaba :rolleyes:

Benim Google Chrome 2 pencere, steam-spotify-amd programı-samsung programı ve norton koruması açık olmasına rağmen şuan sadece %5-6 CPU kullanımı alıyorum.

Sizinkinde bir problem var gibi o kadar şey yapmışsınız o zaman geriye işlemcinin sorunlu olup olmadığı sorusu kalıyor? O da nasıl test edilir ki acaba :rolleyes:
Dostum ben harddiski bölüp yeni actigim kısma windows tekrar kurdum baktigim kadarıyla norton işlemciye çok yükleniyordu ve ayrıca eğer senin işlemcin Core i7 yada AMD'nin yeni helen işlemcilerinden ise zaten sorun olmaz. Benim işlemcim Core i5 olduğundan kaynaklanabilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı